Rendez-vous aux jardins letos prvič tudi v Celju-čim več srečanj na vrtovih in v parkih!
Zavod Celeia Celje in Mestna občina Celje sta se skupaj s partnerji pridružila mednarodnemu projektu Dobimo se na vrtovih (Rendez-vous aux jardins). Šest brezplačnih dogodkov na temo glasba v vrtu je minuli konec tedna obiskalo več kot 550 ljudi. Dober odziv je odlična popotnica za sodelovanje v projektu francoskega ministrstva za kulturo tudi v prihodnje.
Na pobudo Arboretuma Volčji Potok, slovenskega koordinatorja projekta Dobimo se na vrtovih, sta Zavod Celeia Celje in Mestna občina Celje program zasnovala skupaj s partnerji: Gimnazijo Celje – Center, Zavodom za varstvo kulturne dediščine, OE Celje, Zavodom za gozdove Slovenije, OE Celje, Zavodom RS za varstvo narave, OE Celje in Hišo kulture Celje. Šest dogodkov, namenjenih različnim generacijam in ciljnim skupinam (otrokom, mladim družinam, starejšim v tretjem življenjskem obdobju …), je obiskalo več kot 550 ljudi.
V Mestnem parku in Mestnem gozdu so potekali: delavnica za najmlajše v izvedbi Gimnazije Celje – Center, vodstvo na temo gozda kot prostora zdravja, znanja in navdiha v organizaciji celjske enote Zavoda za gozdove Slovenije, izkustvena delavnica s poudarkom na zvokih narave, oglašanja žuželk in drugih živali v izvedbi Zavoda za varstvo narave RS ter vodstvo po Mestnem parku s predstavitvijo njegove zgodovine, zasnove in načrtov za prenovo v organizaciji Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Celje. Zaradi slabega vremena je bil koncert Celjskega godalnega orkestra iz parka prestavljen na teraso Kavarne Miško Knjiško, zaključni dogodek, koncert Čarobne melodije gozda pa je potekal pod krošnjami pri Drevesni hiši.
Poleg letošnjih partnerjev so interes za sodelovanje v prihodnje izrazile tudi druge celjske institucije. Organizatorja tako pričakujeta, da bo čez leto dni tako dogodkov kot partnerjev več kot letos, ko se je Celje prvič priključilo pobudi, ki jo francosko ministrstvo za kulturo pripravlja že dvajset let. Namen pobude sicer je, da javnost spozna pestrost in bogastvo vrtov in parkov ter njihov kulturni pomen, ob tem pa se pouči o pozitivnih vplivih na počutje obiskovalcev vrtov in parkov. V projektu je letos sodelovalo 2200 vrtov in parkov v Franciji ter 500 v drugih evropskih državah, med drugim 20 v Sloveniji.
Le čim več takšnih vsebin, ki združujejo kulture, umetnost, trajnostno, zeleno in zdravo komponento življenja.
Vane T. Costa
Vir in foto: Zavod Celeia Celje