NK ob sprejetju uredbe za izvajanje programa kardiokirurgije – operacije na odprtem srcu
izobraževanjeSlovenijaV fokusuZdravje

SB Celje: »Končno. Upajmo da ne bo več spotik. Že izvedene prve operacije na odprtem srcu«

Splošna bolnišnica Celje si je s sprejetjem Uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2024 z namenom povečane dostopnosti do zdravstvenih storitev in odprave oziroma skrajševanja čakalnih dob zagotovila sredstva za izvajanje programa kardiokirurgije – operacije na odprtem srcu, in sicer 100 posegov oziroma 50 posegov v letu 2024. Vodstvo bolnišnice je ob uspešno opravljenih prvih operacijah na odprtem srcu danes sklicalo novinarsko konferenco, na kateri so predstavili proces vzpostavitve novega oddelka, izvedbo prvih operacij ter pomen kardiokirurgije s stališča stroke in razvoja področja v okviru bolnišnice, širše celjske regije in Republike Slovenije. Do današnjega dne je bilo na oddelku operiranih 8 pacientov.

Dr. Tomislav Klokočovnik v.d predstojnik Oddelka za kardiokirurgijo

Kardiokirurški tim je pod vodstvom v. d. predstojnika Oddelka za kardiokirurgijo, prof. dr. Tomislava Klokočovnika, prejšnji ponedeljek, 18. 11. 2024, izvedel prvo operacijo na odprtem srcu. V kardiokirurškem timu sodelujejo zaposleni SB Celje, ki so izrazili pripravljenost za izobraževanje za kasnejše samostojno izvajanje operacij, hkrati pa so zaposlili nov kader, pri čemer so pri zaposlitvi imeli prednost kandidati z izkušnjami v kardiokirurgiji in intenzivni medicini.

V tim se vključuje medicinske sestre, ki so v lanskem letu že sodelovale pri operacijah prof. dr. Klokočovnika in imajo izkušnje s tovrstnimi posegi. V sodelovanju s prof. dr. Klokočovnikom je bilo v lanskem letu v SB Celje sicer uspešnih operiranih že 28 pacientov. Operativne posege na odprtem srcu sicer izvaja prof. dr. Klokočovnik osebno, ob asistiranju sodelavca Marka Jovanovića, v svoji viziji za prihodnost kardiokirurgije v Celju pa je prof. dr. Klokočovnik izpostavil, da si želi izšolati še vsaj dva kardiovaskularna kirurga.

 

Ob začetku izvedbe programa sodelujejo tudi t. i. edukatorji iz tujine. V SB Celje je na podlagi Pogodbe o sodelovanju na področju izobraževanja in izmenjave dobrih praks, ki jo je sklenila z Univerzitetnim kliničnim centrom Tuzla, tako prisotna tudi kardiokirurška ekipa iz tega centra. UKC Tuzla ima odlično kardiokirurško ekipo, specializirano za kirurško zdravljenje srca in je ustanova s tradicijo in uglednimi strokovnjaki. Ekipa strokovnjakov, med katere spada tudi upokojena specialistka anesteziologije iz Zagreba, je v SB Celje izključno z namenom izobraževanja in pomoči ob začetku izvedbe programa, saj s svojim znanjem in izkušnjami bistveno pripomorejo, da bo obravnava pacientov varna in kakovostna. Ekipa dr. Klokočovnika  bo delala kot koncesionar v javnem zdravstvu.

