V Talumu obeležili 65. tovarniški praznik – Praznovanje priložnost za druženje in pregled dosežkov
Praznovanje je priložnost za pregled največjih dosežkov minulega leta, druženje več generacij Talumovcev, pa tudi predstavitev proizvodnje zainteresiranim obiskovalcem iz bližnje in daljne okolice. V Talumu v 2019 zaključujejo daljše obdobje intenzivnega vlaganja v modernizacijo in povečanje proizvodnih zmogljivosti v višini več kot 100 mio evrov, v novem desetletju razvoja tovarne pa bo v ospredju nadaljnje povečevanje dodane vrednosti izdelkov in še bolj intenzivna osredotočenost na trg.
»Trg in kupci želijo hitro odzivnost, zahtevajo vedno kaj novega in boljšega, pričakujejo trajnostne izdelke. Evropa želi prehod v nizkoogljično krožno gospodarjenje. Temu sledimo in to naš strateški pogled usmerja v leto 2030, ko enostavnih proizvodov pri nas ne bo več. Obseg naših programov dobiva nov okvir, temu je treba prilagoditi organizacijo in stroške. Vse kar bomo kot temelj postavili sedaj, bo rezultiralo v tem, kje bomo 2030,« je ob tovarniškem prazniku poudaril predsednik uprave Marko Drobnič.
Razmere v aluminijski industriji ostajajo še naprej nepredvidljive, hkrati pa se je gospodarska aktivnost začela upočasnjevati. V zadnjem četrtletju se tako soočajo z zmanjšanjem obsega naročil in zamikom nekaterih naročil v prihodnje leto. V Talumu letos načrtujejo 340 mio evrov realizirane prodaje. Ocenjujejo, da bodo poslovno leto 2019 sicer zaključili s pozitivnim poslovnim izidom v višini 1 mio evrov dobička iz poslovanja, kar pa je manj od planiranega.
Tudi leto 2020 bo zahtevno. Še nekoliko se bo po ocenah znižal skupni obseg proizvodnje, prav tako bodo še nekoliko zmanjšali proizvodnjo elektroliznega aluminija. Po Drobničevih besedah bodo prihodnje leto prvič v zgodovini tovarne pretalili in reciklirali več aluminija kot ga bodo proizvedli v elektroliznih pečeh. Posvetili se bodo optimizaciji procesov, produktivnosti, racionalizaciji na področju stroškov materiala in storitev. V strošek dela z izjemo tega, kar prinašajo nove spremembe zakona o minimalni plači, zaenkrat ne bodo posegali. Razvoj in inovativnost ostajata gonili in generatorja višje dodane vrednosti, kar je Talumova dolgoročna strateška usmeritev.
Nagrajeni doma in v tujini
Med dosežki leta 2019 so v Talumu med drugim izpostavili uvrstitev med finaliste za nagrado #BeActive Evropske komisije in nagrado Okolju prijazno podjetje 2019.
Talumov projekt Zdravo Talum s katerim že od leta 1998 sistematično skrbijo za promociju zdravja se je uvrstil med najboljše za nagrado #BeActive. Med 64 prijavljenimi projekti iz vse Evrope v treh kategorijah se je projekt Zdravo Talum uvrstil med tri finaliste v kategoriji aktivno delovno mesto. Strokovna žirija je Talumov zgledno dolgoletno skrb za športno aktivnost in zdravje zaposlenih prepoznala kot primer dobre prakse in zgled tudi ostalim podjetjem v Evropi.
Talum je na okoljskem razpisu Časnika Finance in Eko sklada prejel nagrado Okolju prijazno podjetje 2019. V obrazložitvi svojega izbora je komisija zapisala, da razogljičenje Taluma poteka tako rekoč od ustanovitve podjetja in je del stalnih tehnoloških in organizacijskih sprememb in novih izdelkov. Talum sodi po učinkoviti rabi energije na enoto primarnega aluminija v vrh najučinkovitejših elektroliz v EU. Emisije so znižali s spremembami v tehnologiji proizvodnje, prehodom kotlarne na zemeljski plin, z energetsko varčnostjo, namestitvijo malih kurilnih naprav za ogrevanje in z uporabo energije odpadnih plinov. Za poslovanje je vse bolj pomemben pretaljeni aluminij. Pri pretapljanju aluminija porabijo samo pet odstotkov energije, ki je potrebujejo za proizvodnjo primarnega aluminija.
Praznovanje tovarniškega praznika priložnost za druženje
V Talumu so praznovanje tovarniškega praznika sicer tradicionalno začeli z druženjem s svojimi upokojenimi sodelavci. Približno 400 se jih je zbralo na četrtkovem (21.11.) dogodku. V petek (22.11.) so na dogodku za zaposlene pregledali dosežke minulega leta in podelili Zlate metulje sodelavcem za uspešno delo. Zlatega metulja za življenjsko delo je prejel Stanko Vajda iz Sistemov upravljanja, Zlate metulje za uspešno delo v zadnjem letu oziroma zadnjih nekaj let pa Marjetka Ledinek iz Talum Inštituta, Aleš Predikaka iz Poslovne enote Ulitki in Robert Štrafela iz Poslovne enote Aluminij.
Zelo dober obisk so v Talumu zabeležili tudi na dnevu odprtih vrat v soboto (23.11.). Okoli 400 obiskovalcev so pod strokovnim vodstvom popeljali po svoji proizvodnji in ji predstavili Talumov aluminij.