Sreda v sredo z Andrejem Šircljem
Kaj imamo Slovenci od 4,3 odstotne gospodarske rasti, je bilo uvodno vprašanje v pogovoru z državnozborskim poslancem in predsednikom parlamentarne komisije za nadzor javnih financ mag. Andrejem Šircljem. Kam izginejo vsi ti milijoni, morda zgolj v povečevanje plač javnega sektorja, v nove zaposlitve v državni upravi….? Da bodo proračunski prihodki v letu 2017 večji za skoraj eno milijardo evrov, je dejal Šircelj, denar pa bo poniknil v državnih projektih, za katere se še danes ne ve, kakšna bo njihova usoda v prihodnosti. »V to sodi tudi projekt izgradnje 2. tira. Naj takoj povem, da sem za izgradnjo drugega tira, vendar bi moral biti projekt ekonomičen in pa transparenten. Ta denar bo poniknil tudi v javni upravi, ki se je v zadnjih letih okrepila za 8000 novih zaposlitev in seveda za povečanje plač, čemur se vlada ne bo mogla izogniti.« Da po eni strani nekateri odpirajo šampanjce zaradi gospodarske rasti, ki je na papirju navrgla tolikšen presežek, hkrati pa pozabljajo na milijardne obresti, ki jih moramo plačati za najete kredite. Gospodarska rast po Šircljevih besedah ne temelji na nekih dolgoročnih zdravih osnovah, ki bi se ohranile tudi v času, ko bomo vnovič doživeli čas bolj suhih krav. »Strukturni primanjkljaj je velik in še vedno raste, kar ni dobro.«
Da bi bil čas, če bi vlada Mira Cerarja proučila možnost znižanja nekaterih davkov, od DDV-ja pa do davka na dohodek pravnih oseb, davka na finančne storitve, pa vse do dohodnine. »Morda se to zdi nekomu nepomembno, vendar davek na finančne in zavarovalne storitve plačujemo mi, torej končni porabniki. Še vedno je v uporabi tako imenovani ZUJF, zakon, ki je bil sprejet v časih najhujše krize, pa ga Cerarjeva vlada v današnjem času, ko smo v obdobju debelih krav, ni ukinila.« Zato od te izjemne gospodarske rasti nimajo od tega nič upokojenci, tudi socialni transferji so praktično ostali na ravni kriznega obdobja. Cerarju in njegovi finančni ministrici Vraničarjevi pa uspeha neverjetna inventivnost, ko je govora o novih davčnih obveznostih.
Andrej Šircelj je bil kritičen do vladne koalicije, ki se ne ozira na sklepe Ustavnega sodišča, še več, da se izogne uresničitvi njihovih razsodb, so sposobni spreminjati ustavo. To kaže, da smo še daleč od pravne države, pravi Šircelj. Sicer pa aroganca Cerarjeve oblasti po svoje izpričuje tudi dejstvo, da parlamentarna komisija za nadzor javnih financ, ki je v domeni opozicije, v teh mandatu praktično ni uspela niti z enim predlogom ali sugestijo. »Vlada formalno te sugestije še sprejme, potem pa po tihem tega ne upošteva.«
Z Andrejem Šircljem sva govorila tudi o zapletih pri privatizaciji NLB, aferi IranNLBgate. Da so v očeh mednarodnih inštitucij slovenske oblasti povsem nekdredibilne, je več kot očitno. »V naslednjega pol leta bo vlada Mira Cerarja čas porabila, da bo slovensko javnost prepričevala v svoje razloge, zakaj je ustavila proces prodaje NLB. Veste, da smo slovenski davkoplačevalci vložili v sanacijo NLB, po 250 milijonov na leto, S tem denarjem bi lahko naredili marsikaj….. V nadaljevanju oddaje je Andrej Šircelj, ki pri stranki SDS vodi strokovni odbor za področje financ, predstavil program, ki ga na tem področju slovenskim volivcem ponuja SDS.