16. oktober – svetovni dan hrane
Vse od leta 1979 se po zaslugi Združenih narodov (ZN) 16. oktober obeležuje kot Svetovni dan hrane. Tema letošnjega svetovnega dneva poteka pod geslom »Združeni proti lakoti«. S tem geslom želi ZN opozoriti, da se lahko proti lakoti, ki danes pesti že kar milijardo ljudi, borimo le na način, da se poveča proizvodnja hrane na vseh ravneh, lokalno, regionalno in globalno.
To je dan, ko še bolj poudarimo stisko podhranjenega prebivalstva.
Lačen je medtem že vsak deveti Zemljan. Število lačnih se je samo v zadnjih dveh letih namreč povečalo za 38 milijonov na 815 milijonov.
Vsi,ki živimo v obilju in nam ne primanjkuje hrane – kar pozabimo na prebivalce, ki stradajo in nimajo dovolj hrane in vode za preživetje.
Svetovni dan hrane ponuja priložnost za razmislek, da se poudari stisko več milijonov kronično podhranjenih ljudi na svetu, na drugi strani pa imamo več kot milijardo prekomerno hranjenih ljudi. Med temi je kar tretjina debelih – to je z visokim rizikom srčno žilnih obolenj, diabetesa in ostalih zdravstvenih problemov.
Ob tem bi se moral vsak izmed nas zamisliti nad svojimi dejanji, saj bi za ljudi, ki trpijo hudo pomanjkanje, zavrženi ostanki hrane pomenili prepotreben obrok, ki ga največkrat nimajo.
Tudi naraščajoče cene prehrane, ki so posledica tudi naravnih nesreč, kot so suše, poplave in drugo, predstavljajo velik problem preskrbe.
V Sloveniji problema kronične lakote ni, se pa strokovnjaki intenzivno ukvarjajo s tem, kako odpraviti posledice neustreznega prehranjevanja in nezadostne telesne dejavnosti. Dokazano je, da sodijo dejavniki nezdravega življenjskega sloga med najpomembnejše v procesih nastajanja, napredovanja in povečanja zapletov najpogostejših nenalezljivih bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, debelosti, sladkorne bolezni in raznih vrst rakavih obolenj. Čas, v katerem živimo, je vse manj naklonjen zdravemu načinu življenja in resnično zdravo hrano je vse težje najti.
Prav je, da se zavedamo, da je Slovenija ena izmed redkih držav, ki ima organiziran sistem prehrane otrok in mladostnikov. Ta organiziran sistem prehrane je urejen na nivoju države in je tudi uzakonjen.
Šola ima pomembno vzgojno in izobraževalno vlogo pri razvijanju zavesti o zdravi prehrani, zdravih prehranjevalnih navadah, kulturi prehranjevanja in odgovornega odnosa do sebe in svojega zdravja.
Vedeti pa moramo, da se dobre prehrambene navade in odnos do hrane pričnejo v družini.
Naj bo letošnji svetovni dan hrane vzpodbuda za vse nas, da s hrano spoštljivo ravnamo ter je čim manj zavržemo.
Slovenski pregovor pravi: »Če kruhek pade ti na tla, poberi in poljubi ga.«
Mirjana Ivanuša-Bezjak