 

Direktor SB Celje, dr. Dragan Kovačić, je ob pričetku izvajanja programa v SB Celje poudaril, da gre za izjemen doprinos k slovenskemu zdravstvu, saj imamo na področju kardiovaskularne medicine v Republiki Sloveniji  še vedno predolge čakalne dobe za čakanje na posege, ki bi morali biti v skladu s kirurškimi smernicami opravljeni najkasneje v šestih tednih. Dodal je, da »gre na tem področju za patologijo, ki je izjemno smrtonosna, saj v razvitih državah predstavlja približno 40 % vseh smrti, ali kot sam pravi «morilec št.1« v razvitem svetu,  zato je nadaljnji razvoj te veje medicine izjemnega pomena.  Do sedaj se je iz celjske regije, območja celjske bolnišnice,  pošiljalo na letni ravni skoraj 350 bolnikov za tovrstne posege druge večje centre, predvsem v Maribor in Ljubljano.

 

Svojo podporo krepitvi slovenske kardiokirurgije in nadaljnjemu razvoju moderne kardiologije v SB Celje je z izdajo soglasij za delo zaposlenih izven svoje ustanove izkazal tudi Univerzitetni klinični center Ljubljana, s sodelovanjem katerih bo okrepljena javna bolnišnična dejavnost.

 

 

potek NK v SB Celje

Strokovni direktor SB Celje, prof. dr. Radko Komadina, je pozdravil sodelovanje javnih zdravstvenih zavodov ter dodal, da »organizator zdravstva, Ministrstvo za zdravje, spodbuja sodelovanje in izmenjavo strokovnjakov med bolnišnicami, da se maksimalno izkoristi znanje visoko izobraženih strokovnjakov.«

Pred pričetkom izvajanja programa je SB Celje v zgolj 9 mesecih zagotovila potreben kader ter ustreznost prostorov in opreme, kar je z obiskom štiričlanske komisije dne 11. 11. 2024 potrdilo tudi Ministrstvo za zdravje. Člani komisije so si ogledali dokumentacijo glede dovoljenj upravljanja, prostore, kjer se izvaja kardiokirurška dejavnost (Oddelek za kardiokirurgijo, operacijsko dvorano in Oddelek za intenzivno interno medicino in Odsek za intenzivno medicino operativnih strok), seznam zaposlenih s potrebnimi znanji in kompetencami ter celotno medicinsko opremo, potrebno za izvedbo operacij. Le-ta je stala okoli 600 tisoč evrov z DDV. Zaradi zagotavljanja nujnosti specialne opreme je SB Celje sklenila tudi 12-mesečno pogodbo o najemu medicinske opreme s Kardio Klokočovnik, zdravstvena dejavnost, d. o. o. v višini 253 tisoč evrov z DDV, s čimer je zagotovljena skupaj z nabavljeno opremo popolna opremljenost operacijskih dvoran in prostorov za okrevanje po kardiokirurških operacijah. Tako tudi ni bilo potrebno izpeljati dodatne investicije v opremo v višini 427 tisoč evrov z DDV. Dne 13. 11. 2024 je tako Ministrstvo za zdravje SB Celje izdalo dovoljenje za opravljanje bolnišnične zdravstvene dejavnosti – kardiovaskularna kirurgija v bolnišnični dejavnosti (operacije na odprtem srcu), hkrati pa z ZZZS ta teden že potekajo konstruktivni dogovori za dokončno ureditev financiranja.

 

Uspešno izvedeni začetni koraki na področju kardiokirurgije v SB Celje so pokazatelj odlične strokovne usposobljenosti, predanosti in sodelovanja številnih deležnikov v zdravstvu. Novi program operacij na odprtem srcu predstavlja izjemno pridobitev za slovenski zdravstveni sistem ter pomemben korak k boljši dostopnosti do vrhunskih zdravstvenih storitev in skrajševanju čakalnih dob. V SB Celje si bodo še naprej prizadevali za razvoj modernih zdravstvenih praks, dodatno usposabljanje kadra in sodelovanje z domačimi in tujimi strokovnjaki, vse z namenom zagotavljanja najvišje ravni oskrbe pacientov.

Naj se vse poklopi. Za dobro zdravo počutje vseh ki bodo to najbolj potrebovali.

 

Vir: SBC&VTC

Mogoče vam bo všeč