Ohrid: »Mali Schengen ali veliki Balkan« odgovor, obup ali kompenzacija za neuspeh?
10. novembra so predstavniki treh balkanskih držav na Ohridu pristopili k realizaciji ideje, ki predvideva uvajanje ukrepov, s katerimi bodo pospešile postopke pri potovanjih ljudi in prometu blaga med državami. S tem bodo privlačnejše tudi za tuje vlagatelje.
Kaj pravzaprav pomeni s drugimi besedami?
Države, vsaj dve od treh, Albanija in S. Makedonija, sta bili v mesecu oktobru zavrnjeni oziroma niso dobili datum za začetek pristopnih pogajanj ali z drugimi besedami njihova dosedanja pripravljenost je bila ocenjena kot nezadostna in premalo vsebinsko poglobljena, Srbija pa sama pri sebi ve da tam jih še nekaj časa ne vidijo oziroma da oboji shajajo dobro brez da ustvarjajo skupno bivanje na isti politični in ekonomski platformi.
Voditelji Severne Makedonije, Srbije in Albanije so se v okviru ideje “Malega Schengena” dogovorili za prost pretok delovne sile in potovanja med državami le z osebno izkaznico. Potovanja državljanov med tremi državami zgolj z osebno izkaznico naj bi omogočili do konca letošnjega leta.
Uvesti bi prav tako tudi skupna delovna dovoljenja, kar bo omogočilo prost pretok delavcev med državami. Ob tem bodo uvedli tudi enotno priznavanje kvalifikacij in diplom.
Med drugim bi naj z omogočeno svobodo gibanja in pretoka blaga veljala na prostoru, kjer živi 12 milijonov ljudi. Ukrep naj bi jim zelo koristil, saj »imajo« težave z delovno silo. Vse lepo in prav. Vprašanje je koliko je to ukrep ali dogovor ali odgovor na nekaj in v kakršni meri je to zares iskren dogovor. Po mojem mnenju je do »kontra« Bruxellesu na zavrnitev čeprav so v svojih domačih sredinah so pričakovale prej kaj drugega kot »trepljanje » po rami , češ, mi vas prosimo da nadaljujte z vašimi reformami in strukturnimi spremembami ker ste v vsakem primeru pred »vrati« Evrope.
Njihova politična scena od vseh, posebej pa dveh držav, Makedonije in Albanije to ocenjujejo kot poraz celotnih vladajočih garnitur. To posebej velja za »reformirano« Makedonijo kjer je premier Zoran Zaev podal odstopno izjavo z datumom veljave prvi januar 2019 ter predčasne volitve, ki imajo napovedan datum za 12 april.
Kako se oni vidijo v okviru tega »mini Schengena«?
Po besedah Aleksandra Vučića, srbskega premierja, bodo ustvarili “vzdušje, ki bo koristilo nemškim in drugim tujim podjetjem”. “Naša gospodarstva bodo privlačnejša za neposredne tuje naložbe,” poudarja srbski predsednik. Prav tako napoveduje, da bodo vse tri države predstavile skupne turistične ponudbe, s katerimi ciljajo predvsem na turiste iz Azije. Prav tako na vprašanje ali Srbija pripravljena sprejeti kakršno koli alternativo članstvu v Evropski uniji, vse države v regiji zavezane evropski poti, da pa ni vse odvisno od njih.
Makedonski premier Zoran Zaev pa celo » da vse to, po njegovi oceni pomenilo pridobitev za celoten Balkan« in “nas lahko spremeni v pomemben dejavnik v Zahodni Evropi, kamor stremimo”, poroča makedonska tiskovna agencija.
Albanski premier Edi Rama k temu pove, da ni alternative evropski integraciji za Zahodi Balkan, vendar pa regiji ni treba čakati, da postane del EU-ja za reševanje nekaterih vprašanj. Zavzel se je tudi, da bi v “mali Schengen” enakopravno in na legitimni osnovi vključili tudi Kosovo, poroča srbska tiskovna
Realna slika pa je?
Slaba, kontra produktivna, ne obetavna.
Spomnimo, oktobra voditelji držav članic EU-ja, predvsem zaradi zadržka Francije, niso odobrili začetka pristopnih pogajanj s Severno Makedonijo in Albanijo, čeprav sta državi po mnenju Evropske komisije izpolnili pogoje. Severna Makedonija z zgodovinskim dogovorom z Grčijo o spremembi imena, Albanija pa s korenito in ambiciozno reformo pravosodja.
Dejansko so to pristopi in odgovori samim sebi in tolažbo za lastne neuspehe. Nobena reforma se ne bo premaknila v pozitivno in želeno smer. Bistvo ali bolje povedano glavni vzrok za ne sprejem oziroma zadržek k ne prižiganju zelene luči za začetek pristopnih pogajanj z vstop v EU je in ostaja sistemska korupcija in ne obstoj pravne varnosti njihovih državljanov. To celo , posebej v Makedoniji gre v smeri poglabljanja tega problema. Tenzije ki so pod površino ostajajo, nekje se bodo poslabšali, ali bodo nastale nove. Primer Albanije je takšen, da sprva sicer navaja da se mora ogovarjati s Srbijo čeprav ne pričakuje napredka, ne izključuje kasneje vključitev Kosova, sočasno pa Srbija o tem noče slišati. Kosovo kot takšno pa nasprotuje pobudi, celo zavrnil je vabilo na srečanje v Ohridu. Glavni kandidat za novega kosovskega premierja Albin Kurti je celo dejal, da “ne smejo dovoliti formiranja četrte Jugoslavije”. To zadnjo trditev se delno potrdi s prisotnostjo predstavnikov sicer skeptičnih BIH in Črne gore. Kot je v navadi pri tovrstnih idejah s polno pompa in nič kaj dosti vsebinskih obetov, bi naj napovedali nova srečanja že v decembru.
S to pobudo celo se bodo dodatno razbohotile » pretok« nezakonitih početij za izbrane, vse ostalo pa ostane, kot je podtalno izsiljevanje, umazane igre, dodatni pogoji na izhodiščnih točkah blaga in storitev, s drugimi besedami kvečjemu nižanje že tako nizkih standardov v menjavah na vseh ravneh. Novi zapleti na obzorju ne pa jasna slika in nameni, da bi kar koli izboljšali. Če si bodo dvignili rating na domačih političnih prizoriščih, ali si bodo podaljšali življenje glede na začasno politično »»amputacijo« njihovih namenov povezanih z Evropo ostaja da vidimo, zvemo ali dočakamo.
Ta sestanek liderjev držav »lucky loser-jev«, je igra za javnost ali teater na odprti sceni, ali »bluzenje« v slogu izjave makedonskega premierja Zorana Zaeva o nesrečnem Balkanu kot »mestu lepega in prijetega kraja za bivanje in ustvarjanje srečne prihodnosti«
Kaj bo pravzaprav iz tega, bo to tisti ne najboljši stari Balkan ali novi še slabši Balkan-klan?
Vane K. Tegov