Nekategorizirano

Romana Tomc: Prihodnja vlada mora upokojencem zagotoviti dostojne pokojnine

Predsednica Odbora za delo, družino in socialne zadeve pri Strokovnem svetu SDS Romana Tomc je za revijo Demokracija spregovorila o prihodnjih demografskih izzivih, pokojninah in upokojevanju.

»Nedopustno je, da ljudje, ki so 40 let pošteno delali in plačevali prispevke, na koncu ne dobijo niti toliko pokojnine, da bi jim omogočila dostojno preživetje. Največ revščine v Sloveniji je med starejšimi ženskami. Mnogo je zgodb o upokojencih, ki prejemajo prenizko pokojnino, da bi si privoščili topel dnevni obrok ali ogrevanje v hladnejših mesecih. Na drugi stani pa na dan prihajajo informacije, kako je slovenski denar odtekel v davčne oaze in se izgubljal v milijonskih, nikoli vrnjenih kreditih,« je poudarila.

A kot pravi, kljub manipulacijam in praznim obljubam upokojenci žal hitro pozabijo na predvolilne obljube: »Vedno znova volijo stranko upokojencev, saj imajo tako občutek, da je njihov glas zastopan. Stanje je zares alarmantno, saj vlada, ki odhaja, pa tudi tista pred njo nista naredili nič, da bi izboljšali položaj upokojencev. Leta 2008 je povprečna neto starostna pokojnina znašala 603,72 evra, deset let kasneje, leta 2018, pa 620,25 evra. V celem desetletju so se pokojnine zvišale za borih 16,53 evra. Naslednja vlada mora poiskati realne rešitve, take, ki bodo za 40 let poštenega dela in plačevanja prispevkov zagotovile dostojno pokojnino. Ne potrebujemo lažnih obljub o 1.000 evrih pokojnine in tudi novih analiz, belih knjig in raziskav. Teorije imamo dovolj, samo ukrepati je treba.«

Romana Tomc poudarja, da nujno potrebujemo pokojninsko reformo, reformo trga dela in zdravstveno reformo. Seveda tudi sistem dolgotrajne oskrbe, ki ga obljubljajo že 10 let. »Nič od tega vlada v odhajanju ni naredila. Nič!« je ocenila in pojasnila: »Rezultat tega je tudi ta, da ogromno mladih zaradi negotove prihodnosti odhaja v tujino, kjer je priložnosti zaradi prilagodljivega trga dela več, ponudba bolj raznolika in plače boljše. Soočamo se z begom možganov, pa to nikogar ne skrbi. To pove ogromno o viziji razvoja naše države.«

Tudi zgrešena poraba proračunskih sredstev je razlog za nizke dohodke državljanov: »Če moramo dokapitalizirati NLB, to pomeni, da gredo milijoni evrov v banke. Če bomo za drugi tir plačali 1,2 milijarde namesto 700 milijonov, to pomeni, da smo porabili za tri leta letnega dodatka za upokojence. Vsaka afera stane. Ne gre le za to, da eni neupravičeno bogatijo, gre tudi za to, da zaradi njih zmanjka na drugi strani.«

Odstop vlade je po mnenju Tomčeve pričakovan. »Vlada ni izpolnila nobenih obljub, še več, slovenskim državljanom je naredila veliko škode. Dogodki zadnjega tedna predstavljajo sliko celotnega mandata, zdi pa se mi skrajno neokusno sprenevedanje in zahrbtnost koalicijskih partnerjev, saj kot člani vlade nosijo vso odgovornost za stanje v državi,« je bila jasna.

Mogoče vam bo všeč