Nekategorizirano

Slovenskim volivcem je dovolj političnih cvetličarjev

Prav gosta so sita in rešeta slovenskih dominantnih  medijev pri poročanju o vsebini dela evropskih inštitucij, zlasti pa slovenskih evropskih poslancev na listi Evropske ljudske stranke. Mednje sodi tudi evropski poslanec SLS Franc Bogovič, ki sam priznava, da se jih mikrofoni in kamere nacionalnih medijev bolj redkeje spomnijo. Zato so spregledane marsikateri projekti in vsebine, ki se jih lotevajo na evropski pa tudi nacionalni ravni. V primeru Franca Bogoviča je to projekt Pametnih vasi.

»Res je naše delo v medijskem prostoru bolj malo prisotno. Morda je za medije premalo zanimivo, ker se manj kregamo, kakor doma, manj je prerekanj in več je vsebinskega dela. Sam v odborih za regionalni razvoj in za kmetijstvo ter razvoj podeželja prepoznati, kaj so tisti izzivi politike, ki jih lahko uresničimo v Evropskem parlamentu in so koristne za naš prostor.« V odboru za regionalni razvoj je bilo veliko govora o tako imenovani mestni oziroma urbani agendi, pametnih mestih, nihče pa ni govoril o pametnih vaseh oziroma digitalizaciji na podeželju. »Demografski trendi kažejo, da se zmanjšuje število ljudi, ki živimo na podeželju. Napovedi so, da bo leta 2050 kar 80% Evropejcev živelo v teh megapolisih. Sem zagovornih uravnotežene poseljenosti, zato v svojih razpravah v EU parlamentu vselej poudarim, da bo svojo identiteto, tudi krščansko, če hočete, Evropa bistveno lažje obdržala s poseljenim podeželjem. Zato sem pri proračunu za 2018 predlagal amandma, ki zagotavlja 3,3 milijona evrov za tako imenovani pripravljalni ukrep, ki ga bo EU komisija razpisala do konca pomladi, da se v šestih do desetih državah ugotovi, kakšne so razmere na področju pokritosti s širokopasovnimi povezavami in kateri so primeri dobrih praks na različnih področjih na podeželju. V ospredju je seveda kmetijstvo, tako imenovano precizno kmetijstvo, uporaba sodobne tehnologije v vseh panogah kmetijstva, od živinoreje do poljedelstva. Cilj je seveda, kako narediti kmetijsko proizvodnjo čim bolj učinkovito in ob tem ohraniti naravne vire. Zanimivo vprašanje je seveda tudi mobilnost na podeželju, za kar bo potrebno vložiti kak javni evro, da prebivalcem podeželja približamo vse tisto, kar je na voljo prebivalcem mest.«

Ti projekti pametnih vasi bi morali prinesti tudi nova delovna mesta na podeželju. Po besedah Franca Bogoviča se na tem področju ponuja vrsta priložnosti, zlasti na področju sociale, pomoči na domu, dnevnih centrov, ker bo potrebno poskrbeti tudi za starejšo populacijo na podeželju. Izjemne priložnosti ponuja energetika; »projekt osončene Slovenije ponuja priložnost številnim lastnikom stanovanjskih hiš in gospodarskih poslopij. Idejo »Pametnih vasi« Franc Bogovič širi po Sloveniji, odzivi na dosedanjih dogodkih pa so bili po njegovih besedah izjemno spodbudni. »Do poletja bo v Sloveniji izvedenih petnajst okroglih miz, vrhunec dogajanja pa bo sklepna konferenca na Bledu, kamor pridejo kar trije evropski komisarji za kmetijstvo, mobilnost in digitalno unijo.  Prisoten bo predsednik vlade, vsaj trije ministri in cela vrsta odličnih panelistov, ki bodo predstavili to, kar se danes že dogaja, kakšen je položaj Slovenije pri tem. Sam si seveda želim, da s tem projektom ohranili čim več delovnih mest ter  dvignili kvaliteto bivanja starejših na podeželju.« Tudi zato z okroglimi mizami po Sloveniji skuša Franc Bogovič identificirati čim več deležnikov, ki bi se lahko vključili v ta projekt. Cilj pa je oblikovanje slovenskega konzorcija, ki se bo prijavil na razpis Evropske komisije. »Prepričan sem, da bo Slovenija ena od šestih oziroma desetih evropskih držav, v katerih se bo opravila snemanje stanja. Sam pa si želim, da bi se v okviru tega konzorcija našli partnerji, ki bi bili sposobni ta projekt peljati po celotni Evropi.«

