Več

Vedno nova področja uporabe blockchain tehnologije v praksi

Tehnologija blockchain oziroma tehnologija verig podatkovnih blokov predstavlja novost in začetek distribuirane ekonomije. Blockchain je inovativna tehnologija, ki bo pomembno spremenila določene procese, tako v zasebnem kot tudi v javnem sektorju.

Na primeru blockchaina se vidi, kako se tehnologije in disruptivni poslovni modeli v industriji 4.0 med seboj povezujejo. Internet stvari, umetna inteligenca, delitvena ekonomija, krožno gospodarstvo … Blockchain je velika sila znotraj te industrijske revolucije, ki nastopa kot vezni člen med disruptivnimi poslovnimi modeli in najnovejšimi tehnologijami.Blockchain je tehnologija, na kateri deluje najbolj prepoznavna kriptovaluta bitcoin. Primarno blockchain omogoča izmenjavo vrednosti, ki poteka »peer-to-peer«, tj. brez posrednikov. Tehnologija deluje popolnoma decentralizirano, še več, deluje distribuirano

V nadaljevanju članka bomo prikazali nekaj področij kjer vse je že možna uporaba blockchain tehnologije. V članku z dne 22.4.2019 smo že prikazali 10 področij uporabe.

1. Elektronske volitve

Platforma Follow My Vote (https://followmyvote.com/ ) ponuja varne in transparentne rešitve za izvedno e-volitev.Platforma uporablja blockchain tehnologijo z dodatki kriptografije, ki zagotavljajo, da so rezultati volitev pošteni in točni.

Podjetje razvija odprtokodno spletno platformo za glasovanje, ki zagotavlja preglednost rezultatov volitev, tako da volivcem omogoča, da neodvisno pregledajo glasovnico.

 

2. Igranje in igre na srečo

Blockchain tehnologija je našla svoje oboževalce v igralniških in igralniških panogah z nekaj zanimivimi primeri, ki dokazujejo, da ne obstajajo meje domišlije kreativnih podjetnikov.

Platforma Etheramid (https://etheramid.cloudapp.net/)  trdi, da je najbolj poštena igra družabnih povabil, ki jo boste kdaj videli, ker nihče ne more spremeniti njene logike. Tudi lastnik ali razvijalec ne. To je Ethereum algoritem, ki temelji na pogodbi, ki jo je preveril Ether.Camp. Gre za vabilo, ki nagrajuje igralce z etrom od vsakega povabljenega udeleženca do 7 stopenj. Zamisel je, da povabite in zgradite svoje omrežje Etheramid.

Blockchain platformaThe FreeMyVunk Movement (the ReVUNKolution- https://www.freemyvunk.com/) je namenjena pooblastitvi ljudi, da se borijo za lastninske pravice nad svojo navidezno lastnino..

Na področju iger na srečo obstajajo že različne blockchain platforme kot naprimer Etheroll, Rollin (https://etheroll.com/)  in druge.

 

3. Javna uprava in njeno delovanje in upravljanje

Ne samo, da je bila uporabljena blokocena, da bi zagotovili preglednost in celovitost političnega sistema, temveč tudi projekt BITNATION- https://bitnation.co/, prvi virtualni »narod« na svetu. BITNACIJA ima državljane, veleposlanike, partnerje in lokacije po vsem svetu. Ni vstopnih ovir.

Platforma Advocate (https://advocate.io/) je zgradilo blockchain platformo za preoblikovanje načina, kako državljani komunicirajo s svojimi predstavniki vlade. Zagovornik je edina platforma, ki je vedno na voljo, ki deluje tako v kampanji kot pri upravljanju (v bližnji prihodnosti) faze vlade, ki zagotavlja kontinuiteto med podporniki in zmanjšuje potrebo po kampanji.

 

4. Trg delovne sile

Appii (https://appii.io/about/) uporablja blockckhain tehnologijo za hranjenje in verifikacijo posameznikovih podatkov o izobrazbi, dosežkih, nagradah in delovnih izkušnjah posameznika. Podatke potrdijo izobraževalne inštitucije, delodajalci, Tehnologija omogoča tako hiter dostop kadrovskim delavcem do podatkov.

Platforma Satoshi Talent (https://satoshitalent.com/) trdi, da je prva zaposlitvena platforma  ki ponuja možnosti za zaposlitev v podjetjih z blockchain tehnologijo na eni strani ter  organizacijam ponuja možnost, da najdejo in zaposlujejo blockchain inženirje.

