hranaizobraževanjekulinarikaSlovenijaV fokusu

Michelinovi inšpektorji so slovenskim restavracijam v tretjem izboru podelili kar štiri nove zvezdice – Devet restavracij se ponaša z eno Michelinovo zvezdico in ena z dvema

Izjemen uspeh slovenske gastronomije: Michelinovi inšpektorji so  Hiši Franko  ponovno, že tretjič, podelili dve zvezdici.

Po eno zvezdico so ohranili:  Atelje, Dam restavracija, Gostilna pri Lojzetu, Gostišče Grič in Hiša Denk.

Izjemno je, da so kar štiri slovenske restavracije dobile nove zvezdice: COB, Restavracija Strelec, Hiša Linhart in Milka. Skupno so Michelinovi inšpektorji tako podelili enkrat po dve zvezdici in 9-krat po eno.

Michelinovi inšpektorji so slovenskim restavracijam v tretjem izboru podelili kar štiri nove zvezdice  – Devet restavracij se ponaša z eno Michelinovo zvezdico in ena z dvema

Michelinovo zeleno zvezdico za trajnostno gastronomijo pa je prejelo 6  restavracij. V tretjo izdajo MICHELIN GUIDE SLOVENIA 2022 se je skupno uvrstilo 58 restavracij, od tega je za kakovostno ponudbo prejelo priznanje Bib Gourmand 7 restavracij. Michelinov vodnik velja za najbolj prestižno in najvplivnejšo blagovno znamko na področju gastronomskih vodnikov z izjemnim globalnim dosegom. Njegova priznanja slovenski gastronomiji nas lahko navdajajo s ponosom, saj gre za panogo, ki se s svojo kreativnostjo, drznostjo, izjemno kakovostjo in trajnostno naravnanostjo postavlja ob bok najboljšim na svetu. Hkrati pa pripomore k prepoznavnosti Slovenije kot edinstvene turistične destinacije in soustvarja izjemna avtentična doživetja. 

Kaj prinaša MICHELIN GUIDE SLOVENIA 2022?

Michelinovi inšpektorji so v tretjo izdajo Michelinovega vodnika za Slovenijo uvrstili 58  restavracij.

 

Michelinove zvezdice označujejo restavracije, ki glede na ocene Michelinovih inšpektorjev nudijo vrhunska gastronomska doživetja.

Dve Michelinovi zvezdici za odlično kulinariko, vredno ovinka na poti,  je že tretjič zapovrstjo ohranila Hiša Franko kuharske mojstrice Ane Roš.  

Ana Roš z ekipo – dve Michelinovi zvezdici za Hišo Franko.

Po eno Michelinovo zvezdico je za visoko kakovost kulinarike, za katero se je vredno ustaviti na poti, prejelo devet restavracij: 

Atelje, chef Jorg Zupan

Dam restavracija, chef  Uroš Fakuč

Gostilna pri Lojzetu, chef Tomaž Kavčič

Gostišče Grič, chef Luka Košir

Hiša Denk, chef Gregor Vračko

Novo zvezdico so pridobili:

COB, chef Filip Matjaž

Hiša Linhart, chef Uroš Štefelin

Milka, chef David Žefran

Restavracija Strelec, chef Igor Jagodic

Prejemniki ene Michelinove zvezdice.

 

Michelin Green Star se uporablja za označevanje restavracij, ki so posebej zavezane bolj trajnostni gastronomiji. Slovenske restavracije so bile pred tremi leti med prvimi dobitnicami Michelinovega priznanja za trajnost. Kot izpostavljajo pri Michelinu to »izraža pohvalo in spodbudo ekološko odgovornim pobudam, ki jih izvajajo v zglednih restavracijah. Slovenija, ki jo pogosto imenujejo ‘zelena pljuča Evrope’, potrjuje svoj status pionirja na področju ekološko odgovorne gastronomije z dvema novima restavracijama, ki sta prejeli MICHELINOVO zeleno zvezdico«.

Michelinovo zeleno zvezdico so od lani ohranile štiri restavracije:

Gostilna Krištof, chef Uroš Gorjanc

Gostilna Mahorčič, chef Ksenija Krajšek Mahorčič

Gostišče Grič, chef Luka Košir

Hiša Franko, chef Ana Roš

Novo zeleno zvezdico so pridobili:

Gostilna Repovž, chef Meta Repovž

Hiša Linhart, chef Uroš Štefelin

Prejemniki Michelinove zelene zvezdice.

