Nekategorizirano

Uporaba aplikacije za sledenje okuženim osebam je nekaj normalnega!

V času, ko se soočamo s porastom okužb z novim koronavirusom, cepiva na voljo pa ni, uporaba mobilne aplikacije za obveščanje oseb o stikih z okuženimi in osebami, ki jim je bila odrejena karantena, predstavlja rešitev za omejevanje širjenja okužb v populaciji. Nihče si verjetno ne želi, da bi prišlo do vnovičnega zaprtja in s tem popolne ustavitve družbenega življenja. Če bi človek pričakoval, da bo uporabi aplikacije naklonjena večina, se je uštel, leva opozicija ji namreč nasprotuje in navaja, kako naj bi s tem vlada želela uvajati diktaturo, čeprav je v uporabi že v več demokratičnih evropskih državah, kot tudi po svetu.

Februarja letos so na Kitajskem razvili aplikacijo, ki uporabnike opozori, kdaj so v neposredni nevarnosti pred okužbo s koronavirusom. Kmalu je sledil razvoj vrste aplikacij za omejevanje širjenja okužb. Aplikacijo, ki je uporabnike opozorila, če so potovali na vlaku ali letalu s kom, ki je okužen s koronavirusom, so tako razvili pri Qihoo 360, največji kitajski družbi za kibernetsko varnost. Dodatek, ki uporabnike z zemljevidom opozarja, v katerih predelih države se je pojavil virus, pa so razvili tudi pri kitajskem spletnem iskalniku Baidu.

Uporabnost aplikacije so kmalu opazili v drugih deželah sveta, saj so jo pričeli uporabljati na Japonskem, Novi Zelandiji, v Indiji, Avstraliji, Izraelu, Maleziji, Azerbajdžanu, Bahrajnu, Bangladešu, Južni Koreji, Kolumbiji, Gani in Katarju. Glede na to, da okužbam z novim koronavirusom ni ušla niti evropska celina, ne čudi, da se je veliko držav v Evropi odločilo, da sledi zgledu držav, ki z uporabo aplikacij preprečujejo popolno zaprtje javnega življenja. Med evropskimi državami, ki v uporabi aplikacije vidijo prednost in so jo iz tega razloga pričele uporabljati, je mogoče zaslediti: Italijo, Nemčijo, Španijo, Švico, Avstrijo, Češko, Francijo, Dansko, Latvijo, Norveško, Islandijo in Madžarsko.

Glede na to, da se po državah kot sta Nemčija in Švica radi zgledujemo in ju imamo za zgled demokratičnosti, je težko razumeti, čemu bi bila uporaba aplikacije problematična prav pri nas. Kot je nedavno pojasnila vodja strokovne posvetovalne skupine pri Ministrstvu za zdravje Bojana Beović, je aplikacija koristna za vsakega posameznika, saj bo z njeno pomočjo izvedel, da je bil v stiku z okuženim in bo lahko temu primerno ravnal. “To pomeni, da se bo oddaljil od ljudi, ki bi lahko zboleli za težjim potekom bolezni, poleg tega pa bo lahko zgodaj prepoznal svoje simptome in iskal zdravniško pomoč. Naprava, aplikacija, deluje povsem anonimno, o identiteti osebe ne ve ne tisti, ki je okužen ne tisti, ki je dobil informacijo, da je bil z njim v stiku. Niti oseba, ki je dobila podatek, da je bila z nekom v stiku ne ve, kdo je bila ta oseba, niti ne točno kdaj, in ne na katerem mestu.”

 

 

Mogoče vam bo všeč