Nekategorizirano

Patricija Šulin: Slovenija ima na voljo za razvoj 5 milijard evrov, a jih slabo izkorišča

Patricija Šulin, slovenska poslanka v Evropskem parlamentu iz vrst SDS/EPP je v petek, 22. marca 2019, skupaj z Mestnim odborom SDS Koper na Obali pripravila zanimiv evropski večer z naslovom „Kaj Evropa počne za vas?“.

Evropska poslanka je zbrane povabila na volitve, ki bodo 26.maja letos. Na prejšnjih evropskih volitvah leta 2014 je bila volilna udeležba v Sloveniji med najnižjimi v Evropi, le 24,55 %. „Evropske volitve so zelo pomembne, da se jih udeležimo, saj se nahajamo v negotovih časih, porastu populizma, varnostne razmere v EU je potrebno okrepiti,“ je poudarila Šulinova.

V nadaljevanju je predstavila prednosti članstva v EU za Slovenijo. V celotnem sedemletnem finančnem obdobju, ki traja od leta 2014 do leta 2020 je Slovenija upravičena do približno 5 milijard evrov sredstev, a ta niso avtomatično zagotovljena. Slovenija največ sredstev iz proračuna Unije porabi za regije, to je več kot 60 %, predvsem z vlaganji v infrastrukturo, raziskave in razvoj ter zaposlovanje mladih. Nekaj  več kot 20 % sredstev gre za kmetijstvo.

„Evropska unija podpira manj razvite regije. Slovenija ima za razvoj regij v programskem obdobju 2014-2020 na voljo približno 3,62 milijarde evrov sredstev, zahodna kohezijska regija je upravičena do 855 milijonov evrov, vzhodna pa do 1,27 milijarde evrov sredstev iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Evropskega socialnega sklada,“ je pojasnila poslanka.

Spomnila je tudi na 20. obletnico uvedbe skupne evropske valute evro, ki je stabilna valuta in ponuja številne ugodnosti. „Po zaslugi denarne politike Evropske centralne banke letno privarčujejo okrog 50 milijard evrov,“ je dodala. Vloge varčevalcev so po vsej EU zajamčene do višine 100.000 evrov v primeru propada banke. Jamstvo se financira iz nacionalnih sredstev.

Slovenija ima za razvoj regij v programskem obdobju 2014-2020 na voljo približno 3,62 milijarde evrov sredstev, zahodna kohezijska regija je upravičena do 855 milijonov evrov, vzhodna pa do 1,27 milijarde evrov sredstev iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Evropskega socialnega sklada

Naslednji pomemben ukrep, ki ga zelo občutimo vsi državljani, je z junijem 2017 ukinjeno gostovanje pri telefonskih pogovorih, podatkovnih storitvah in pošiljanju kratkih sporočil v tujih mobilnih omrežjih pri naših začasnih potovanjih v tujini.

Evropska unija veliko pozornosti namenja zaposlovanju mladih preko namenske Sheme. Več kot 9 milijonov mladih Evropejcev je tako dobilo zaposlitev, pripravništvo ali vajeništvo s pomočjo evropskega jamstva za mlade.

V zadnjih letih je v večjih evropskih mestih vse bolj prisoten pojav terorizma, zato Europolov novi evropski center za boj proti terorizmu podpira nacionalna prizadevanja za boj proti terorizmu in hudim kaznivim dejanjem.

Evropska unija se je odločila za zmanjševanje in odpravljanje preobsežne birokracije, čas je, da jo zmanjša tudi Slovenija, je prepričana Patricija Šulin, ki se ji zdi nedopustno, da predsednik vlade Šarec ni sprejel povabila za razpravo o prihodnosti EU na marčevskem plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu.

Ob koncu je evropska poslanka, ki deluje v poslanski skupini Evropske ljudske stranke, namenila nekaj besed tudi nedavnemu dogajanju okoli izključitve stranke Fidesz madžarskega premierja Orbana iz EPP. Predlog o zamrznitvi članstva v EPP je označila kot modrost Viktorja Orbana, tako gre stranka na volitve enotna, kar je dober obet za odličen rezultat.

Gost evropskega večera je bil tudi poslanec slovenskega Državnega zbora in nekdanji minister Zvone Černač, ki je spomnil na brexit, ki bo kot kaže očitno za nekaj časa preložen. Ob tem je poudaril, da pa zaenkrat ni pričakovati, da bi britanskemu vzoru sledilo več drugih držav.
Seveda je nekdanji infrastrukturni minister komentiral tudi aktualno dogajanje okoli gradnje drugega tira med Divačo in Koprom, očitno se bodo tukaj ponovile zgodbe o gigantskih preplačilih večjih gradbenih projektov, kadar ima v rokah oblast levica.

Černač je opozoril tudi na izjemno slabo črpanje evropskih sredstev, za kar je odgovorna vlada. Ta trend je značilen za levičarske vlade, druga vlada Janeza Janše ga je v svojem kratkem mandatu obrnila in počrpala večino sredstev, potem se je to spet ustavilo. Po trenutnih podatkih je Slovenija uspela izkoristiti vsega 17,25 % sredstev, ki so ji na voljo. Zelo slabo Slovenija porablja sredstva tudi posebnega Evropskega sklada za strateške naložbe.

V Sloveniji je že dalj časa najbolj pereč problem zdravstvo, zato je Černač spomnil, da je že nekaj let tako od prejšnje kot aktualne vlade poslušamo o nujnosti zdravstvene reforme, ki je ni od nikoder, Slovenska demokratska stranka jo ima pripravljeno, vendar takšne reforme leve koalicije niso pripravljene sprejeti. Po njegovem mnenju pa bi bilo nujno potrebno sprejeti tudi pokojninsko reformo.

Po trenutnih podatkih je Slovenija uspela izkoristiti vsega 17,25 % sredstev, ki so ji na voljo. Zelo slabo Slovenija porablja sredstva tudi posebnega Evropskega sklada za strateške naložbe.

Tudi Zvone Černač je ob koncu zbrane povabil na evropske volitve, na katerih odločamo tako o prihodnosti Evrope kot tudi Slovenije.

Mogoče vam bo všeč