Romana Tomc o Rajskih dokumentih
Evropska poslanka Romana Tomc je na novembrskem plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu sodelovala v razpravi o Rajskih dokumentih. Svoje stališče o najnovejšem razkritju poslovanj v davčnih oazah sta predstavila tudi predstavnika Sveta EU, estonski minister za EU zadeve Matti Maasikas in komisar za ekonomske in finančne zadeve Pierre Moscovici. Večina poslancev, ki so se priključili razpravi, je poudarila, da so sedaj na vrsti države članice.
Romana Tomc, članica posebnega preiskovalnega odbora o pranju denarja in davčnih utajah PANA: »Vsi smo ogorčeni, ko izvemo za kakšno novo afero, ampak te se nikakor ne končajo. Ne moremo reči, da nismo naredili nič, da bi preprečili davčno utajevaje, vendar je očitno še veliko manevrskega prostora. Čeprav z zakonodajo lahko naredimo veliko, so ravno tako pomembni ustrezen nadzor in sankcije ter delovanje pravne države. Če tega ni, je vse zaman.«
Preiskovalni odbor PANA konec novembra zaključuje svoje delo, evropski poslanci bodo o priporočilih glasovali na decembrski seji v Strasbourgu. »Podpiram večjo preglednost, omejitev brezpogojne davčne tajnosti in črne sezname. Ampak ti seznami ne smejo biti le sami sebi namen. Po mojem mnenju bi se morali pri tej problematiki malo več ukvarjati tudi z vzroki za davčno izogibanje. Seveda je jasno, da kriminala ne podpiramo, niti neplačevanja davkov. Če zakon ali, kar je praksa nekaterih držav, posebni dogovori omogočajo, da neko podjetje sploh ne plača davka, potem s tem nekaj ni v redu. To enostavno ni pravično, čeprav je legitimno. Vendar ne bi bilo prav, da vse, ki iščejo davčno optimizacijo, ožigosamo kot davčne utajevalce. V razvitem in globalnem svetu moramo sprejeti tudi to, da podjetja iščejo svoje priložnosti tam, kjer je zanje okolje najbolj ugodno.«
Romana Tomc se strinja s komisarjem, ki pravi, da je žogica na strani držav članic, vendar opozarja tudi na to, da »bi morale biti države same zelo previdne pri oblikovanju svojih davčnih sistemov in se zavedati, kakšne posledice ima previsoka obdavčitev in zapletena birokracija. Nekatere imajo preprosto prevelike apetite in s tem odvračajo podjetja od poslovanja pri njih,« še dodaja evropska poslanka.