Kulturo ljudstvu ali od ljudi za ljudi!
Muzej novejše zgodovine Celje je na Ta veseli dan kulture, 3. decembra 2019, ob 18. uri odprl razstave Kulturo ljudstvu, ob 100 letnici kulturnega društva Svoboda Celje.
Prav ta neformalni praznik kulture je bil povod za odprtje te pregledne razstave ob 100 obletnici kulturnega društva Svobode, oziroma slavi se način podajanja in doživljanja kulture ki se mu reče kultura za vse in elitistična. Pobudnik ustanovitve socialdemokratskega kulturnega društva Vzajemnost, ki se je kmalu preimenovalo v Svobodo, je bil Ivan Cankar. Namen leta 1909 v Ljubljani ustanovljenega društva je bil razvijanje kulturnega in prosvetnega dela med slovenskim delavstvom in to preko različnih kulturnih in športnih dejavnosti. Svoboda je po industrijskih centrih Slovenije ustanavljala svoje podružnice, v Celju je bila podružnica ustanovljena 1919. Leta, seveda najprej kot društvo Naprej, ki se je leta 1927 preimenovalo v Delavsko prosvetno društvo Svoboda Celje. Prva dejavnost društva je bil moški pevski zbor, leta 1925 se je društvu priključila tamburaška sekcija. Skozi leta se je društvo razširilo še na druga področja kulture Prav celjska Svoboda je bila med najaktivnejšimi v Sloveniji.
Po drugi svetovni vojni se je Svoboda vzpostavila na novih temeljih in bistveno razširila svojo dejavnost na področju množične kulture. Še vedno pa je njeno poslanstvo ostajalo enako – posredovanje kulture delavstvu in njegovo vključevanje v kulturno dogajanje. No z leti se je spreminjal pristop do dame kulture, ki je popravljala vsebinski nabor in vsebina repertoarja, osnovnega poslanstva društva nikoli niso do konca opustili. Čas je njih spreminjal in prinašal spremembe v društvu in udeležence same. Ravno ta pestrost je naredila svoje in kljub resnično prvotnemu poslanstvu, približati kulturo delavstvu, jih je ohranilo v življenje do danes. Če povemo da je Oto najbolj izpostavljen in najbolj prodoren posameznik ter da je slovenski javnosti verjetno njegov najbolj znan del New Swing Kvartet, ki je ustanovljen leta 1972 leta, to zagotovo predstavlja opazen uspeh društva v celotni zgodovini iz vseh obdobij delovanja društva, potem drži da je društvo pravilno usmerilo »kompas« delovanja in dosegalo naprej menjavo generacij in z njimi uspehe na več različnih področjih kulture, pa ne samo množične.
Danes je delovanje celjske Svobode neprimerljivo z zlatimi leti v minulih desetletjih. Zveza društev Svoboda, katere del je bila tudi celjska, se je v zadnji četrtini 20. stoletja postopoma preoblikovala v današnjo Zvezo kulturnih društev Slovenije. Društvo s svojim delovanjem stremi k ohranitvi in razvoju ljubiteljske kulture v Celju in njegovi okolici. Celjani in vsi ki so bili , so in bodo to kulturo konzumirali v oblikah ki so do sedaj znane pa tudi v oblikah v katerih ni bila do sedaj podana, bomo z veseljem sprejeli tudi negovanje tradicija v segmentih zgodovine in njene kulturne dediščine ki je morebiti bila kdaj premalo razpršena oziroma ni zajela vseh ki so na nek način bili ustvarjalci te množične kulture. Velja pričakovati.
V kulturnem programu je sodeloval Satchmo dixie band -Celjski dixieland ansambel, pravtako nekdanja sekcija društva Svoboda. Razstava bo na ogled za vse, od blizu in daleč, do konca marca 2020.
Vane K. Tegov