Nekategorizirano

Temne plati Strmljanovega imperija Aktiva: od izginulega milijona EUR, preko samomorov, do spornega prevzema Varnosti Maribor

Pred dnevi se je v našem nabiralniku znašlo pismo s precej obsežnim pisanjem, sicer brez podpisa avtorja, kar pomeni, da gre za anonimko, v katerem je kopica informacij, ki v nič kaj rožnato luč postavlja sedanje lastnike mariborske Aktiva varovanje d.d., in peščico nekdanjega vodstva in večinskih lastnikov Varnost Maribor d.d.. Prvi vtis napeljuje k sklepu, da gre pri zgodbi Varnost Maribor d.d. in njene prodaje MS Holdingu oziroma Mihaelu Strmljanu, enemu bogatejših slovenskih tajkunov, za triler, v katerem najdeš korupcijo, pranje denarja, kršenje zakonodaje s področja zasebnega varovanja etc. Ampak, zgodbo je treba nekje pričeti, pa naj bo to o “izpuhtelem” milijonu evrske gotovine iz blindiranega vozila Aktive varovanja za prevoz denarja.

O Aktivi varovanju d.d., največjem slovenskem igralcu na področju zasebnega varovanja, ki ga preko svojega MS Holdinga tri leta  100 odstotno lastniško obvladuje eden bogatejših Slovencev Mihael Strmljan, je bilo v letu 2019 kar nekaj novinarskih zapisov. Najprej o skrivnostnem izginotju enega milijona evrov gotovine iz blindiranega vozila za prevoz denarja in vrednostnih papirjev, ki še do danes ni doživelo kriminalistično tožilskega epiloga. Na kratko za obudtev spomina: kraja naj bi se zgodila kar na  dvorišču poslovne enote Aktive varovanja v Celju, na Trnoveljski cesti. Varnostnika, ki sta prevažala denar, naj bi sicer blindirani avtomobil usodnega dne dopoldan pustila na dvorišču podjetja, ki pa naj ne bi bilo ustrezno varovano. Čeprav je bilo vozilo, polno dragocenega tovora, sta ga pustila odklenjenega, ključe pa odložila kar na armaturni plošči vozila. Kot rečeno, epiloga še ni, pa tudi o ugotovitvah inšpekcijskega nadzora javnost ni bila obveščena.

Drugi primer, ki je septembra lani napolnil strani slovenskih medijev, je povezan s samomorom varnostnika soboške enote Aktive varovanja, ki si je vzel življenje s službeno pištolo. Ob tragičnem dogodku na Goričkem se je postavilo vprašanje, kaj je z domnevnimi pritiski in mobingom nad zaposlenimi in kako v Aktivi varovanje upoštevajo stroga pravila nošenja in hrambe orožja ter streliva. Inšpekcija notranjega ministrstva je pokazala kopico pomanjkljivosti. So podobne pomanjkljivosti ugotovili tudi pri drugem primeru domnevnega samomora varnostnika Aktive varovanja v trgovskem centru Spar v Rušah?! V medijih poročil o tem ni bilo zaslediti, nanj so nas opozorili v pismu anonimni delavci Aktive varovanja. 

V anonimnem pismu zaposleni na področju prevoza denarja, vrednostnih papirjev in drugih dragocenosti, s prstom kažejo na Zvonka Žurana in Marka Baumana, prvi je direktor, drugi pa njegov pomočnik sektorja prevoza dragocenosti. Še več, za oba so zapisali, da bi morala kazensko in materialno odgovarjati, ker sta objektivno kriva za “izginotje” enega milijona evrov gotovine iz blindiranega, zato pa odklenjenega vozila. Nekateri indici celo govorijo o tem, da naj bi se “izginotje” denarja zgodilo tudi s pomočno notranjega “žvižgača,” menijo anonimni pisci pisma. Sicer pa naj bi do spremembe “režima” prevoza gotovine, vsako jutro ob 7.45 pred stavbo PE Aktiva Celje, praktično vsem na očeh, postavili trije kombiji, odprli zadnja vrata na stežaj in si vsem na očeh predajali vreče z denarjem. Po novem se po denahr hodi v Maribor.

V anonimki so se razpisali tudi o mizernih plačah, o mizernih nadomestilih za stroške prevoza na delo, o minimalnem nadomestilu za malice, o minimalnem dopustu, o nepriznavanju nadur….. za kar naj bi bil odgovoren sindikalnih šef Bernhard Mraz, ki je podpisal takšno pogodbo s poslovodstvom oziroma z izvršnim direktorjem Aktive varovanja Šmigocem, v zahvalo pa ga je uprava Aktiva varovanje “nagradila” s pisarniškim delom. Anonimni delavci Varnosti Maribor, danes Aktiva varovanje, ugotavljajo, da so s spremembo lasništva prišli iz dežja pod kap. Slabše skoraj ne more biti, mnogi izgubljajo živce, orožje imajo pri sebi…..?!

V nadaljevanju: kako so Strmljanovi v “boju” za prevzem Varnosti Maribor premagali Pistotnikove, lastnike ljubljanskega Sintala. Kako je Mihael Strmljan, kljub pravnomočni obsdbi,  prišel do licence, kako se je pomočnik generalnega direktorja GPU dr. Robert Ratkovič po spornem prevzemu Varnosti Maribor hitro preselil na sedež izvršnega direktorja novonastale Aktiva varovanje d.d. Od kod družini Pišek, nekdanjim večinskim lastnikom Varnosti Maribor, kapital za nakup garažne hiše v mariborskem Cityju in soboške Blisk montaže. Zakaj Igor Banič, direktor Blisk montaže predseduje nadzornemu svetu mariborskega Nigrada?! 

Mogoče vam bo všeč