Gre za zahteven projekt, vendar je Franc Bogovič prepričan, da bodo vsi deležniki pristavili svoj kamenček v mozaik in to od lokalnega okolja pa vse do države. »Od Evropske komisije smo že dobili zeleno luč za ta pripravljalni ukrep, njegovi zaključki pa bodo izhodišča za novo finančno perspektivo. Poenostavljeno rečeno, kaj je od tega, kar premoremo, vredno tudi javne podpore, torej tudi evropskih sredstev. Zato želim, da se tudi doma v Sloveniji intenzivno pripravljamo na to, kaj bo po letu 2020. Da bomo naprej vedli, kaj nas čaka, ne pa da bomo znova čakali na to, kar nam bo Evropa predpisala ali ukazala. Nujno je, da s črpanjem sredstev pričnemo takoj v letu 2021, ker se v sedanji finančni perspektivi s tem ne moremo pohvaliti. Doslej smo počrpali komaj 13 odstotkov nepovratnih evrov, ki so namenjeni samo in zgolj Sloveniji.« Da boi treba s projekti pohiteti, tudi zato, ker bo orihodnja finanlna perspektiva na področju kmetijstva dosti bolj prijaznejša do Slovenije, kakor je ta, je še dejal Franc Bogovič, ki se seveda ni mogel izogniti kritiki vlade in uradništva, ki tava v temi, zaradi jalovosti, kar se priprave evropskih projektov tiče.

Razloge neučinkovitega črpanja evropskih sredstev Franc Bogovič vidi tudi v dejstvu, da v Sloveniji nismo oblikovali regionalne ravni oblasti. »Cela vrsta stvari je, o katerih bi se morali dogovoriti na vmesni ravni med lokalnim okoljem in Ljubljano. Prepričan sem, da velika večina tistih, ki odločajo o projektih, včasih sploh ne vedo v čem je srž zadeve, na primer pri pametni specializaciji, ko je treba povezati deležnike na lokalni ravni, od posameznih podjetij, šol ali zasebnikov, društev in zavodov, preko občin do državne ravni, do znanstveno izobraževalnih inštitucij in agencij, ki so zadolžene za raziskovalno dejavnost in na osnovi tega pripraviti projekte, s katerimi bomo prodrli na evropski parket.«

Da bodo te vsebine tudi del programske politike Slovenske ljudske stranke za letošnje parlamentarne volitve, dodaja Franc Bogovič in dodaja, da je prepričan o tem, da se bo SLS znova vrnila v Državni zbor. O koalicijskih povezovanjih je  še prezgodaj  govoriti, SLS je odprta za dialog in pripravljena na sodelovanje na osnovi programa. Prepričan je, da je slovenskim volivcem dovolj političnih cvetličarjev, da bodo prav gotovo pozorni pri ocenjevanju, kdo je po sajenju rožic v dobljenem mandatu kaj naredil. »Prepričan sem, da vse več Slovencev spoznava, da so te Mesije, ki se pojavljajo na vsakih volitvah, zgolj muhe enodnevnice, spromovirane z določenih krogov, ki želijo to državo obvladovati iz ozadja, ne upajo pa si priti na plano in sami kandidirati.« V politiki je po Bogovičevih besedah še vedno preveč šarlatanstva, ko se pred volitvami obljublja po dolgem in počez, nato pa iz tega ni nič. Po vstopu v Državni zbor  bo po besedah Franca Bogoviča SLS stopila v koalicijo, ki bo omogočila hitrejši razvoj Slovenije.

Ob koncu pogovora sva s Francem Bogovičem rekla nekaj besed o njegovem članstvu v parlamentarni preiskovalni komisiji o uporabi fitofarmacevtskih sredstev v kmetijstvu in  o njegovi  inavguraciji za evropskega poslanca leta na področju inovacij. Sicer pa so oglejte priložen videoposnetek pogovora z evropskim poslancem Francem Bogovičem.

Mogoče vam bo všeč