Nekategorizirano

Volilno leto 2018 bo »svinjsko in krvavo«!

Kako pričeti pogovor z novopečenim državnim svetnikom Francem Kanglerjem in se pri tem ne ozreti pet let nazaj, ko so mu ob prvi izvolitvi za državnega svetnika na konstitutivni seji kolegi svetniki odrekli mandat. Gre torej pri  vnovični izvolitvi v Državni svet za popravo krivic?

 »Gotovo lahko to opredelim kot neke vrste popravo krivic. Svetniki prejšnje sestave DS niso bili moji kolegi, saj niso spoštovali volilnega rezultata in ustave. Jasno in glasno je bilo takrat rečeno, da nimajo nikakršne pravice posegati v moj mandat državnega svetnika, ker sem bil legalno in legitimno izvoljen. Levičarski državni svetniki so strnili vrste in se odločili, da nisem primeren za državnega svetnika, ker sem imel kazenske ovadbe in proteste. Ko mi je  Ustavno sodišče vrnilo mandat mi je eden od ljubljanskih državnih svetnikov kar čez mizo navrgel, da ne bom dolgo sedel v DS…vedel je, da bom obsojen na več kot šest mesecev zapora. Res sem bi obsojen na sedem mesecev zapora za dejanje, ki sploh ni kaznivo dejanje. Izgubil sem mandat, izgubil sem ugled, marsikaj sem izgubil….in to le zato, ker sem kot župan podpisal predlog, kar vsak dan počenja 212 slovenskih županov. Je pač tako, da imamo v Mariboru drugo državo, drugi pravni red, druga sodišča.«

V sedanjem sestavu Državnega sveta je ostalo nekaj obrazov preteklega sklica, kako ste doživeli srečanje z njimi? So vam upali pogledati v oči?

»Prišla je ena gospa, se mi opravičila, a hkrati dodala, da je še danes prepričana, da je takrat ravnala prav. Seveda sem jo vprašal, zakaj se mi potem sploh opravičuje, če meni, da je imela prav. Sem ji dejal, da nima obraza, da bi priznala svojo napako. Le redki v politiki so sposobni opravičila. Zadnji, ki se mi je opravičil, je bil Franc Bogovič,  bivši predsednik SLS in to za mojo nedemokratično izključitev iz stranke, kar je sicer zakuhal in izpeljal njegov predhodnik Radovan Žerjav. Upam sicer, da se mi bo za to kdaj javno opravičil tudi on, v kar skoraj ne verjamem. Sicer pa, ne smemo pozabiti, kako so Žerjav, Erjavec in Virant sesuli drugo Janševo vlado. Šlo je za dobro zrežiran projekt, da smo dobili to, kar pač imamo.«

V petih letih med prvim in drugim mandatom državnega svetnika Franc Kangler ni štel, kolikokrat je bil na sodišču, kolikokrat je bil na pošti in prevzemal priporočena  vabila na sodišča kot obdolženec. »Zanimivo, da sem po navadi pred Božičem dobil petnajst do dvajset poštnih pošiljk, kot da so se sodišča v Mariboru, Slovenj Gradcu in Murski Soboti dogovorila, da me zasipljejo z vabili na obravnave. Nekaj podobnega se dogaja par dni pred tem, ko ima moja hčerka rojstni dan. Tudi takrat plaz vabil na obravnave. Še po verjetnostnem računu to ni naključno. Vseeno upam, da bo Vrhovno sodišče v kratkem na nek način prekinilo to agonijo, ki vlada na mariborskem sodišču. Od več kot 20 vloženih kazenskih ovadb je padlo kakih šestnajst, ko je tožilstvo zavrglo ovadbo ali pa sodišče ugotovilo, da ne gre za kaznivo dejanje. Ostalo jih je še pet ali  šest, za katere upam, da bodo prav tako sklenjene v mojo korist. Primer radarji. V Mariboru vik in krik, laži in podtikanja, revolucija tako rekoč….to, kar pa počenja Jankovič v Ljubljani, ko namesti super radarje, ki v istem hipu zabeleži sedem kršiteljev, pa je na televiziji deležno novinarskih hvalnic. Mediji so zlivali name gnojnico, kako naj bi denar od plačanih kazni končal v zasebnih žepih, kar seveda z dokumenti ovržem, da to ni res in da se bo denar stekal v proračun MO Maribor, ki ga bo porabila za posodobitev mreže semaforjev. In zdaj nikogar ne moti, da MO Maribor letno porabi pol milijona evrov za popravilo starih semaforjev, ki jih še iz Sovičevih časov servisira zasebna družba CPI. Sam sem želel skrb za prometno signalizacijo prenesti na podjetje v lasti mestne občine, ker pa je zasebniku podpisal pogodbo levičar, je ta nedotakljiva. Morda sem s tem ogrozil koga, da so me s protesti in vstajami zrušili z županske funkcije.« Franc Kangler spomni na botre vstaje, Vesno Vuk Godina, Toneta Partljiča, Boris Vezjak…