Bib Gourmand označuje restavracije, ki ponujajo izkušnjo z dobrim razmerjem med ceno in kakovostjo. To priznanje je od lani ohranilo sedem restavracij:

Gostilna na Gradu, Gostilna Repovž, Jožef, Mahorčič, Rajh, Ruj, TaBar

Priznanje Bib Gourmand je od lani ohranilo sedem restavracij.

Na seznamu restavracij, ki jih za obisk priporoča vodnik MICHELIN GUIDE SLOVENIA 2022, je 41 slovenskih restavracij:

AS, B-Restaurant, Calypso, Cubo, Dvor Jezeršek, Etna,  Galerija Okusov, Gostilna Danilo, Gostilna Francl, Gostilna Krištof, Gostilna Vovko, Gredič, Harfa, Hiša Krasna, Hiša Torkla, JB, Kendov Dvorec, Julijana, Landerik, MAK, Monstera Bistro, Ošterija Debeluh, Otočec Castle, Pavus, Pikol, Restavracija Hotela Marina, Rizibizi, Sedem, Separé, Shambala, Sophia, Stara Gostilna, Sushimama, Valvas’or, Vila Planinka

Na novo je v to kategorijo uvrščenih 6 restavracij:

Altrokè, City Terasa, Restavracija 1906, Restavracija Mama Marija, Špacapanova hiša, Vila Podvin

Na seznamu restavracij, ki jih priporoča vodnik Michelin Guide 2022, je 41 slovenskih restavracij.

Več fotografij najdete na povezavi. (Vir: Nino Verdnik, Blenda)

Vse večji gastronomski standard po vsej Sloveniji

Gwendal Poullennec, mednarodni direktor Michelinovih vodnikov»Tretja izdaja MICHELINOVEGA vodnika Slovenija dokazuje vse večji gastronomski standard, ki ga lahko opazimo po vsej državi. Dejansko se 10 novih restavracij, ki se pridružujejo izboru 2022, nahaja v sedmih različnih mestih in naši inšpektorji so bili navdušeni, ko so odkrili, kako iz leta v leto po vsej državi nastajajo ali napredujejo visoko kakovostne restavracije. Poleg tega je naša ekipa med svojimi obiski opažala v kolikšni meri je zaveza k zagotavljanju bolj trajnostnih in ekološko odgovornih doživetij v restavracijah osnovni trend in močna kulinarična tradicija na lokalni gastronomski sceni. To zavezo spodbujajo vedno bolj predani kuharski mojstri, kar dokazuje dodatek dveh novih MICHELINOVIH zelenih zvezdic k izboru 2022.«

Matjaž Han, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo»Slovenija se uspešno postavlja na globalni gastronomski zemljevid –  tudi zahvaljujoč gastronomskim vodnikom, kot je Michelinov. Vključitev slovenskih restavracij in gostiln v vodnik ni samo pridobitev za slovenski turizem, pač pa pomembno prispeva k bogastvu in raznolikosti tudi svetovnega gastronomskega sveta. Naša država se ponaša z bogato gastronomsko dediščino v vseh 24 gastronomskih regijah in treh vinorodnih deželah z vrhunskimi butičnimi vini in dolgo vinarsko tradicijo. Vsekakor je Slovenija tudi dežela odličnih kuharjev, vinarjev in pridelovalcev lokalnih sestavin – imajo izjemno tradicijo, sodobno znanje in kreativnost. Gastronomija ima pomembno mesto tudi v novi Strategiji slovenskega turizma za obdobje do leta 2028. Je eden ključnih turističnih produktov slovenskega turizma. Naši kreativni chefi dokazujejo, da so lahko tudi gastronomski užitki samostojen turistični produkt. Takšna 5-zvezdična doživetja so tako sama po sebi razlog za obisk posamezne destinacije. Prepričan pa sem tudi, da lahko gastronomija pomembno doprinese k hitrejšemu okrevanju in prihodnji odpornosti tako evropskega kot slovenskega turizma. In na tej poti bo Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo tudi v prihodnje podpiralo vse aktivnosti, da Slovenijo pozicioniramo kot zeleno, trajnostno in butično destinacijo z vrhunskim turizmom.«

