Nekategorizirano

Anton Krkovič: Generalska kasta Milana Kučana potvarja zgodovino SV

Lani jeseni je Društvo Moris Kočevska Reka, ki ga vodi upokojeni brigadir SV Anton Krkovič, izstopilo iz Zveze društev in klubov Moris, ker je njihov  predsednik Peter Vaš načrtno blokiral delovanje Krkovičevega društva in manipuliral s prikazovanjem vloge in poslanstva brigade Moris med osamosvajanjem. Ministrstvo za obrambo je Društvu Moris tudi priznalo status društva v javnem interesu na področju vojnih veteranov in obrambe. »Peter Vaš si je poleg tega  privoščil grobo politizacijo in grobo izkoristil slavnega in še vedno svetlega imena MORIS  v Sloveniji. Zadeva je prestopila mejo dopustnega marca lani, zato sem se odločil narediti konec. Na Zavodu za intelektualno lastnino sem izboril zaščito imena in grafične podobe, kar nam je uspelo. Čas do konca lanskega leta je minil v organizaciji sicer v javnosti manj odmevnih akcij. Smo pa uspeli pridobiti formalni status društva v javnem interesu na področju obrambe in veteranstva in si pri MORS zagotovili vsaj minimalna sredstva za delovanje,« nam je v uvodu pogovora povedal brigadir Anton Krkovič.

Razlog za pogovor ni bila zgolj prijava, ki jo je Društvo Moris Kočevska Reka naslovilo na inšpektorat pri MORS, temveč tudi prihajajoči dan Državnosti, ko se bomo spomnili dogodkov izpred 27 let, na čas, ko je morala mlada slovenska država z orožjem braniti svojo suverenost pred agresijo JLA. Da so ogrožene vrednote slovenske osamosvojitve, je Društvo Moris maja letos opozorilo slovensko javnost, ko so na ljubljansko UE naslovili zahtevo po prepovedi prireditve Nosil bom rdečo zvezdo, ki jo je načrtovala Svetlana Makarovič.

»Ni šlo toliko za prepoved dogodka, saj smo vseeno demokrati, ki z veliko mero tolerance dopuščamo vsemogoče prireditve. Tudi ta bi bila sprejemljiva, vendar se je z njo pojavil za nas nesprejemljiv simbol, in to je rdeča zvezda. V statutu našega društva, sprejet je bil ob mojem lanskem prevzemu predsedovanja, smo kot edini v Sloveniji jasno zapisali, da imamo ničelno toleranco do vseh totalitarnih režimov, torej tudi do komunizma in s tem tudi do vseh totalitarnih simbolov, med katere sodi tudi rdeča zvezda. In če se v javnosti pojavijo prireditve, ki promovirajo totalitarizem in njegove simbole, sem dolžan reagirati. Na nesprejemljivost dogodka sem opozoril že lani, enako letos in enako bo tudi v prihodnje, ko se bodo pojavili poskusi poveličevanja totalitarnih režimov in njih simbolov. V tem primeru festivala Makarovičeve, ki ga podpira tudi lokalna oblast Ljubljane  župana Jankovića. Kot rečeno, kot društvo, ki deluje v javnem interesu na področju obrambe in veteranstva, smo zato na UE Ljubljana naslovili zahtevo po prepovedi prireditve,  a smo bili zavrnjeni.«

Zavrnitev ste doživeli tudi pri nameri župana Zorana Jankovića, da Ljubljano znova obkoli sicer ne z žico, temveč rdečo zvezdo?

»Sicer ne vem ali lahko govorimo o dokončnem izvršenem dejstvu in tudi ne o poskusu, se je pa v nekaj primerih, mi smo zaznali dva, s postavitvijo jamborjev z rdečo zvezdo. V tem primeru naš protest ni toliko veljal rdeči zvezdi kot simbolu komunizma, temveč rdeči zvezdi kot simbolu agresorske JLA, ki je junija 1991  napadla Slovenijo ob razglasitvi naše samostojnosti, in s katero smo izvojevali zmago.«

Pred dnevi ste na inšpektorat MORS naslovili pritožbo zaradi zlorabe simbola Slovenske vojske na priponki, kjer se ob uradnem znaku SV pojavlja rdeča zvezda. Ta zmazek so si privoščili v ZVVS Ladislava Lipiča, izdana pa naj bi bila v počastitev 50 letnice teritorialne obrambe. Globoko se strinjam, da ta dva simbola ne moreta in ne smeta biti skupaj na priponki, ker se rdeče zvezde še vedno živo spomnimo kot simbola agresorske JLA, ki nas je napadla junija 1991. Poleg tega se mi zdi, da Lipičeva ZVVS s to priponko želi potegniti črto kontinuitete ustanovitve takratne TO do danes, torej Slovenske vojske?

