Nekategorizirano

Ministrica Gjerkeševa »nokautirala« Mira Cerarja

Po koncu petkovega maratonskega zasedanja Državnega zbora, na dnevnem redu je bila interpelacija zoper ministra za pravosodje Gorana Klemenčiča,  ko se je med poslanci vladajoče koalicije zbudil preživetveni instinkt in so vsi v en glas pritisnili tipko »proti« interpelaciji,  je poslanec SDS dr. Vinko Gorenak z dobrimi občutki zapuščal parlamentarno dvorano. »Tisti posamezniki, tudi novinarji, ki sprašujejo, kaj vlagate interpelacijo, ko že naprej veste, da nimate dovolj glasov,  ne poznajo princip delovanja parlamentarne demokracije ali pa zavajajo javnost. Interpelacija je, uporabil bom prispodobo, je aspirin, ki ga opozicija položi na jezik posameznega interpeliranca, ker ima ta kopico bolezenskih znakov; vrtoglavico, demenco in še kaj drugega. Interpelacija je orodje opozicije, s katerim opozori na napake posameznega ministra. Logično je, da koalicijska oblast, ki ima večino v parlamentu, z glasovalnim strojem interpelacijo zavrne. Le dve sta bili doslej uspešni v zgodovini slovenske države. Zavrnitev interpelacije pa ne pomeni neuspeh za opozicijo. Tisti, ki jo je preživel, tudi sam sem jo doživel, po tem krepko premisli, preden nekaj naredi.« Pri tem je spomnil na interpelacijo zoper nekdanjo notranjo ministrico Katarino Kresal zaradi afere stavba NPU,  ki jo je kljub neizpodbitnim dokazom sicer preživela, nato pa zaradi bremena dokazov leto pozneje sama odstopila. »Interpelacijo pa je preživela, ker jo je koalicija zaščitila.« Tudi pri Goranu Klemenčiču so dokazi neizpodbitni, vendar ga je glasovalni stroj poslancev SMC, SD in Desusa zaščitil. »Zamislite si poslanca koalicije, da pritisne tipko »ZA« interpelacijo. Prihodnji mesec bi ostal brez poslanskega stola in brez vsaj 3000 evrov plače.«  Da še nismo zreli, še smo v krempljih socialistične miselnosti, princip vsi »ZA«, država pa je propadla, pravi Gorenak. In kar je še bolj sprevrženo, dodaja Gorenak, je dejstvo, da ta ista vlada Klemenčiča predlaga za komisarja za človekove pravice pri Svetu Evrope, ne glede na to, da je seznam njegovih kršitev človekovih pravic izjemno dolg. »Nekoč sem se pogovarjal s skupino poslancev SMC in jih vprašal, ja kje pa ste vzeli Klemenčiča za pravosodnega ministra? Odgovor je bil, da do imenovanja niso vedeli zanj in da so se ostali kandidati zavrnili Cerarjevo povabilo.«

Na Zavodu za zaposlovanje je prijavljeno kar nekaj nezaposlenih frizerjev, vlada Mira Cerarja pa se na vse kriplje trudi v Sloveniji zadržati sirskega ilegalnega migranta Ahmada Šamija, ki je po poklicu frizer. »Vsi mediji nas obstreljujejo, da gre za begunca, kar ni res. Njegov pravni status v Sloveniji in v EU je ilegalni migrant. Cerarjevo vmešavanje pomeni neposredno vmešavanje v dejanja uradnega organa. Danes vemo, da se je s klicarjenjem na Ministrstvo za notranje zadeve preprečil uradno dejanje, kar pomeni, da je storil kaznivo dejanje preprečitve uradnega dejanja po 1. odstavku 257. člena KZ! Na to z zakoni skregano dejanje ga je opozorila notranja ministrica Gjerkeševa, policijski sindikat, na to smo ga opozorili tudi mi v opoziciji z ustavno obtožbo. To je nekaj, kar se v tej državi ne bi smelo zgoditi. Vlada o primeru Ahmad zaseda 6 ur in ugotovi, da elementi ustavne obtožbe trdno stojijo. Prva sta kaznivo dejanje preprečitve dejanja uradnega organa storila poslanca SD Škoberne in  Kordiš (Levica), ko sta preprečila torkovo deportacijo Ahmada na Hrvaško. »Dovolj dokazov je, da se kazensko ovadi tudi Miro Cerar! S svojim pismom je ministrica Gjerkeševa »nokautirala« Mira Cerarja, ki so ga skušali na ponedeljkovi klavzuri SMC oživljati.«

Proti koncu oddaje sva se  z dr. Vinkom Gorenakom dotaknila tudi škandaloznega imenovanja državnega tožilca v Državno tožilski svet, izogibanju nekdanjega pravosodnega ministra Zalarja in bivšega generalnega državnega tožilca Fišerja in o sodni farsi v primeru dr. Noviča, obsojenega na osnovi posrednega indica na dolgoletno zaporno kazen. »Sam si dr. Noviča na osnovi tega ne bi upal obsoditi!« Pri Zalarju in Fišerju gre po besedah Vinka Gorenaka za eklatanten primer, ko sta le dan pred pričetkom njegovega ministrovanja zaposlila gospoda Škrleca za generalnega direktorja GDT. Upravno sodišče je ugotovilo, da gre za zlorabo oblasti, Klemenčičeva KPK da gre za koruptivno ravnanje. »V treh tednih je bilo razpisano 5 obravnav, kar me prepričuje namero sodnice, da primer zaključi pred zastaranjem. To pa bi se zgodilo februarja 2018.  »Ta petek naj bi bila zopet obravnava, vendar sem prepričan, da bo Zalar zahteval izločitev sodnice, ker je bil nekoč njen šef.  Sodišče ima izjemno priložnost, da postopek spelje do pravnomočnosti, pri čemer me ne zanima ali ju bo obsodilo ali oprostilo. Šele na tak način bo sodna veja oblasti dokazala svojo neodvisnost,« sklene dr. Vinko Gorenak. Na koncu še stavek o ustavni obtožbi zoper predsednika vlade Mira Cerarja: »če so koalicijski poslanci prepričani v njegovo nedolžnost, bodo pritisnili tipko »ZA« ustavno pritožbo. V nasprotnem primeru gre za reševanje šefa Cerarja!«

Boris Cipot

Mogoče vam bo všeč