Korona »zmaj,« ki bruha viruse, še ni omagal!
Čas, ki ga preživljamo sedaj, bo zagotovo spremenil marsikaj v življenju Slovencev in vseh tu živečih. In to ne samo v času trajanja pandemije, ampak z dalj časa, pri nekaterih navadah za vedno. Da bi to imelo neko vsebino, je bilo in je še potrebno spraviti v takšno operativno izvedbeno obliko z ukrepi vlade. Ta je v prizadevanjih za zajezitev širjenja novega koronavirusa sprejela vrsto ukrepov, ki so zelo zarezali v naše vsakdanje življenje in navade. Preventivno zaščitno obnašanje se je seveda pričakovano odrazilo v vsakdanje rutine, potrebe, poti,navada. Enim celo v življenje samo v najbolj primarni obliki, v sam posameznikov obstoj ali v neprostovoljno slovo s tega sveta.
Savinjska regija se uspešno spopada z nevidnim in vseprisotnim COVID 19
Celjska regija ne odstopa v ničemer. Celo v ospredju je. Takoj za prestolnico. Če pa vzamemo kompletno Savinjsko zdravstveno regijo, je pa tako rekoč prva. Celotna regija ima 205 okužb z novim koronavirusom. V regiji imamo še vedno največ okužb z virusom COVID 19 v Šmarju pri Jelšah. Z dodatnimi 8 okužbami v zadnjem dnevu, jih je naraslo na 124. Kot je znano, največ teh okužb »generira« Dom starejših občanov, tako med oskrbovanci, pa tudi med osebjem. Tudi v nekaterih bližnjih krajih število narašča, na primer Rogaška Slatina z 32 okuženimi. Celje jih ima enako kot kakšen dan prej. Z včerajšnjim dnem se je na »neslavni” seznam vključila tudi občina Laško. Z »razširitvijo» seznama še na Laško, jih je sedaj z vsaj eno okuženo osebo 138 slovenskih občin.
Pohvalno je to, da so se v iztekajočem tednu sestali župani občin, ki tvorijo območje Osrednje Celjsko, Mestne občine Celje, Štore, Vojnik, Dobrna in župan Občine. Predstavili so dosedanje delo, aktivnosti in prizadevanja svojih občin pri spopadanju s težavami, ki jih povzroča epidemija koronavirusne bolezni ter se dogovorili o usklajenem in poenotenem izvajanju ukrepov, ki bi jih morebiti še bilo potrebno sprejeti v prihodnje, o skrbi za socialno ogrožene prebivalce, statusu zaposlenih v javnih zavodih, zaračunavanju najemnin in podobnem.
Velenjski hotel Paka skorajda prazen
Pohvalno je, da se stanje spreminja na velenjskem koncu. S petkovim obvestilom s strani Ministrstva za zdravje Republike Slovenije o spremembi lokacije prestajanja karantene, je Hotel Paka do 22. ure zapustilo 19 od 43 oseb. Preostalih 17 oseb bo hotel zapustilo tekom sobotnega dne. Sedem oseb sicer še ostaja v hotelu in sicer dve, ki imata potrjen primer okužbe s COVID-19, in pet oseb, katere še nimajo urejenega bivanja v Sloveniji, ker so prej živele v Španiji. Glede na datum prvotno odrejene karantene so osebe, ki so nastanjene v Hotelu Paka, odhod načrtovale šele 10. aprila. Kaj je botrovalo tako nagli spremembi se sicer ne ve, zagotovo pa tudi nekaj na račun slabe »empatičnosti« Velenja do same skupine, sloves ki si ga je pridelalo tudi s sprotnim obveščanjem. Presodi naj vsak.
Kakšna je statistična situacija
Stanje na nivoju države v zvezi z okužbo z koronavirusom, se glede na podatke, ki so zajeti do sedaj kaže, da jih imamo: skupaj s petkovimi 43 že 977, od tega hospitaliziranih 109, na intenzivni obravnavi 31. Seznam preminulih z posledicami boleznijo povzročene z virusom COVID pa 22.
Po posameznih krajih pa: Ljubljana 192, Šmarje pri Jelšah 124, Metlika 53, Ljutomer (zelo ekspanzivno žarišče 9) 47, Rogaška Slatina 32, Celje15. V samih domovih za ostarele po celi Sloveniji pa 195 oseb.
Upajmo, da tudi s temi zadnjimi ukrepi omejitve gibanja v različnih oblikah ter zmanjševanjem stikov in spoštovanjem socialne distance, da nam uspe zmanjšati širjenje virusa COVID 19. Za enkrat, ob določenih sprotnih korekcijah dobro kaže. Javnost pa tudi počasi, kljub takšnim ali drugačnim negodovanjem, ki jih stanje pušča na vse vidike bivanja in življenje nasploh, sprejema učinke tega boja.
Vane K. Tegov