»Pri tem je najbolj tragično to, da ZVVS, ki bi morala najmočneje stati na braniku vrednot slovenske osamosvojitve, to pa je tudi demokracija, ker v času osamosvajanja ni šlo zgolj za samostojnost, temveč tudi spremembo družbene ureditve, iz totalitarnega v demokratični sistem, podpira tovrstno izkrivljanje zgodovine. Oktobra lani je bil v Radovljici nek dogodek, tudi nanj smo se odzvali kot Društvo Moris in javno opozorili na morebitno zlorabo SV. Sestala se je kasta slovenske generalitete, zvesta nekdanjemu predsedniku Milanu Kučanu, zato v njej zame ni prostora. Seveda sem jim dal vedeti, da me to celo veseli, ker jih tudi sam z njihovo držo ne bi sprejel v moj generalski krog. Skratka, dogovorili so se, da naj bi letos pripravili pompozno proslavo ob 50 letnici ustanovitve Slovenske vojske, ki naj bi imela svoj začetek v letu 1968, ko je bila ustanovljena takratna TO kot komplementarni del JLA, ki je skupaj z njo tvorila oborožene sile SFRJ. In že na tem sestanku se je pojavil ta znak. Gre za nedopustno kombinacijo uradnega znaka SV in rdeče zvezde s tekstom » 50 let«. Gre za več kot jasno sporočilo, da je SV stara 50 let.  Pojavili so se že prvi primerki teh priponk, ki smo jih slikovno že predstavili slovenski javnosti. Žalostno pa je, da se vsa ta leta uradne inštitucije in njihovi predstavniki pretvarjajo, da ne vedo, koliko je stara SV. In to je čista manipulacija, v kateri sodelujejo tudi generali, ki so poveljevali tej vojski in prispevali k njenemu propadu, so se pa tam (v Radovljici) takoj poenotili, da je SV stara 50 let.«

Nisem še zasledil, da bi pri Ladislavu Lipiču, predsedniku ZVVS, že protestiral predsednik ZZB NOV Tit Turnšek? On trdi, da se je zametek SV pričel leta 1941!?

»Zanj se je res vse na tem svetu rodilo 1941. leta. Zanimivo bo videti, kaj bo prinesel dialog dveh, Lipiča in Turnška, ki na isti način potvarjata slovensko zgodovino ter s tem degenerirata slovenski zgodovinski spomin. Bo obveljala Lipičeva in njegovih 50 let ali Turnškova in njegovih 77 let? Tudi to je v Sloveniji povsem mogoče!«

Se vam ne zdi, da Lipičeva ZVVS postaja nekakšen podmladek Turnškove ZZB NOV?

»Na žalost je to že zdavnaj postala. Ne toliko podmladek, temveč pionirska veteranska organizacija ZZB NOV. Tudi to izhaja še iz bivše Jugoslavije in organiziranosti njene partije. Pričel si v vrtcu, ko si dobil rutke in zastavice v roke, v osnovni šoli avtomatično postal Titov pionir, se v srednji šoli avtomatsko prelevil v mladinsko organizacijo,  sledilo je potem obdobje SZDL in partije. Nekaj podobnega je tudi v odnosu med ZZB NOV in ZVVS. Slednje vidim kot pionirčke prvih, ki jim popolnoma in povsod asistirajo, s čimer negirajo sami sebe in s tem vrednote slovenske osamosvojitve. Res me zanima, kakšna je cena te uslužnosti?«

Smo pred praznikom dnevom Državnosti, ko naj bi se spomnili na junijske dogodke z leta 1991. Se vam ne zdi, da v javnosti ni čutiti sporočil vrednot slovenske osamosvojitve?