V času protestov so se pod dravskim mostom obešale lutke z obrazi, spomni Franc Kangler, pa zaradi tega nihče ni kazensko odgovarjal. Zdaj, ko pa nekdo na Kidričevem betonskem podestu pozabi svinjsko glavo, pa je na nogah celotna policija z njenim vrhom vred. Na Primorskem so kurili križ in Marijino podobo, pa to opravičijo kot umetniško inštalacijo. »Povsem drugače je, ko se lotiš nekoga z levice, takoj je opredeljeno kot kaznivo dejanje!« Dobitnik 20 tisoč evrske  Prešernove nagrade Tone Partljič, si ni upal obsoditi obešanja lutk pod Dravskim mostom . »Če bi visele lutke kakšnih migrantov, bi se zagotovo takoj oglasil z obsodbo dejanja.« Po mnenju Franca Kanglerja je ključni krivec za odsotnost pravne in pravične države pravni strokovnjak, ki sedi na čelu vlade dr. Miro Cerar. Z vladno ekipo dobesedno tepta pravne norme, ki veljajo v Evropi.

Da je z njegovo rušitvijo kot mariborskega župana največ izgubil Maribor, pravi Franc Kangler in spomni le na projekt mariborske medicinske fakultete. Pahorjev minister za visoko šolstvo Gregor Golobič je želel razveljaviti pogodbo o investiciji, ki je v Maribor prinesla 44 milijonov proračunskega denarja. Da je Maribor proti Ljubljani še danes drugorazredno mesto, dodaja Kangler in spomni na podatek, da je v Ljubljani povprečna življenjska doba za pet let višja kot v štajerski prestolnici. Tudi v plačah in pokojninah se odraža mariborska drugorazrednost.

Še vedno pod nadzorom stare jugoslovanske Udbe

Se strinja, da je njegov izvirni groh v tem, ko je kot državnozborski poslanec v komisiji za nadzor varnostno obveščevalnih služb stopil na prste njenemu vidnemu agentu Janezu Žirovniku?

Povejte mi samo, ali obstaja katera od evropskih držav, v kateri bi za sodnika imenovali nekoga, ki je bil agent politične policije oziroma Udbe nekdanjega režima in ki je bil udeležen v kršitve človekovih pravic, političnih obračunavanj znotraj Udbe. Kako je lahko Žirovnik sploh dobil soglasje Sodnega sveta? Prvič ni šel skozi. Kdo je bil potem tisti, ki je članom Sodnega sveta ukazal, da največjemu  udbašu in agentu bivše  socialistične države  »odprejo« vrata za  sodnika na mariborskem sodišču. Ne vem, kako se počutijo mariborski sodniki, če se sploh zavedajo tega, da jih nekdo ves čas »skenira« in nadzoruje. In ta sodnik ima asistente, ki ima ime in priimek, ki se je ne dolgo nazaj poročil še z eno asistentko, ki je podpisal tajno sodelovanje z mariborsko Sovo,« razmere v mariborskem sodstvu pojasnjuje Franc Kangler. Eden od bivših agentov Udbe deluje kot sodnik tudi na ljubljanskem sodišču, dodaja Kangler. Menda naj bi v dobro pri Sodnem svetu Žirovniku šteli, da je bil zaposlen in ne tajni sodelavec Udbe, se zgraža Franc Kangler. Spomni še na mariborskega državnega tožilca, ki ga kazensko preganja. »Bil je mestni svetnik, pa  predsednik mestnega odbora politične stranke, ki je tudi ob teh volitvah proti meni potegnila kratko. In on sleče politični plašč, si zaželi tožilske funkcije in jo dobi. Toliko o nepolitičnosti tožilcev in sodnikov.«

