Nekategorizirano

Poslanska skupina SDS: Slovenska vojska naj dobi izjemna pooblastila pri širšem varovanju državne meje

Zaradi izjemnih razmer in drastično povečanega števila nezakonitih prehodov meje s strani ilegalnih migrantov ter zaradi zagotavljanja javne varnosti, učinkovitega nadzora zunanje schengenske meje in interesov Republike Slovenije je poslanska skupina SDS na predsednika odbora za obrambo in predsednika odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo naslovila zahtevo za sklic nujne seje, na kateri naj se  sprejme sklep o izvajanju pooblastil Slovenske vojske pri širšem varovanju državne meje.

Spomnimo. Proti koncu leta 2015 je bila sprejeta novela Zakona o obrambi, ZObr-E, ki je dopolnila zakon s podlago, da je v izjemnih primerih možno širše angažiranje Slovenske vojske pri izvajanju nalog varovanja državne meje. Z novim 37.a členom je določena možnost, da Državni zbor Republike Slovenije z absolutno večino, na predlog vlade odloči, da pripadniki Slovenske vojske, ki sodelujejo s Policijo pri širšem varovanju državne meje, lahko izvajajo tudi določena pooblastila, ki jih določa ZNPPol. Pripadniki Slovenske vojske v takem primeru lahko opozarjajo, začasno omejijo gibanje oseb ter sodelujejo pri obvladovanju skupin in množic. Pri izvajanju teh pooblastil in nalog tudi za pripadnike Slovenske vojske veljajo enake omejitve in pogoji izvajanja, kot to velja za policiste. Slovenska vojska mora o pooblastilih in nalogah, ki jih bo izvajala v skladu s tem zakonom, nemudoma obvestiti policijo.

Državni zbor je na seji dne 22. februarja 2016 zaradi povečanega prehoda migrantov sprejel Sklep o izvajanju izjemnih pooblastil Slovenske vojske pri širšem varovanju državne meje. Omenjeni sklep je tudi določil, da Vlada Republike Slovenije o izvajanju izjemnih pooblastil Slovenske vojske pri širšem varovanju državne meje sproti seznanja delovni telesi Državnega zbora, pristojni za obrambo in notranje zadeve, in sicer s prvim poročilom v roku enega meseca po uveljavitvi sklepa, z drugim poročilom pa po prenehanju veljavnosti sklepa. Drugo poročilo o izvajanju izjemnih pooblastil Slovenske vojske pri širšem varovanju državne meje je Vlada Republike Slovenije seznanila Državni zbor junija 2016. Iz zaključka omenjenega poročila izhaja, da se na podlagi pridobljenih izkušenj ocenjuje, da so obstoječi operativno-taktični načrti sodelovanja Slovenske vojske s Policijo ustrezni in omogočajo izvajanje nalog Slovenske vojske v podporo Policiji tudi v primeru morebitnega ponovnega povečanja prehoda migrantov.    

Ob obravnavi sklepa o izvajanju pooblastil Slovenske vojske pri širšem varovanju državne meje na 28. nujni seji Odbora za obrambo je nekdanja ministrica z obrambo Katičeva predstavila tudi predlog dovoljenih postopkov pripadnikov Slovenske vojske s posameznimi pooblastili. Ob tem se je izpostavilo tudi vprašanje pooblastil Slovenske vojske, ki so izredno omejena. O vsaki uporabi izrednih pooblastil mora Slovenska vojska poročati Policiji oziroma jih izvajati usklajeno skupaj. Zato se ob tem tudi zastavlja vprašanje učinkovitosti izvajanja takih pooblastil, saj je prepletenost izvajanja pooblastil Slovenske vojske soodvisno prepleteno s prisotnostjo pripadnika Policije.  

V poslanski skupini SDS opozarjajo, da kot izhaja iz poročila Policije za obdobje od 1. 1. 2019 do 30. 9. 2019, so policisti na območju Republike Slovenije obravnavali 11.786 nezakonitih prehodov državne meje. V istem obdobju lani je Policija obravnavala  6.911 ilegalnih prehodov državne meje, tako da se je število glede na enako obdobje preteklega leta povečalo za 70,50 %. V prvih devetih mesecih letošnjega leta je 3.856 ilegalnih migrantov izrazilo namero za podajo prošnje za mednarodno zaščito. Po nastanitvi v azilnih kapacitetah pogosto nadaljujejo pot v svoje dejanske ciljne države. Med njimi je še vedno največ državljanov Alžirije.

