Kazahstanci – Sinovi stepe in sprememb v njej – kulturne, politične in življenjske
V četrtek se je Celju ponudila enkratno priložnost, da lahko pospremi in podoživi kazahstansko kulturo od blizu, pa tudi delček Kazahastana samega preko Kairata Sarybaya, njegove ekselence, veleposlanika Republike Kazahstan za Slovenijo s sedežem na Dunaju. Spremljal ga je konzul Republike Kazahstan v Sloveniji z sedežem v Mariboru, gospod Gorazd Šifrer. Gostitelj je bil župan Celja Bojan Šrot.
Narodni dom v Celju je bil prostor, kjer smo spremljali ritme tradicionalne in sodobne glasbe v izvedbi skupine Steppe Sons – Sinovi stepe. Ta skupina igra novo zvrst glasbe, imenovano MEJ – moderni etno jazz, v kateri se na sodoben način prepletajo kazahstanske narodne melodije in jazz. Za to zvrst glasbe je značilno, da v njej ni dodanega elektronskega zvoka, tu zaznavamo samo čisti zvok iz ljudskih instrumentov.
Kairat Sarybay, kazahstanski veleposlanik, nam je svojem kratkem nagovoru orisal začetke diplomatskega sodelovanja s Slovenijo ter priložnost nastanka stalnega sodelovanja, povezano z negovanjem groba padlega borca med drugo svetovno vojno pri vasi Povir blizu Sežane. Tam namreč vaščani že 75 let vzdržujejo grob borca Kazahstanskega rodu. Na današnji dan se tudi s prvim pomladnim dnem v Kazahstanu začne praznik Nayruz, praznik začetka življenja ali bolj znan kot Perzijsko novo leto, ki traja tri dni. Tudi dobršen del glasbenega in ljudskega ustvarjanja je namenjen temu začetku življenja, ki se začne z začetkom koledarske pomladi.
V pogovoru z njim se da slutiti, da on kot diplomat najvišjega ranga o spremembah, ki so se zgodile Kazahstanu te dni, ni bil popolnoma presenečen. Naznanil je, da se je predsednik Nursultan Nazarbajev na to pripravljal. Tako je Kazahstan je po 30.letih pred dvema dnevoma dobil novega predsednika. Po torkovem (ne)pričakovanem odstopu dolgoletnega voditelja Nursultana Nazarbajeva, je v sredo kot novi predsednik že prisegel Kasim-Žomart Tokajev. Takoj po imenovanju je novi predsednik Tokajev predlagal spremembo imena glavnega mesta Astana. Astana je bila prestolnica Kazahstana od leta 1996. Od četrtka zjutraj pa ima ime po bivšem, ravnokar po samoodstopljenem predsedniku Nurslultanu Nazarbajevim.
Astana je postala Nursultan – kraljica svetlobe. S tem simbolnim dejanjem, ki se je zgodilo na prvi dan velikega praznovanja državnega praznika Nayruz, prazniku življenja, se nadejamo preboja, spremembi življenja na bolje za vse Kazahstance v vseh ozirih in na vseh področjih. Za pričakovati je, da se bo slej ko prej zgodilo tisto, kar je najboljše za vse Kazahstance, da vse skupaj pride do tega, da se spremembe v življenju Kazahstancev opazijo in da gredo vštric s kulturnim in materialnim bogastvom, s katerim se lahko pohvalijo in se postavljajo.
Vane K. Tegov