V tem času sta za Kanglerja aktualni dve sodni zadevi; prva je mariborska Toplarna, druga pa kakor protipravno pridobljena premoženjska korist v višini cca 285 tisoč evrov. «Mene buzerirajo za star traktor, za to ali sem ali nisem na svoji kmetiji zaslužil toliko kot navajam. Pa to je že sodna izvedenka potrdila, vendar tožilstvo vztraja na svojem. Buzerirajo me, ker sem hčerki nakazal 500 evrov. Ker pa tega dne nisem dvignil iz svojega transakcijskega računa ta znesek, je to za tožilce sporno. Kot da jaz doma ali v žepu ne bi smel imeti 500 evrov. Pa lepo vas prosim! Po drugi strani pa je tudi za to tožilstvo povsem normalno, da se nekomu odpiše za 16.5 milijona dolga. Ampak, ker je »naš«, mu je to dovoljeno!«¨

Izvolitev Franca Kanglerja v Državni svet je le prvi korak njegove Nove ljudske stranke v letošnjem volilnem letu. Stranka se bo vključila v državnozborske, pa tudi lokalne volitve v Mariboru in okoliških občinah. »Pripravljamo listo kandidatov, naše programske smernice so bolj ali manj jasne, saj izhajajo iz programa, ki smo ga sprejeli na ustanovnem kongresu NLS. Kar se volitev v DZ tiče, je še vprašanje ali se bomo v ta projekt podali samostojno ali s kom v koaliciji. Dialog poteka na različnih koncih Slovenije, pa tudi v Ljubljani. Dobro tečejo tudi priprave na lokalne volitve. Stranka išče še kandidata za mariborskega župana, pa tudi v občinah, kjer delujejo naši občinski odbori, sicer pa imam že zdaj dober občutek.«

Volilno leto 2018 bo »svinjsko in krvavo,« napoveduje Franc Kangler Strah pred izgubo oblasti bo v mnogih sprožil preživetveni boj, v katerem bodo šli na vse ali nič. »Ne bom presenečen, če se bodo pri tem posluževali tudi z demokracijo skreganih prijemov, nizkih udarcev, diskreditacij, pa tudi likvidacij. Bivša Udba se je aktivirala, enako njen podmladek in bojim se, da bodo komu tudi stregli po življenju. Da take svareče napovedi ne govori na pamet, temveč na osnovi izkušenj s časov državnega poslanca, ki je prebral Gričarjevo poročilo, zato ve, kdo je česa sposoben storiti. Spomni na primer Janeza Janše, prvaka SDS, ki je moral v zapor zaradi obsodbe dejanja, ki sploh ni bilo kaznivo dejanje, vendar so z njegovo odstranitvijo svoj namen dosegli; »zmago novih obrazov!« In če je Miro Cerar danes že politični »mrtvak,« prihaja nov obraz, ki je po Kanglerjevem mnenju še manj demokratičen od Cerarja, Marjan Šarec. »Bojim se, da prihajamo v čas med 1945 in 1947, ko so prihajali ponoči in te dobesedno »pospravili« da se je za tabo izgubila sleherna sled. Zamujena lustracija je eden ključnih razlogov, da se Slovenija še danes ni izkopala iz primeža nekdanjih sil, ki danes kot neformalna omrežja vodijo to državo. Ob koncu pogovora je Franc Kangler napovedal, da bo v Državnem svetu predlagal zakon, po katerem nekdanji aktivni pripadniki Udbe in SDV SFRJ ne smejo in ne morejo biti zaposleni v pravosodju. Ob vseh problemih, ki jih ima, smo za Evropo premajhni, da bi se ukvarjala z nami, zato je na nas Slovencih, da pometemo pred svojim pragom in državo popeljemo po poti demokratičnih vrednot, ki veljajo v EU.

Mogoče vam bo všeč