Nekategorizirano

Bo Trump dosegel “zgodovinski dogovor” med Beogradom in Prištino?

Ameriški posebni odposlanec za dialog med Kosovom in Srbijo Richard Grenel je napovedal, da se bosta Kosovo in Srbija srečala 2. septembra v Beli hiši.

Objava prihaja manj kot 24 ur po doseženem zgodovinskem sporazumu med Izraelom in Združenimi arabskimi emirati, vprašanje pa je, ali bo “Donaldu Trumpu uspelo prepričati Kosovo in Srbijo, da podpišeta sporazum, ki bi vodil do popolne normalizacije odnosov.” , piše Gazeta Express.

Mediji tudi spominjajo, da v skupnem pismu, ki sta ga podpisala Izrael in Emirati po doseženem sporazumu piše, da sta se državi dogovorili o popolni normalizaciji odnosov. Sporazum med Izraelom in Združenimi arabskimi emirati, pri katerem je posredoval ameriški predsednik, je podoben dogovoru, ki ga namerava Richard Grenelle doseči med Kosovom in Srbijo, ki je v celoti sestavljen iz elementov, povezanih z gospodarskim razvojem. Sporazum pa je zaznamoval tudi priznanje Izraela Združenih arabskih emiratov z vzpostavitvijo diplomatskih odnosov, s čimer je tretja arabska država priznala Izrael.

“Delegacije iz Izraela in Združenih arabskih emiratov se bodo v prihodnjih dneh sestale, da podpišejo dvostranske sporazume o naložbah, turizmu, neposrednih poletih, varnosti, telekomunikacijah, tehnologiji, zdravju, kulturi, okolju in o ustanovitvi veleposlaništev v obeh državah,” piše v skupnem pismu.
Časnik navaja, da je imela Trumpova administracija podoben pristop v procesu pogajanj med Kosovom in Srbijo. Z Grenelovim posredovanjem sta kosovska in srbska stran doslej podpisala tri sporazume, ki se nanašajo na gradnjo avtoceste, železnice in začetek neposredne letalske družbe Priština-Beograd.

V prištinskem dokumentu se postavlja tudi vprašanje, ali bo Donaldu Trumpu na srečanju 2. septembra uspelo prepričati Kosovo in Srbijo, da bosta podpisali sporazum, ki bo vodil obe strani k popolni normalizaciji odnosov.
Te pobude republikanskega predsednika v iskanju zgodovinskih dogovorov in zmag v zunanji politiki prispejo pred predsedniške volitve v ZDA in dirko, v kateri se bo Trump spopadel z Joejem Bidenom.

Strokovnjaki za svetovno politiko so, ko so govorili o poskusu Trumpove administracije, da doseže dogovor med Kosovom in Srbijo, dejali, da si je ameriški predsednik želel tak epilog kot trofejo, ki bi mu služila za novembrske volitve, piše Gazeta.

Ni še treba ugotoviti, kdo je bil povabljen na sestanek v Washington 2. septembra. Srbski predsednik Aleksandar Vučić bo po prepričljivi zmagi na zadnjih volitvah v Srbiji odpotoval v Washington, politični dejavnik na Kosovu pa ostaja nediferenciran.

Časnik spominja, da kosovski premier Avdulah Hoti še ni dosegel popolnega soglasja z opozicijskimi strankami, DPK in PS, medtem ko koalicijo, ki jo vodi v skupščini, podpira le navadna večina. Skupaj s koordinatorjem za dialog Skenderjem Hysenijem si je Hoti na srečanjih nenehno prizadeval, da bi ustvaril večjo enotnost glede dialoga s Srbijo.

Potek dialoškega procesa, ki so ga posredovale ZDA, se je popolnoma spremenil z napovedjo haaškega posebnega tožilstva za obtožnico proti Hašimu Thaciju točno na dan, ko je bil 27. junija na letalo v Washington za sestanek.

Mogoče vam bo všeč