Nekategorizirano

Svet zavoda Splošne bolnišnice Celje obravnaval Finančni načrt bolnišnice za leto 2020. Želja v uravnoteženosti poslovanja?

Kot se da dojeti  iz prejetega,  Svet zavoda Splošne bolnišnice Celje je na  včerajšnji, 25. redni seji, 13. 8. 2020, obravnaval in sprejel Program dela in finančni načrt za leto 2020, ki je že tudi posredovan Ministrstvu za zdravje v soglasje.

 Poslovno leto 2020 je SB Celje pričela z zelo pozitivnimi trendi izpolnjevanja začrtanih zdravstvenih programov s preseganjem začrtanih dinamičnih planov za leto 2020  in s tem pomembno tudi k uresničevanju ukrepov sanacije iz zadnjih dveh let, ki so prispevali k doseganju ter preseganju pogodbenih obsegov dela in s tem povečevanju prihodkov ter izboljševanju poslovnih izidov. Poglavitna težava v poslovanju ob začetku leta, so še iz prejšnjih let ostali nepokriti stroški dela, ki so bili bolnišnicam naloženi v skladu z zakonodajo oziroma v skladu z dogovori med socialnimi partnerji na nivoju države, ki pa jih cene zdravstvenih storitev niso pokrivale v zadostni meri in so  ostajale  v breme posameznega javnega zavoda. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju ZZZS) je glavni partner, ki pa skladno z določili Splošnega dogovora še vedno ne izpolnjuje zakonskih zavez in tako strošek dela v ceni zdravstvenih storitev ne financira zadostno, zato ima zavod presežek odhodkov nad prihodki vezano na strošek dela 3,82 %, kar letno znaša cca 2,5 milijonov EUR.

 

Epidemija in prisotnost COVID19 je sredi marca prekinila prvotne načrte, ki so si  jih v januarju za SB Celje zastavili kot okvir dela za leto 2020. Na eni strani je epidemija povzročila določen izpad siceršnjega pogodbenega programa z ZZZS in s tem pričakovanih prihodkov, na drugi strani pa plačilo za paciente, ki so vstopili v zdravstveni sistem zaradi okužbe s COVID19 še ni urejeno, saj trenutni splošni dogovor teh stroškov še ne vključuje. Skupni vrednostni izpad programa v SBC v času epidemije COVID19 ocenjujejo po načelu dinamike realizacije v 2019, na 7,6 mio EUR; na bolnišnično zdravljenje ni bilo sprejetih 2.900 pacientov; izpad ambulantnih dejavnosti ocenjujemo v višini 37.200 obravnav. Izpad programa v mesecu marcu je bil – 30 %, še večji v aprilu – 40 %. V mesecu maju so se programi začeli postopoma ponovno izvajati, odvisno od dejavnosti, vendar je bil tudi v maju izpad programov vseeno pomemben in je znašal – 18 %. Na letni ravni je izpad programa znaša med 8-14%, odvisno od dejavnosti.

 Svet zavoda se je prav tako  seznanil in obravnaval vsebino dokumenta ter ga  potrdil kot primernega za pošiljanje v nadaljnjo obravnavo Ministrstvu za zdravje. Predložen Finančni načrt 2020 predvideva 126.428.110 EUR prihodkov in predvideva uravnotežen rezultat. Takšen rezultat predvidevamo v prihodkovnem delu predvsem  ob predpostavki, da stanje okužb s COVID19 ne bo ponovno bistveno ogrozilo opravljanja rednega programa dela v jesenskem delu.

 Zakon o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije COVID-19 (ZIUOOPE) v 76. členu pravi, da bo izvajalcem zdravstvene dejavnosti iz proračuna Republike Slovenije povrnjeno 80 % izpadlega programa v obdobju epidemij. V  planiranem programu dela je tako vštet zakonsko priznan del izpada programa iz pogodbe med epidemijo, ki bo pokrit v 80%. Po objavi ZZZS glede na Pogodbo z ZZZS ocena tega znaša 4,495 mio EUR. V načrtu je planirano pokritje tudi drugih, do sedaj še nepokritih stroškov iz epidemije (osebne varovalne opreme, brisov, dodatne medinske opreme in materialov, dodatnih delovišč…), za katere pričakujemo pokritje s strani države oz. s sredstvi iz solidarnostnega sklada EU in drugih predvidenih virov sredstev. Do sedaj bi naj   bolnišnica iz naslova stroškov epidemije prejela sredstva le za pokritje stroškov dodatkov in sredstva za pokritje 80% izpada programa: zato vse navedene še ne poravnane obveznosti tudi močno slabijo finančni tok zavoda. Tudi trenutni stroški varovalne opreme in razkužil so izredno visoki, saj ves čas zaščitno delujemo zaradi varnosti do bolnikov in do zaposlenih praktično na nivoju epidemije, saj je virus v populaciji vseskozi prisoten. Dodatna ocena stroškov osebne varovalne ocene za 2020 znaša za zavod cca 2 mio EUR, strošek dodatnih zalog varovalne opreme in razkužil pa dodatno 1 mio EUR.  

 

 

Predložen Finančni načrt 2020 predvideva uravnotežen rezultat, ki pa bo možen ob pogoju, da se bodo razrešila tudi druga področja financiranja zdravstvenih programov, ki jih navajajo. Vsekakor je nujno zakonsko pokritje povečanja stroškov plač kakor tudi dvig cen iz naslova dodatnih stroškov materialov in dela, ki jih prinaša epidemija COVID19 in postajajo del rednega poslovanja in nove realnosti v bolnišnicah in ob predpostavki, da stanje okužb s COVID19 ne bo ogrozilo opravljanja rednega programa dela v jesenskem delu.

 Dvig cen storitev, spotika ob kateri se  lomi poslovanje zavodov je, žal relikvija  nekih drugih časov in žal prijemov sedanjih vodilnih v celotnim zdravstvenim sistemom. Pa preobremenjenost  z napačnimi vzorci z preteklosti. Ali bo skupni jezik z ministrstvom in ZZZS pripeljal do uravnoteženosti predvidenega  finančnega načrta,  posebej ob zamislih, koliko bo izračunanega izpada, in pričakovanja morebitnega pokritja, že kaže v primarni fazi na neko predvideno neuglašenost..Upajmo da bo drugače ozirom najbližje pričakovanemu znotraj načrta.

 Vane T.Costa

 

Mogoče vam bo všeč