Dr. Matija Slavič bi Johnsonu postavil spomenik, kdaj pa bo Slovenija dr. Slaviču postavila spomenik?
Ko bi Slovenijo pri arbitraži o meji s Hrvaško zastopali strokovnjaki in domoljubi tipa dr. Matija Slavič, Jožef Klekl, Franc Ivanocy, ne pa Sekolci, Drenikove, Sancinke…. bi bil slovenski izplen pri razsodbi haaškega tribunala prav gotovo ugodnejši. Vse od 29. junija letos, ko je arbitražno sodišče v Haagu razglasilo končno razsodbo v arbitraži o morski in kopenski meji med Slovenijo in Hrvaško, se uradna slovenska politika spreneveda in noče priznati, da gre za zgodovinski slovenski fiasko, za katerega odgovorni imajo ime in priimek.
Na pariški mirovni konferenci po koncu prve svetovne vojne so o usodah ljudi in mejah novonastalih držav odločale tri velesile, Združeno kraljestvo, ZDA in Francija. Vseeno je slovenskim zastopnikom uspelo prepričati veliko trojico, v kateri je bil osrednja osebnost ameriški predsednik Woodrow Wilson, da so v veliki meri mejne črte zarisali po slovenskih željah. O tem je ob deseti obletnici pariške mirovne konference v slavnostni številki Kleklovih Novih dr. Matija Slavič opisal ozadja dogajanj v Parizu.
Le kaj bodo ob deseti obletnici haaške arbitraže o ozadjih določanja meje s Hrvaško zapisali Borut Pahor, Karel Erjavec, Jernej Sekolec, Vasilka Sancin, Simona Drenik.