Matjaž Han, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo

Mag. Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije: »Vesela in ponosna sem, da je Hiša Franko ponovno prejela dve zvezdici in da je po eno prejelo devet restavracij, med njimi kar štiri nove. Ponosni smo lahko tudi, da so bile pred tremi leti slovenske restavracije med prvimi prejemnicami Michelinovega priznanja za trajnost. Pri tokratnem ocenjevanju je zeleno zvezdico prejelo šest restavracij, s čimer Michelinovi inšpektorji izpostavljajo vlogo slovenske gastronomije v globalni trajnostni gastronomiji in jo postavljajo za zgled tako ljubiteljem hrane kot stroki. Kljub izzivom, s katerimi se soočajo gostinci v zadnjem obdobju, smo jim hvaležni, da  gradijo dalje, iščejo nove priložnosti in oblikujejo nove zgodbe. Ostajajo zvesti tistemu, kar najbolj cenimo: lokalnemu, avtentičnemu, trajnostnemu, zdravemu, kreativnemu,  inovativnemu in pristno gostoljubnemu. Tako krepijo ugled Slovenije kot destinacije vrhunskih gastronomskih doživetij. To so prepoznali pri Michelinu in vrhunskost slovenske gastronomije ponovno nagradili z zvezdicami. Na Slovenski turistični organizaciji se prek različnih sistematičnih, sodobnih, inovativnih aktivnosti trudimo ponesti izjemnost naše gastronomije v svet. Zato smo se tudi pred leti odločili za  sodelovanje z Michelinovim vodnikom. Čestitke vsem, ki ste se umestili v novo izdajo globalno najvplivnejšega vodnika. Želim vam, da bi bila to dodatna spodbuda za nove uspehe in vir inspiracije pri premagovanju vsakodnevnih izzivov, ki jih v teh časih v gostinstvu res ne manjka.«

Mag. Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije​​​

Blaž Cvar, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije: »Slovenija je zagotovo našla svoje mesto na svetovnem gastronomskem zemljevidu. V minulih letih smo na področju razvoja kulinarike in gostinstva dosegli pomembne premike. Četudi smo majhna država, pa premoremo ogromno talentiranih kuharskih mojstrov, ki s svojimi mojstrovinami privabljajo goste iz Slovenije in tujine. Michelin nas je celo označil za ‘must go’ destinacijo. Poseben preboj so naši gostinci v minulih letih naredili tudi na področju trajnosti. Izkoriščajo naravne danosti in uporabljajo lokalne sestavine lokalnih pridelovalcev. Kakovost gostinstva se vsako leto dviga, čemur pritrjujejo tudi naši gostje, ki se radi vračajo k nam. Michelinovi nagrajenci so tisti, ki so gonilo razvoja slovenske kulinarike. Po drugi strani pa njihova prepoznavnost pozitivno vpliva tudi na ostale lokalne ponudnike, torej lahko govorimo o multiplikativnih učinkih. Da smo dosegli ta preboj v slovenski gastronomiji, pa je bilo vloženega veliko dela in truda. Veseli nas, da smo organizacije, ki pokrivamo ta področja, med seboj povezane in da se sodelovanje med nami vsako leto krepi. Tako bo tudi naša sekcija za gostinstvo in turizem pri OZS letos prvič organizirala srečanje gostincev v okviru  Dnevov slovenskega turizma, ki bodo sredi novembra v Laškem. Ključno je torej, da ohranimo slovensko gastronomijo na visokem nivoju in jo vsako leto še nadgrajujemo. Pri tem pa ne smemo pozabiti, da moramo ustvarjati tudi primerne pogoje za rast in razvoj tega segmenta gospodarstva. Iskrene čestitke vsem prejemnikom Michelinovih zvezdic in priznanja Bib Gourmand.«

Razglasitev ocenjevanja Michelinovih inšpektorjev  

Michelin je rezultate ocenjevanja slovenskih restavracij sporočil danes v sporočilu za javnost, ki ga je posredoval na številne globalne naslove. Slovenska turistična organizacija (STO) do takrat ni razpolagala s seznamom restavracij, vključenih v Michelinov vodnik za leto 2022, saj ga Michelin v skladu s svojo politiko poslovanja ne razkriva do uradne razglasitve. STO je ob razglasitvi rezultatov ocenjevanja Michelinovih inšpektorjev pripravila dogodek, namenjen chefom in predstavnikom nagrajenih restavracij ter medijem. Na njem je podelila chefom označevalne tablice z letnico 2022 in kuharske jakne.

Tiskana izdaja rdečega gastronomskega vodnika za področje Slovenije MICHELIN GUIDE SLOVENIA 2022 bo na voljo konec septembra. Več informacij o v vodnik uvrščenih restavracijah  je na voljo tudi na uradni spletni strani Michelina  https://guide.michelin.com/si/en ter na www.tasteslovenia.si in www.slovenia.info.

 

120-letna tradicija najboljših gastronomskih zgodb

Michelin je najuglednejša in najprestižnejša znamka na področju gastronomskih vodnikov z izjemnim globalnim dosegom in vplivom na gastronomski razvoj destinacije. Že več kot 120 let predstavlja najboljše kulinarične zgodbe po vsem svetu.

