Dr. Anže Logar: Slaba banka DUTB je v resnici “slaba banka!”
Vse poslanske skupine v parlamentu so se strinjale z vložitvijo zahteve za odreditev parlamentarne preiskovalne komisije v zvezi z delovanjem DUTB, pri čemer je pobudo za preiskovalno komisijo dala Nova Slovenija. V zvezi s tem je danes potekala tudi novinarska konferenca vseh parlamentarnih strank, v imenu Slovenske demokratske stranke pa je na njej sodeloval poslanec SDS dr. Anže Logar.
»Sam osebno, pa tudi v Slovenski demokratski stranki, pozdravljamo iniciativo za ustanovitev preiskovalne komisije o odgovornosti v upravljanju s terjatvami, ki so bile prenesene na slabo banko oziroma DUTB. Pozdravljam tudi to, da so zahtevo podpisale vse poslanske skupine. Kolikor vem zgolj en poslanec ni dal podpisa, pa še ta zaradi drugih razlogov in ne ker se ne bi strinjal s tematiko, in to široko soglasje je zelo dobra iztočnica za delo preiskovalne komisije,« je dejal uvodoma dr. Logar, ki je ob tem tudi spomnil, da pred štirimi leti za ustanovitev preiskovalne komisije o bančni luknji, takšnega širokega soglasja žal ni bilo, zaradi česar je bilo treba preteklo komisijo odrediti na podlagi procedure v državnem zboru in glasovanja o tem. Po besedah dr. Logarja pa to, da so k ustanovitvi te preiskovalne komisije pristopile vse stranke, »daje pomembno odgovornost temu telesu, da v tem mandatu razišče vse stranpoti slovenske tranzicije.«
Pri omenjeni preiskovalni komisiji gre po besedah dr. Logarja za ugotavljanje odgovornosti nosilcev javnih funkcij, tudi uslužbencev in vodilnih mož DUTB. »Pravijo: ‘Nomen est omen’. V tem primeru ta pregovor drži, saj o DUTB govorimo kot o slabi banki. DUTB je bila družba, ki je bila ustanovljena zaradi slabih praks v bankah in za to, da bi se slabi krediti prenesli v to družbo, da bi upravljala z njimi. Ta družba pa je nato dejansko postala slaba banka oziroma institucija, ki funkcionira na način kot ne bi smela,« je povedal dr. Logar. Po njegovem mnenju bi bilo treba doseči nek nacionalni konsenz, da se z davkoplačevalskim denarjem na tak način ne dela. »Treba bo ugotoviti odgovornost tistih, ki so ustvarjali to slabo banko in ki so upravljali s temi terjatvami tudi na podlagi političnih vplivov. Verjamem, da bomo pri preiskavi prišli do zanimive ugotovitve, da je dosti istih ljudi, ki smo jih srečali pri ugotavljanju odgovornosti za nastanek bančne luknje, danes prisesanih na odločevalske procese v slabi banki,« je bil jasen poslanec SDS.
»Upam, da bo soglasje v preiskovalni komisiji, da kar je preveč, je pač preveč in da je treba to, kar bo preiskovalna komisija ugotovila, tudi izvršiti. Namreč še danes niso izvršeni sklepi in ugotovitve preiskovalne komisije o bančni luknji, ki so bili izglasovani brez glasu proti. To sedaj je torej tudi apel na koalicijo, naj se zaveda, da so ugotovitve preiskovalnih komisij pomembne in da če pri delu komisij poslanci sodelujejo, ni dovolj, da zgolj dvignejo roko, temveč da potem tudi udejanjijo, kar je bilo s preiskovalnimi komisijami ugotovljeno,« je dejal dr. Anže Logar. Ob tem je dodal, da ga ravno soglasnost v zvezi z mandatom preiskovalne komisije, ciljem in nalogami, navdaja z optimizmom, da bo to vplivalo na večjo dovzetnost članov parlamentov kot oseb, da bodo zasledovali namene in cilje, zaradi katerih so ustanovljene ta in prejšnje preiskovalne komisije.
Dr. Logar je na novinarski konferenci javno pozval vse tiste, ki sodelujejo, so sodelovali, ali pa so imeli izkušnje z delovanjem slabe banke, da to preiskovalno komisijo uporabijo kot medij, kateremu sporočajo svoje informacije. Ob tem je spomnil, da je tudi komisija o zlorabah v slovenskem bančnem sistemu, ki jo je vodil v preteklem mandatu, prav preko anonimnih prijav državljank in državljanov, bankirjev ali tistih, ki jih je bančna luknja zadela, prišla do več sumov glede dogajanj v bankah. »Verjamem, da je tudi tu veliko zgodb, ki se lahko odprejo na ta način. Zato so anonimni prijavitelji dobrodošli, saj bo tudi na ta način preiskovalna komisija lahko prišla do dna dogajanjem.«