»Naj bo tako kot mora biti«-slovesnost ob 32 letnici prvega postroja enote MSNZ v Kočevski reki«
Na današnji dan pred 32 leti, 17. decembra 1990 je v Kočevski Reki potekal prvi postroj posebne enote tedanje Teritorialne obrambe (TO). To je bil dan, ko je “prvič zadišalo po Slovenski vojski”. Ja, in je bil podoben današnjemu dnevu, samo takrat niso vedli ali bo samo postroj ali kaj več, mnogo več kot samo to. Na simbolični ravni je bilo mnogo več kot to, bil je narejen korak ki bo zaznamoval čas in generacijo ki je postavila na kocko vse, tudi življenja za dosego tisočletnega sna vseh Slovencev, rojstvo in nastanek nove države. Danes je prav tako praznik ko svoj dan praznuje tudi 1. brigada Slovenske vojske. Takrat je s tem postrojem tukaj bilo jasno izrečeno oziroma pokazano da imamo realno silo s katero smo pripravljeni zavarovati naše skupno prizadevanje za samostojno in suvereno državo tudi po vojaški strani. In ko je prišel čas so svojo obljubo ki so jo dali, so tudi izpolnili.
Združenje za vrednote že nekaj let pripravlja slovesnost in obeležitev tega zgodovinskega trenutka na tem svetem in posvečenem prostoru.
»Tukaj je nastajalo jedro odpora. Na začetku pod poveljstvom Toneta Krkoviča. Tukaj so se zgodila pomembna dejstva in če se to tukaj ne bi zgodilo pred plebiscitom, m danes ne bi praznovali oziroma bi težko kar koli praznovali«, je dejal Lojze Peterle, predsednik osamosvojitvene vlade in sedaj tudi predsednik Združenja VSO. Zelo pomembno je poudariti, da se je v času zadnje Janševe vlade, ki je sicer bil minister za obrambo v osamosvojitveni vladi, sprejela odločitev da se ta sveti kraj slovenske osamosvojitve pridobil status kulturnega spomenika državnega pomena. To pomeni da se mu je poklonila slovenska država z dolžnim poklonom in častjo ki si ga ta kraj nedvomno zasluži.
Navzoče je pozdravil tudi župan Kočevja dr. Vladimir Prebilič, ki je med drugim dejal, da se zavedajo pomena Kočevske reke za slovensko državo in nastajanje slovenske vojske ter da kljub svojih takrat pubertetniških let, je vedel da se v njegovi tedanji in sedanji Kočevski občini, ki jo vodi, pripravlja nekaj velikega.
Slavnostni govornik pa je bil namestnik ministra za obrambo Jelko Kacin. V svojem nagovoru je dejal: Takratna vlada je jasno kazala smer v katero gre prva demokratično izvoljena slovenske vlada. Še bolj odločno je kazala tudi to, da je pripravljena to pot zavarovati, če je potrebno tudi z orožjem. Zaradi teh jasno izraženih namer je JNA želela razorožiti že močno »poslovenjeno« z novimi načelniki občinskih in pokrajinskih vodstev in v mnogočem že odlepljeno od Armade, ki ni bila več naša. Zato, meni Kacin, da je sam postroj na simbolni ravni presegel in povedal bistveno več, oziroma da je resnost in zavzetost za izpeljavo osamosvojitve odločno in nedvoumno dejanje brez odstopanja in korakov, ki bi govorili o čem drugem kot o trdni odločenosti za osamosvojitev Slovenije. Ja vse je bilo namenjeno temu da z vsemi temi posegi in izvedbami korakov da se vse postavi na svoje mesto in je tako kot mora biti. Tudi v bodoče delajmo na tem, da bo tako kot mora biti.
Kulturni program so zapolnili izvajalci vojaškega trobilnega kvinteta in domoljubni pesnik Igor Pirkovič. Po koncu slovesnosti sta delegacija osamosvojitvene vlade in Združenje VSO položili venec pred spominsko obeležje »Prihodnost pripada pogumnim«!
Vane T. Costa