OLIMPIJSKE IGRE 2021-TokioSlovenijaŠport

TRETJI DAN IGER V TOKIU JE UDARIL KANUIST BENJAMIN SAVŠEK

Lep dan je za slovenskimi športniki in športnicami. Neverjetno uspešno so štartali v uvodnih dneh Tokia. Trije tekmovalni dnevi so za nami; zlato in bron sta že v slovenski vitrini. V uvodnem nastopu so navdušili košarkarji.
Kanuist Benjamin Savšek je v finalni vožnji olimpijske tekme v slalomu prepričljivo premagal konkurenco in osvojil zlato kolajno. Savšek je z olimpijsko progo opravil v 98,25 sekunde, kar 3,71 sekunde pred Lukas Rohanom iz Češke na drugem mestu. Tretji je bil Nemec Sideris Tasiadis z zaostankom 5,45 sekunde.Savšek je s progo opravil brez napak, medtem ko je Čeh imel en dotik, tretji Nemec Sideris Tasiadis, drugi v Londonu 2012 in prvi s svetovne lestvice kanuistov, pa je kljub vožnji brez dotikov zaostal kar 5,45 sekunde. “Najprej sem pomislil na to, da mi je v finalu uspela res vrhunska vožnja. Za mano je neprespana noč, ker sem celo noč razmišljal o finalu. Odvalil se mi je kamen od srca, saj sem dolgo časa garal za tole,” je v prvi izjavi za RTV Slovenija dejal Savšek. “Proga je bila zahtevna, že v polfinalu sem imel veliko dela, zato sem se v finalu res osredotočil, da bi vožnjo odpeljal brez dotika in to mi je uspelo. Zadnja tri vratca sem se res boril in ko sem videl čas, so me prevzela čustva za ves trud,” je dodal Savšek. To je največji uspeh v karieri za 34-letnega Ljubljančana, ki je na svojih tretjih OI prišel do prvega odličja in to zlatega, šestega za samostojno Slovenijo na poletnih igrah. Gre za tretjo olimpijsko medaljo za slovenske slalomiste na divjih vodah, prvo v kanuju in prvo zlato. Pred tem sta bila srebrna kajakaša Andraž Vehovar v Atlanti 1996 in Peter Kauzer v Riu pred petimi leti.

Košarkarji Slovenije so v 1. krogu olimpijskih iger v Tokiu (skupina C) premagali Argentino s 118:100 (32:24, 62:42, 88:66). Luka Dončić in soigralci so v premiernem nastopu na olimpijskih igrah prikazali epsko predstavo. Slovenski virtuoz je v prvem polčasu dosegel polovico vseh točk Slovenije, torej 31, srečanje pa je končal pri 48 točkah. Tako je le za sedem točk zgrešil rekord olimpijskih iger, ki ga je leta 1988 proti Španiji postavil brazilski ostrostrelec Oscar Schtmidt. V drugem polčasu Slovenija ni bila več tako napadalno razpoložena – Dončić je v tretji četrtini dosegel le štiri točke, kljub temu pa je razlika še narasla. V 26. minuti se je povzpela na 79:52, v 27. pa na 30 točk (82:52), kar je bilo največja prednost na tekmi. Luka Dončić, košarkar Slovenije: “Argentina je zelo kakovostna ekipa, bilo je težko, saj je igrala zelo dobro v obrambi. A nanje smo se dobri pripravili in odigrali smo izredno dobro tekmo. V obrambi smo bili čvrsti, v napadu nam je igra stekla. Sicer pa je za nami prva olimpijska tekmo, visoka zmaga in občutki so prav posebni.”

Mariborski jadralec Žan Luka Zelko je na regatnem polju v Kamakuri pri Enoshimi, kjer potekajo jadralni boji na olimpijskih igrah v Tokiu, dobro začel nastope in prvi dan končal na osmem mestu. Po drugem dnevu; jadralci so danes opravili dve regati, je nazadoval na 23. mesto.