Platforma Coinality (https://coinality.com/about/) je brezplačna platforma,ki povezuje delodajalce in iskalce zaposlitve. Plačilo za delo lahko delodajalci plačajo v kriptovalutah  Bitcoin ali  Litecoin in Dogecoin. Platforma samo posreduje podatke in poveže obe potencialni strani (delodajalca in iskalca zaposlitve). Razgovori in postopek izbire je njuna neodvisna aktivnost.

5. Napoved razvoja panog in njihovega tržišča

 

Augur.net (https://augur.net) Augur.net je odprtokodna platforma za napovedovanje decentraliziranega trga, zgrajena na eteričnem blokchainu. Uporabnikom omogoča, da trgujejo na rezultatih dogodkov in da trg nato izkoristijo te podatke o množičnih podatkih. Augur namerava uporabiti decentralizirane javne knjige, da bi ustvaril način za vsakogar na katerem koli področju, od financ, zdravstvenega varstva in upravljanja, izkoristiti skupno moč za napovedovanje globalne uporabniške baze.

 

6. Medijske vsebine in njihova distribucija

Platforma Bittunes (https://bittunes.co.uk/about-bittunes/) ustvarja globalno rešitev, ki poenostavlja porazdelitev glasbe in moč vrača v roke ustvarjalcevin njihovih navdušencev. Platforma uporablja bitcoin  kot svojo primarno valuto, tako umetniki kot glasbeni kupci samodejno zaslužijo bitkoin kot del procesa nakupa / distribucije platforme.

Platforma PeerTracks (https://peertracks.com/ in https://www.facebook.com/PeerTracks) omogoča glasbeno pretakanje, prenos posameznega glasbenega izdelka (download), odkrivanje talentov in platforma, ki omogoča ustvarjalcem vsebin in potrošnikom, ki živijo od glasbe. Rešitev leži v osnovnem omrežju peer-to-peer (imenovanem MUSE), ki ga uporablja PeerTrack za poenostavitev, avtomatizacijo in odstranjevanje večjih stroškov. Razen pretakanje in nalaganje glasbe, PeerTracks omogoča odlaganje, pokroviteljstvo in celo nakup in trgovanje z opombami vseh umetnikov.

 

Platforma JAAK (https://jaak.io/) je pametna vsebinska blockchain platforma, kjer se lahko kdor koli pridruži in zasluži nagrade, zbira, promovira in deli medije ter prispeva k omrežju.

Platforma Paperchain (https://www.paperchain.io/) omogoča standardizirano hranjenje meta podatkov, hrambo in poročila za glasbeno industrijo na blockchain tehnologiji.

7. Področje nepremičnin

Platforma UBITQUITY (https://www.ubitquity.io/web/index.html) ponuja preprosto uporabniško izkušnjo za varno snemanje, sledenje in prenos dejanj s svojo blokchain tehnologije. Podjetje s svojo platformo pomaga nepremičninskim podjetjem. Bankam in podjetjem, ki ponujajo hipotekarne kredite nudi evidence lastništva ter s tem zmanjšujejo čas iskanja podatkov ter povečaje zaupanje in preglednost.

 

Platforma UBITQUITY predstavlja paralelni sistem za zapisovanje in sledenje najaktualnejših podatkih o nepremičninah. Ko pride do transakcij, se vse ustrezne informacije o nepremičnini ažurirajo na platformi. Družba je prav tako začela svojo zasebno alfa platformo za varno shranjevanje / integracijo dokumentov znotraj in zunaj Združenih držav.

 

8. Delitvena ekonomija – storitve skupne uporabe 2.0

Ena najpomembnejših lastnosti tehnologije blokchaina je odprava potrebe po osrednjem nadzoru in posrednikih – bi lahko postala hrbtenica za resnično izmenjavo gospodarstva ali delitvenega gospodarstva oz. ekonomije 2.0. V sedanjem modelu ima vsaka služba “delitev gospodarstva” osrednjo oblast, medtem ko bi podobne storitve, ki so bile izdelane in delujejo na blokchain tehnologiji, neposredno povezovale ponudbo in povpraševanje na najučinkovitejši način.

 

V industriji delitve z vozili, sta Uber in Lyft dva prevladujoča ponudnika prevoznih storitev. To sta blagovni znamki, ki jima potrošniki in vozniki zaupajo, saj ustrezajo ponudbi in povpraševanju potnikov po prevozih. Prav blockchain tehnologija bo ponudila nove poslovne  model za prevoze novi generaciji podjetij, ki bodo prevzele nišno ponudbo.