»Seveda ne! Še sreča, da so kolikor toliko preživele, kar gre zahvala delu slovenske politike. Zagotovo je prav, da se omeni stranka SDS na čelu z njenim predsednikom Janezom Janšo, ki striktno zagovarjajo in negujejo osamosvojitvene vrednote. Omeniti moram še VSO, Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve in naše Društvo Moris Kočevska Reka, ki v javnosti zelo prepoznavno propagira vrednote, na katerih se je gradila in zgradila samostojna Slovenija. Se pa pod pritiskom politike, ki je že dolgo na oblasti, odvija proces negacije in potvarjanja tega dela zgodovine. Na tem področju poteka hud boj, ki je lahko usoden na daljši rok, in v katerega so na strani trenutne oblasti vpeti tudi mediji, civilno družbene organizacije, da ne omenjam šolstva, ki sistematično zmanjšujejo in potvarjajo zgodovinsko razsežnost dogajanj ob slovenskem osamosvajanju. Go to hell, je naslov pesmi Chris Rea, ki sicer govori o okolju, v našem primeru pa nas lahko res pelje v pekel. Upam, da se kaj takega ne bo zgodilo.«

Tudi letos bomo priča uradni proslavi ob Dnevu državnosti, v prvih vrstah pa obrazi tistih, ki jim samostojna, neodvisna in demokratična Slovenija ni bila intimna opcija?

»Drži! Tudi ta protokolarni moment na proslavah, je močno sporočilen. Postroj veteranskih praporjev, kjer so rdeče zvezde najbolj številčne, je sporočilo jasno. S to ikonografijo oblast znova in znova javnosti prodaja izkrivljeno resnico o tem, da se je Slovenska samostojnost  »gradila od leta 1941.« Kaj takega v samostojni in demokratični Sloveniji ne bi smelo dobiti prostora! V Društvu Moris Kočevska Reka se spomnimo vseh pomembnih dogodkov, povezanih s procesom slovenskega osamosvajanja, pri čemer je pri nas bolj v ospredju vojaški vidik tega procesa. Pretekli mesec smo  v Kočevju dostojno proslavili obletnico ustanovitve Manevrske strukture narodne zaščite. Pri tem se moram tiskanim, elektronskim in digitalnim medijem zahvaliti za korektnost poročanja. Rojstvo je le trenutek v življenju, ki se je pričelo s spočetjem. Enako je tudi pri tem dogodku, kajti oblikovanje Manevrske strukture je imelo pričetke že veliko prej, z impulzi iz Kočevja po tem, ko je bila razorožena takratna TO, kar sem v svojem nagovoru na proslavi tudi ustrezno poudaril. To se mi je zdelo bistveno, kajti vsi ti začetki so bili skozi vseh 28 let zgodovinsko zanemarjeni. Poleg politike, ki je naklonjena k negaciji zgodovinskih dejstev in veteranskim organizacijam, gre »zahvala« za zmanjševanje zgodovinskega pomena osamosvojitve in osamosvojiteljev tudi šolskemu sistemu.«

Na koncu najinega pogovora  me zanima, ali ste dobili že kak odmev iz inšpektorata MORS?

»Še ne, ker pač zakonske roje je treba spoštovati. Sem pa prepričan, da bo pri tem prišlo do določenih sankcij, kajti močni indici govorijo o tem, da so primarni tvorci tega zgodovinskega zmazka zaposleni v SV, eden od njih pa je bil v določenem časovnem obdobju celo adjutant PRS in vrhovnega poveljnika SV Boruta Pahorja. Tudi zato v Društvu Moris opozarjamo občo in strokovno javnost na propad slovenske vojske, ki smo mu priča, in zahtevamo iskanje krivcev za to stanje. Propad nima ozadja zgolj v finančnih razlogih, temveč v propadu duše tega sistema, ki ga spodkopavajo celo znotraj SV s potvorbo uradnega znaka SV, kar je po meni celo kaznivo dejanje. Vendar, pustimo uradnim organom, da opravijo svoje delo.

Še eno vprašanje, preden se posloviva. Si je načelnik Generalštaba SV,  generalmajor Alen Geder,  z ukazom o 19% povišanju plač, podpisal  odstavitev, če bi slučajno prišla na oblast levičarska politična opcija?

»Generala Alena Gedera globoko spoštujem. Bil je pripadnik Manevrske strukture, enako tudi njegov predhodnik general Osterman. Zato verjamem, da general Geder s to svojo držo, ki ima v ospredju SV in njene pripadnike, ni všeč delu politike. S tem dejanjem je dokazal, da želi urediti razmere v SV in to od vojakov pa do generalov na neko normalno raven, primerni ekonomskim razmeram v državi, ki nima ravno nizkega BDP. S tem pogumnim  korakom pa je Geder vstopil tudi v sfero politike, kar ga lahko stane tudi položaja načelnika Generalštaba SV v primeru, če na oblasti pride koalicija levih strank.

Boris Cipot 

Mogoče vam bo všeč