Najuspešnejši slovenski namiznoteniški igralec Darko Jorgić se je uspešno prebil v osmino finala olimpijskega turnirja v Tokiu. Potem ko je v nedeljo izločil Španca Alvara Roblesa, je danes premagal še Britanca Liama Pitchforda, 15. igralca sveta. Naslednja tekma ga čaka že v torek, njegov tekmec bo Japonec Tomokazu Harimoto. V današnjem tretjem krogu je za zmago potreboval 43 minut; od britanskega tekmeca je bil boljši s 4:2 (8, -7, 10, -11, 9, 10) in si priigral osmino finala. In četudi se dvoboj tretjega kroga ni zdel tako dramatičen kot dvoboj drugega, pa so bili trije nizi kar tesni, v zadnjem se je Pitchford po zaostanku s 6:9 vrnil na 9:9. Tudi Jorgić je po tekmi dejal, da je bilo vseeno tudi tokrat napeto. “Drama je bila tudi tokrat. Trije nizi so bili tesni, še posebej zadnji, ko sem vodil s 3:2 in 9:6, a se je Pitchford vrnil na 9:9. Res sem vesel, da sem prevesil to tekmo v svojo korist in se uvrstil med 16 najboljših,” je dejal po zmagi. “Te zmage mi dajo potrebno samozavest, da tudi v tako napetih trenutkih dvoboja ostanem osredotočen nase. Zelo sem vesel, da ohranim mirno glavo, odigram, kakor znam, in ne ‘brnim’ v glavi ter odigram tisto, kar je ključno, da dobiš točko. Mislim, da sem danes taktično res dobro odigral, še posebej v ključnih trenutkih,” je še dejal 22-letni slovenski igralec, ki je vsakič, ko je bilo v dvoboju napeto, ohranil mirno kri.

Namiznoteniški igralec Bojan Tokić se je na olimpijskih igrah v Tokiu prebil v tretji krog, potem ko je danes premagal Hrvata Tomislava Pucarja s 4:0 (9, 8, 9, 10). V naslednjem krogu ga čaka četrtopostavljeni nosilec iz Brazilije Hugo Calderano. Tokić je dobro odprl današnji obračun proti 15 let mlajšemu hrvaškemu tekmecu, s katerim je opravil tudi del skupnih priprav na letošnje olimpijske igre v deželi vzhajajočega sonca. V prvem nizu se je odvijal ogorčen boj za vsako žogico, slovenski namiznoteniški veteran pa je najboljšo predstavo prikazal v sami končnici uvodnega niza, ko se je izvil iz neprijetnega položaja in po zaostanku 7:9 osvojil štiri zaporedne točke ter uvodni niz dobil z 11:9. Tokić je imel v drugem nizu absoluten nadzor nad dogajanjem, tekmeca je vseskozi držal na varni razdalji treh točk (4:1, 7:4, 8:5 in 10:7) ter ga zaključil z zmago z 11:8. Sijajno predstavo je prikazal tudi v začetku tretjega niza, po vodstvu s 3:0 pa je hrvaška stran zahtevala premor. Novi nasveti so sprva koristili Pucarju, ki je izenačil na 7:7, prelomni trenutki niza pa so znova minili v prevladi izkušenega in z vsemi žavbami namazanega Tokića, ki je povedel z 9:7, prednost pa navkljub manjšim težavam – pri vodstvu z 9:8 je tudi slovenska stran zahtevala minuto odmora – unovčil kapital in povedel v nizih s 3:0. V četrtem nizu je bil Tokič uvodoma v podrejenem položaju, v prelomnih trenutkih pa je pokazal mojstrsko predstavo in nadoknadil točkovni primanjkljaj. Pri zaostanku 8:10 ga ni zagrabila panika, v finišu je zaigral zelo preudarno in najprej poravnal na 10:10, nato pa dosegel še dve točki in hrvaškega tekmeca po 30 minutah igre izločil iz nadaljnjega tekmovanja.

Slovenska judoistka Kaja Kajzer je na olimpijskih igrah v Tokiu v kategoriji do 57 kg izgubila borbo za bron. Po podaljšku je bila po zaslugi vazarija boljša Kanadčanka Jessica Klimkait, svetovna prvakinja iz Budimpešte 2021.V rednem delu štirih minut si nobena ni priborila točka, je pa Kajzerjeva dobila dve kazni, Kanadčanka pa eno. O zmagovalki je tako odločal podaljšek, v katerem je po minuti in osmih sekundah podaljška z vazarijem do zmage prišla Kanadčanka. Enaindvajsetletna Ljubljančanka je v današnjem uvodnem krogu premagala Mongolko Sumiyo Dorjsuren, v drugem Tajvanko Chen-Ling Lien, potem pa je v četrtfinalu moralaTimno priznati premoč kosovski tekmici Nori Gjakovi, ki je slavila z iponom. V repasažu je Ljubljančanka Izraelko  Nelson Levy premagala po podaljšku, v katerem ji je uspel met za ipon, v borbi za tretje mesto pa je morala priznati premoč 24-letni Klimkaitovi. To je zaenkrat najboljša slovenska judoistična uvrstitev teh iger.

Slovenska plavalka Janja Šegel je na olimpijskih igrah v Tokiu zgrešila polfinale na 200 m prosto za vsega pet stotink sekunde. Z izidom 1:58,38 je izenačila lasten osebni rekord iz leta 2016 in zasedla končno 17. mesto. Igra stotink pa tokrat ni bila na njeni strani, saj je bila kanček sekunde hitrejša Rusinja Valerija Salamatina.