 

Platformi Arcade City (https://arcade.city/) in La ‘Zooz (https://lazooz.org/) pripravljata aplikacijo za delitev prevoznih sredstev na blockchain tehnologiji in sta na dobri poti da resno ogrozita Uber in Lyft.

9. Sledljivost dobavni verigi v prehrambeni industriji

Medtem ko so podjetja, kot sta Everledger in Ascribe, ponudila rešitve za diamante in digitalno umetniško industrijo za boj proti ponarejenemu, v prehrambeni industriji, obstaja Provenance, ena izmed najbolj zanimivih pobud za ustvarjanje preglednih dobavnih verig za vse vrste izdelkov v vsakem delu življenjskega cikla izdelka .

Način, s katerim želi Provenance (https://www.provenance.org/) zagotoviti transparentnost v dobavnih verigah, je z izvajanjem certifikata dobavne verige na blockchain tehnologiji.

“V vsakem trenutku prototip našega modela prikazuje štiri ključne lastnosti v zvezi z vsemi materiali in potrošnim materialom, ki jih pokriva: narava (kaj je to?), kakovost (kako je?), količina (kolikšen je to) in lastništvo (katere je v vsakem trenutku). Ključne lastnosti je mogoče brati in povezati z že obstoječimi nizi podatkov, kot so črtne kode ali na novo pripeti na poti. “

Družba predlaga, da bo vsak korak dobavne verige, ki je vključen v verigo podatkov, omogočil varno revizijo vseh transakcij, ki so prinesle končno stanje, tj. Da se preveri neprekinjena veriga zadrževanja od surovin do konca prodaje.

 

10. Kriptovalute in njihova uporaba

Prav kriptovalute in Bitcoin so največ pripomogli k prepoznavnosti blockchain tehnologije. Malo ljudi ve, ampak kriptovalute so nastale kot stranski produkt drugega izuma. Satoshi Nakamoto, neznani izumitelj Bitcoina, prve in še vedno najbolj pomembne kriptovalute, ni imel nikoli namena iznajti valuto. V svoji napovedi Bitcoina konec leta 2008 je Satoshi dejal, da je razvil “enak-z-enakim elektronski denarni sistem”.

Najpomembnejši del izuma Satoshija je bil, da je našel način, kako vzpostaviti decentraliziran digitalni denarni sistem. V devetdesetih letih je bilo veliko poskusov ustvarjanja digitalnega denarja, vendar so bili vsi neuspešni. Potem, ko se je izkazalo, da so bili vsi centralizirani poskusi neuspešni, je Satoshi poskušali zgraditi digitalni denarni sistem brez osrednjega organa. Kot sistem enak-z-enakim za izmenjavo datotek. Ta odločitev je botrovala rojstvu kriptovalute. Te so bile manjkajoči delček sestavljanke pri realizaciji digitalnega denarja. Razlog za to je nekoliko bolj tehničen in kompleksen, vendar boste, če ga boste razumeli, vedeli več o kriptovalutah kot večina ljudi. Poskusimo ga torej pojasniti čim bolj enostavno: Za vzpostavitev digitalnega denarja potrebujete mrežo z računi, bilancami in transakcijami. To je enostavno razumeti. Velik problem, ki ga mora rešiti vsako plačilno omrežje pa je preprečevanje tako imenovane dvojni porabe: preprečiti je torej potrebno, da bi ena oseba porabila denar dvakrat. Običajno se to nadzoruje s pomočjo centralnega strežnika, ki vodi evidenco o bilancah.

V decentralizirani mreži tega strežnika ni, zato bi moral vsak uporabnik vse to voditi zase. Vsak uporabnik v omrežju mora imeti seznam z vsemi transakcijami, da preveri, če so prihodnji posli veljavni ali gre za poskus dvojne porabe.

Če se uporabniki sistema ne strinjajo o le eni, tudi najmanjši transakciji, je vse uničeno. Potrebno je absolutno soglasje. V ostalih primerih o tem odloča osrednji organ, ki presoja pravilno stanje bilanc. Toda kako bi lahko dosegli tovrstno soglasje brez osrednjega organa? Do Satoshijevega odkritja tega ni vedel nihče in v resnici tudi nihče ni verjel, da je sploh mogoče.

Satoshi je dokazal nasprotno. Njegova glavna novost je, da je dosegel soglasje med uporabniki brez osrednjega organa. Kriptovalute so del te rešitve – tisti del, ki je podal navdihujočo, zanimivo rešitev in jo pomagal uvesti po vsem svetu.

