Nekategorizirano

Mile zime in vlažne pomladi so idealne za aktivno dejavnost klopov

Za klopnim meningoencefalitisom je lani zbolela 101 oseba v Sloveniji, od tega 40 žensk in 61 moških. Med njimi je zbolel tudi en otrok, star do štiri leta, in devet otrok, starih od pet do 14 let. Za lymsko boreliozo, ki jo tudi prenašajo komarji, pa je zbolelo 4537 ljudi, piše na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Klopni meningoencefalitis je virusna bolezen osrednjega živčevja, ki se prenaša z ugrizom okuženega

klopa. Primeri klopnega meningoencefalitisa so bili v ljubljanski, mariborski, murskosoboški, kranjski, koprski, koroški, goriški in celjski regiji, največ jih je zbolelo v starostni skupini od 65 do 74 let in v skupini od 45 do 54 let, navaja NIJZ.

Lymska borelioza pa je bila lani prisotna v vseh slovenskih zdravstvenih regijah. Največ bolnikov, ki so zboleli za lymsko boreliozo, je bilo starih med 55 in 64 let.
Bolezen, ki jo povzročajo bakterije iz rodu borrelia, se največkrat pokaže z značilnimi spremembami na koži. Nastane neboleča rdečina, ki se počasi širi po koži, na sredi bledi in dobi obliko kolobarja. Kožna sprememba je lahko ena sama ali pa jih je več na različnih delih telesa.
Medtem ko v zadnjem tednu preteklega leta ni bilo nobenega primera klopnega meningoencefalitisa, pa je bilo v tistem tednu zabeleženih 17 bolnikov z lymsko boreliozo. Lymska borelioza se namreč pojavlja preko celega leta, a je najpogostejša od februarja do novembra. Mile zime in vlažne pomladi pa ojačajo dejavnost klopov, so še navedli na NIJZ.

Bolezen lahko pusti trajne posledice, kot so glavobol, zmanjšana delovna sposobnost, zmanjšana sposobnost koncentracije, pareze pa tudi ohromelost, v odstotku ali dveh pa je tudi smrtna. Na NIJZ ne navajajo, koliko bolnikov je lani zaradi te bolezni pri nas umrlo.

 

Kdaj, kje in kako se cepiti

Cepljenje je možno skozi celo leto, zelo primeren čas za prvi odmerek pa je zaradi mirovanja klopov zima. Zavod za varstvo pri delu cepljenje uspešno izvaja že vrsto let. Izkušnje potrjujejo, da si cepljene osebe zagotovijo visoko varnost pred boleznijo, delodajalci pa s tem pridobijo bistveno zmanjšanje bolniških odsotnosti zaposlenih iz delovnega procesa.

 

Bazično cepljenje proti klopnemu meningitisu se praviloma opravi s tremi odmerki cepiva. Po prvem cepljenju izvedemo drugo po enem do treh mesecih in nato še tretje po devetih do dvanajstih mesecih. Prvo revakcinacijo, “osvežitveno cepljenje”, se z enim odmerkom opravi po treh letih, nato pa na pet let.

 Cena enega odmerka cepiva je 30 €. Celoten strošek bazičnega cepljenja je 90 €.

 Več informacij na https://www.zvd.si/zvd/medicina-dela/laboratorij-za-fiziologijo/cepljenje-proti-klopnemu-meningitisu/.

 

Mogoče vam bo všeč