Nekategorizirano

Podpora Blejski deklaraciji o EU projektu Pametnih vasi

 Evropski poslanec Franc Bogovič (SLS/EPP) in njegov poslanski kolega Tibor Szanyi (S&D) sta v nagovoru za EU Rural Review, pravkar izdano majsko glasilo Evropske mreže za razvoj podeželja ENRD (European Network for Rural Development), predstavila pristop pametnih vasi in njihovega daljnosežnega vpliva na razvoj evropskih podeželskih območij.

V uvodu glasila z naslovom Pametne vasi – Obujanje podeželskih storitev (»Smart Villages – Revitalising Rural Services«) sta zapisala, da mora pristop pametnih vasi ostati v ospredju in središču vseh poskusov preprečevanja izseljevanja ter spodbujanja zagotavljanja storitev in razvojnih priložnosti na podeželju. Pri tem sta izpostavila aktivna prizadevanja tako Evropskega parlamenta kot Evropske komisije ter usmeritve, ki izhajajo iz Deklaracije iz Corka 2.0 in Blejske deklaracije, ki je bila predstavljena v okviru mednarodne konference Evropska akcija za pametne vasi, ki je gostil Franc Bogovič aprila letos na Bledu.

V Blejski deklaraciji, ki so jo poleg obeh poslancev podprli štirje evropski komisarji in pristojna slovenska ministrstva ter predsednik Vlade RS, so pametne vasi predstavljene kot mehanizem za izboljšanje gospodarske in socialne kohezije in za izboljšanje družbene enakosti okolij, še posebej med podeželskimi in mestnimi področji. Bogovič je cilje deklaracije in pomen pametnih vasi strnil v misli: »Namen koncepta pametnih vasi je ustvarjanje evropskega podeželja, kjer bodo ljudje lahko in želeli živeti, saj bodo inovativne, digitalne rešitve izboljšale način njihovega življenja.«

ENRD služi kot evropsko središče za izmenjavo informacij o tem, kako politika razvoja podeželja, programi, projekti in druge pobude delujejo v praksi in kako jih je mogoče izboljšati. S konceptom pametnih vasi se v ENRD ukvarja posebna tematska delovna skupina, ki je v glasilu predstavila svoje ugotovitve in sporočila. Poleg aktivnosti Evropskega parlamenta in Komisije so tako predstavljene podeželske skupnosti širom Evropske unije, ki iščejo in vpeljujejo praktične rešitve za izzive s katerimi se soočajo, ter izkoriščajo nove priložnosti, ki jih ponujajo digitalne in družbene inovacije. Takšne inovacije uporabljajo za razvoj novih, ustvarjalnih načinov za izboljšanje osnovnih storitev. V glasilu so predstavljeni tudi nacionalni in regionalni pristopi ter primeri, kako lahko programi razvoja podeželja sprožijo razvoj na področju storitev

Mogoče vam bo všeč