Če bi želeli kriptovalute opisati s preprosto definicijo,bi ugotovili, da gre v resnici samo za omejene vnose v bazo podatkov, ki jih nihče ne more spremeniti brez izpolnjevanja posebnih pogojev.

Enako velja na primer za denar na vašem bančnem računu: ali gre v resnici za kaj več kot za vnose v zbirko podatkov, ki se lahko spremenijo samo pod posebnimi pogoji? Enako velja celo za fizične kovance in bankovce. Vsakršen denar temelji le na preverjenih zbirkah različnih podatkov o računih, bilancah in transakcijah.

Vidnejše kriptovalute

Bitcoin

Eden in edini, prva in najbolj znana kriptovaluta. Bitcoin služi kot digitalni zlati standard v celotni industriji kriptovalut. Uporablja se kot globalno plačilno sredstvo in je glavna valuta kibernetskega kriminala. Po sedmih letih obstoja se je cena Bitcoina povečala od 0 na več kot 9.000 dolarjev, obseg transakcij pa je dosegel več kot 200.000 dnevnih transakcij.

Ethereum

Ta mlajša kriptovaluta zaseda drugo mesto v hierarhiji kriptovalut. Ethereum se od bitcoina razlikuje po tem, da v blockchainu ne potrjuje le transakcij, ampak tudi kompleksne pogodbe in programe. Ta fleksibilnost omogoča, da je Ethereum popoln instrument za “blockchain” uporabo.

Ripple

Verjetno namanj priljubljen – ali najbolj osovražen – projekt v skupnosti kriptovalut. Osnovna valuta Rippla je XRP, vendar ta kot valuta ne služi kot medij za shranjevanje in izmenjavo vrednosti, ampak bolj kot zaščita omrežja pred neželenimi aktivnostmi. Ripple Labs so s pomočjo pred-rudarjenja ustvarili vsak XRP-kovanec in jih razdelili. To je tarča največjih kritik, ker ne gre za pravo kriptovaluto in posledično se tudi XRP ne šteje kot dober hranilec vrednosti.

Xaurum

Xaurum je prva kriptovaluta, kjer neodvisna inštitucija skrbi, da je v trezorjih celotna emisija kriptokovancev zavarovana z zlatom. Vsak imetnik Xaurum kovanca lahko kadar koli zamenja svoj kriptokovanec za zlato v fizični obliki in premišljena poteza snovalca te valute je prepričala dvomljive investitorje. Xaurum se je v vsega nekaj letih obstoja povzpel na lestvico TOP50 najbolj prodajanih kriptovalut in stabilno napreduje proti vrhu.

Litecoin

Litecoin je bil ena od prvih kriptovalut po Bitcoinu, ki je z večjo količino kovancev in novim rudarskim algoritmom prinesel resnično inovacijo. Kljub vsemu mu ni uspelo pridobiti uporabnikov in je svojo bitko proti bitcoinu izgubil, je pa še vedno valuta, s katero se aktivno trguje in ostaja rezarva v primeru, da bitcoinu spodleti.

Monero

Monero je najbolj izrazit primer kriptografskega algoritma. Ta algoritem je bil izumljen z namenom, da zagotovi zasebnost, ki bitcoinu manjka. Če uporabljate bitcoin, je vsaka transakcija dokumentirana v blockchainu in pot transakcij se lahko spremlja. Z uvedbo koncepta monera je bil ustvarjen algoritem, ki lahko to pot zabriše. Monero je vrhunec svoje priljubljenosti dosegel poleti 2016, ko so se na črnih trgih odločili, da ga sprejmejo kot valuto. To je povzročilo stabilno povečevanje cene, medtem ko se zdi, da dejanska uporaba Monera ostaja zelo majhna.

Poleg teh obstaja še na stotine drugih kriptovalut. Večina od njih niso nič drugega kot poskus, da bi pritegnili vlagatelje in hitro ustvarili dobiček, mnoge pa so tudi igrišča za preizkušanje novosti v tehnologiji kriptovalut.

Predstavili smo novih 10 možnosti uporabe blockchain tehnologije v praksi. Njihov seznam se vsak mesec širi.

Fakulteta za komercialne in poslovne vede Celje (www.fkpv.si) je kot prva v Sloveniji v svoj predmetnik uvrstila predmet Uporaba blockchain tehnologije in kriptovalut.

 

Mirjana Ivanuša-Bezjak

 
 
 
 
 

Mogoče vam bo všeč

Več v:Več