Rusija krši osnovna načela mednarodnega prava
Ukrajinski ambasador v Sloveniji Mihajlo F. Brodovič, ki je danes položil venec v spomin padlim ukrajinskim pripadnikom Rdeče armade v aprilskih bojih za osvobiditev Pomurja, se je s posebnim sporočilom obrnil na nekatere medije s “pripravljenostjo zagotavljanja komentarjev in resničnih informacij glede trenutnega stanja v Ukrajini, ki bo prispevalo k boljšemu razumevanju problema, tako, da bosta Ukrajina in mednarodna javnost lahko našli mirno rešitev krize”.
Njegovo sporočilo slovenski javnosti objavljamo v celoti.
“1. marca 2014 ob 17.21. uri po kijevskem času je Svet Federacije Federalnega Zbora Ruske Federacije soglasno podprl zahtevo predsednika Vladimirja Putina o napotitvi »omejenega vojaškega kontingenta« ruskih oboroženih sil na ozemlje Ukrajine.
Ta odločitev je bila sprejeta v nasprotju z Ustanovno listino OZN, z Deklaracijo o načelih mednarodnega prava iz leta 1970 in Helsinške sklepne listine KVSE iz leta 1975, Pogodbe o prijateljstvu in sodelovanju med Rusko Federacijo in Ukrajino iz leta 1997, kakor tudi v nasprotju z številnimi drugimi mednarodnimi pogodbami. Hkrati gre za demonstrativno zavračanje Ruske Federacije predhodnih posvetovanj z Ukrajino in državami, ki so poroki ukrajinske ozemeljske celovitosti (Velika Britanija, ZDA, Francija in Kitajska), kar kaže na zanemarjanje obveznosti do mednarodnega prava, kar je bilo zapisano v Budimpeštanskem memorandumu iz leta 1994.
Pri odločanju o uporabi oboroženih sil na ozemlju neodvisne in suverene države – ene iz ustanoviteljic Organizacije Združenih narodov – Svet Federacije Federalnega Zbora Ruske Federacije zlorabil vsebino mednarodnega prava, ki se nanaša na primere v katerih se govori o varstvu človekovih pravic in zakonitih interesih svojih sonaradnjakov v inozemstvu, ko gre za zahtevo vojaškega posredovanja in vmešavanje v notrajne zadeve države njihovog državljanstva. V skladu z Ukrajinsko Ustavo in veljavnim normam mednarodnega prava Avtonomna republika Krim je sestavni del Ukrajine in ena izmed upravno-teritorialnih enot ukrajinske države. Poudarjamo, da nobena ustrezno pooblaščena nacionalna, tuja ali mednarodna institucija ni prijavila kršitev na ozemlju Ukrajine (predvsem v Avtonomni Republiki Krim) človekovih pravic, kar bi zahtevalo posredovanje katerega-koli mednarodnega subjekta ali mednarodne skupnosti. V zvezi s tem, zahteva samozvanih vodij ene izmed administrativnih enot Ukrajine – Avtonomne Republike Krim – ruskim oblastem, da zagotovijo vojaško pomoč, je nezakonita, kakor tudi vse odločitve sprejete na podlagi te pritožbe – so nične.
Ruska Federacija je kršila sporazum med Ukrajino in Rusko Federacijo o statusu in pravici glede prisotnosti Črnomorske flote Ruske Federacije na ozemlju Ukrajine od 8. avgusta 1997 (ki je bil podaljšan aprila 2010.). V 6. odstavku 1. člena navedeno, da vojaške enote Črnomorske flote »delulejo na deslociranih mestih, v skladu z rusko zakonodajo in v skladu s spoštovanjem suverenosti Ukrajine, spoštujoč ukrajinske zakone, ki ne dovolijo vmešavanje v notranje zadeve Ukrajine«. Tako so prekršili tudi 2. odstavek 8. člena, v skladu s katerim vojaške sile Črnomorske flote »izvajajo vaje in druge dejavnosti bojnega in operativnega usposabljanja v centrih za usposabljanje, na poligonih in na drugih območjih … v sodelovanju s pristojnimi organi Ukrajine«. Usklajevanja s pristojnimi organi Ukrajine s strani pristojnih organov Ruske Federacije ni bilo. Vendar pa je ruska vojska (o svojem državljanstvu so obvestili medije) zapustila kraje svojega bivanja v nasprotju s sporazumom.
Ruski vojaki v uniformah brez oznak na Krimu