Letošnji trend števila ilegalnih prehodov izkazuje bolj strmo naraščanje števila kot v lanskem letu. V avgustu je bilo doseženo najvišje mesečno število po množičnih migracijah leta 2016. Struktura ilegalnih migrantov po državljanstvu se delno spreminja iz meseca v mesec, opazno je predvsem povečanje števila državljanov Pakistana in Alžirije od julija letos tudi državljanov Afganistana.

V poslanski skupini SDS poudarjajo, da je Avstrija ponovno podaljšala uvedbo nadzora na mejah z Madžarsko in s Slovenijo, in sicer je avstrijski notranji minister podaljšanje utemeljil s tem, da je število nezakonitih migrantov še vedno previsoko. Opozoril je tudi na »latentno grožnjo terorizma« zaradi možnega vračanja tujih borcev iz Sirije in Iraka. Ob Avstriji nadzor na notranjih schengenskih mejah že od leta 2015 izvajajo še Nemčija, Francija, Danska, Švedska in Norveška. Omenjeni ukrep utemeljujejo z varnostnimi razlogi zaradi migrantske krize, ker da zunanje meje Evropske unije oziroma schengenskega območja niso dovolj zavarovane pred nezakonitimi migranti.  

Posledično je Slovenija pred velikim varnostnim izzivom, predvsem pa pred nevarnostjo, da bo postala končna točka za številne nezakonite migrante, ki bi v drugačnih okoliščinah svoje končno domovanje iskali v kateri od drugih držav Evropske unije.

Varnostna situacija v Republiki Sloveniji se zadnje mesece slabša iz dneva v dan. Pred dnevi so policisti pri izvozu z dolenjske avtoceste za Mirno Peč v smeri Ljubljane ustavili kombinirano vozilo francoskih registrskih oznak. Med postopkom so ugotovili, da je državljan Francije v kombiju prevažal 33 državljanov Bangladeša, ki so pred tem nezakonito prestopili državno mejo (sporočilo s Policijske uprave Novo mesto). Obenem ni mogoče prezreti poročanja medijev, da so policisti v preteklih dneh ujeli 86 tujcev, ki so nezakonito prestopili državno mejo. Večjo skupino so opazili v okolici Prepiha pri Novem mestu, v Gornji Težki Vodi. Pri tem Policija ni poročala, ali so jih tudi prijeli. Iz medijev je razvidno, da so avstrijski varnostni organi na Šentilju odkrili tri migrante, ki so jih vrnili v Slovenijo, kjer so zaprosili za mednarodno zaščito.

Ob vsem navedenem  je vsekakor utemeljeno, da se zaradi izjemnih razmer, drastično povečanega prehoda ilegalnih migrantov sprejme sklep o izvajanju pooblastil Slovenske vojske pri širšem varovanju državne meje. To narekujejo varnostne razmere, in sicer zaradi zagotavljanja javne varnosti, učinkovitega nadzora zunanje schengenske meje in interesov Republike Slovenije.
 
V poslanski skupini SDS predlagajo, da Odbor za obrambo in Odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo po končani razpravi sprejmeta naslednja dva sklepa:

1.        Ministrstvo za obrambo, Ministrstvo za notranje zadeve in Vlada Republike Slovenije so dolžni nemudoma sprejeti ukrepe za zagotovitev varnosti prebivalcev Republike Slovenije in predlagati sklep o izvajanju pooblastil Slovenske vojske pri širšem varovanju zunanje državne meje, kot to določa 37.a člen Zakona o obrambi (Uradni list RS, št. 103/04 – uradno prečiščeno besedilo in 95/15).

2.        Odbor za obrambo in Odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo opozarjata Vlado Republike Slovenije, da je pomoč pri nezakonitem vdoru na ozemlje Republike Slovenije kaznivo dejanje ter da so organi odkrivanja in pregona dolžni ukrepati skladno z zakonom v vseh tovrstnih primerih, ki so dokumentirani v zapisnikih iz zaslišanj ilegalnih migrantov oziroma na druge ustrezne načine.

Mogoče vam bo všeč