Nekategorizirano

Opozorilo ZDA Srbiji zaradi nakupa kitajskega orožja. Niso izključene niti sankcije!

ZDA so včeraj uradno opozorile Beograd o varnostnih tveganjih, ki jih prinaša nakup orožja pri kitajskih podjetjih, in ocenile, da morala izbira dobavitelja odražati deklarirano željo Srbije po vključitvi v Evropsko unijo.

Glede odločitve Srbije, da kupi raketni sistem protizračne obrambne  FK-3 nove generacije raket zemlja-zrak srednjega dometa z radarjem nove generacije, je ameriško veleposlaništvo v Beogradu za Radio Free Europe povedalo, da je nabava vojaške in obrambne opreme suverena odločitev vsake države, vendar bi se morale vlade zavedati kratkoročnih in dolgoročnih tveganj in stroškov poslovanja s kitajskimi podjetji.

Vsaka država “bi morala imeti zaupanje, da nabava opreme ne bo ogrozila njene nacionalne varnosti ali ekonomske suverenosti,” so zapisali v sporočilu in dodali, da takšnega zaupanja ne more biti, “če so prodajalci vojaške in obrambne opreme odvisni od avtoritarnih oblasti. kakršna je na Kitajskem.”

Na veleposlaništvu ZDA navajajo, da so “svetovali Srbiji,” naj si prizadeva za boljše usklajevanje s skupno varnostno in obrambno politiko EU.

“Izbira dobaviteljev mora odražati deklarirani cilj Srbije: čim večjo integracijo z Evropo. Obstajajo tudi drugi prodajalci, ki niso odvisni od avtoritarnih režimov in ponujajo opremo, ki ne samo da lahko zadovolji srbske obrambne potrebe, ampak je tudi primerljiva po kakovosti in ceni,” piše v izjavi ameriškega veleposlaništva v Srbiji.

Nakup sistema protiraketne obrambe FK-3 je bil vključen v letno poročilo državnega podjetja Jugoimport SDPR, ki je bilo prejšnji teden predloženo Agenciji za poslovne registre Srbije.
Jugoimport SDPR v tem dokumentu navaja, da je v letu 2019 uresničil 163 dogovorov o uvozu iz 31 držav, vrednih 620,3 milijonov dolarjev, in da to vključuje nakup dronov s Kitajske in prvi znani nakup sistema FK-3 v Evropi.

“Največji del uvoza se nanaša na posodobitev zrakoplovov MIG-29, nabavo brezpilotnega sistema in sistema zračne obrambe FK-3,” piše v poročilu, ki ga je 2. avgusta prvi objavil portal Balkan Security Network.
Uradniki v Srbiji do danes niso odgovorili na vprašanja Radia svobodna Evropa RFE o nabavi orožja s Kitajske oziroma po kakšni ceni je bilo dogovorjeno. RFE dodaja, da od ministrstva za obrambo Srbije niti od državnega podjetja Jugoimport SDPR še niso prejeli odgovora.

Mogoče vam bo všeč