Michelin vstopa zgolj na destinacije z dokazanim kulinaričnim potencialom in pri tem sledi svoji razvojni politiki in strokovni oceni. Danes je prisoten na več kot 40 globalnih destinacijah; ima 4,5 milijona sledilcev na svojih družbenih omrežjih, kar predstavlja močan komunikacijski kanal za nagovarjanje predanih gastronomskih turistov. V ospredje postavlja ponudbo visoke dodane vrednosti in nagovarja najbolj petične gastronomske turiste, vendar pa hkrati izpostavlja tudi nepozabne izkušnje, dosegljive širšemu krogu ljubiteljev gastronomije.

STO je uspešno vpeljala Michelin Guide v Slovenijo leta 2020, s čimer je Slovenija postala 34. Michelinova destinacija.

Michelin se odlikuje po svoji več kot 120-letni tradiciji, izdelanih kriterijih ocenjevanja in ekipi profesionalnih anonimnih inšpektorjev. Aktivno spremlja gastronomsko dogajanje po svetu in je pozoren na novosti, spremembe, aktualnosti.

Michelinovi inšpektorji anonimno obiščejo restavracije in jih ocenijo na podlagi Michelinove metodologije, ki temelji na petih kriterijih:

·                  kakovost uporabljenih sestavin;

·                  obvladovanje kuharskih tehnik;

·                  harmonija okusov;

·                  osebnost kuharskega mojstra in čustva, ki jih vzbudi z jedmi;

·                  doslednost v celotnem meniju in med različnimi obiski.

 

Dosegi objav po razglasitvi izbora restavracij Michelinovih inšpektorjev v letu 2021

Prihod Michelinovega vodnika v Slovenijo leta 2020 in njena usmerjenost v trajnostno gastronomijo  ter sistematična, ciljno usmerjena promocija STO  so  generirali številne članke v globalno najodmevnejših medijih; to je na primer navdušilo Condé Nast Traveler, da je Slovenijo razglasil za najboljšo počitniško destinacijo leta 2021.  Mesečni doseg spletnega portala Condé Nast Traveler je krepko čez 493.000 obiskovalcev. To informacijo so povzeli številni mediji, STO pa jo je dodatno izpostavila tudi prek sistema Newswire s sporočilom z naslovom Leading Global Media Name Slovenia a “Must Visit” destination for 2021. Sporočilo je povzelo 487 tujih medijev s potencialnim dosegom 4 milijarde bralcev.

STO je v letu 2021 prek orodja Meltwater zasledila  290 objav v tujih medijih v zvezi z MICHELIN GUIDE SLOVENIA 2021, ki so dosegle 590.965.436 bralcev. Ocenjena oglaševalska vrednost objav je prek 5,5 milijona evrov.

STO je v letu 2021 pripravila več kot 150 objav v zvezi z vodnikom Michelin, ki so dosegle več kot 600.000 prikazov na družbenih omrežjih. Na portalu www.slovenia.info je bilo v letu 2021 zabeleženih 733.660 obiskov 396.491 obiskovalcev na vseh gastronomsko povezanih vsebinah.  Na spletni strani www.tasteslovenia.si pa je zabeleženih 118.397 obiskov 44.694 obiskovalcev.

 

Promocija gastronomije

Tako kot prejšnja tudi aktualna Strategija slovenskega turizma 2022–2028 umešča gastronomijo med produkte z močnim vplivom na prihodke in podobo slovenskega turizma, ki so pomembni za večanje dodane vrednosti in razlikovalnosti.  Da bi postala Slovenija še bolj prepoznavna kot presenetljiva gastronomska destinacija, kjer se  dopolnjujejo odlična gastronomija, izjemna narava, bogata kultura in edinstvena doživetja, STO izvaja različne projekte.

Slovenijo promovira kot destinacijo za edinstvena gastronomska doživetja na vseh svojih komunikacijskih kanalih: na nacionalnem turističnem portalu www.slovenia.info, gastronomskem portalu www.tasteslovenia.si, v družbenih medijih Feel Slovenia, novičnikih TTA, News from Slovenia, Stories from Slovenia, Gastronomske zgodbe.

V letu 2021 so bili izvedeni tudi Facebook LIVE, v katerih je nekaj kuharskih mojstrov v živo neposredno prek FB in v stiku s sledilci v nerežiranih posnetih izvedlo pripravo jedi;  tovrsten pristop je mednarodna javnost nagradila za odličnost v komuniciranju. STO je prejela  Zlato priznanje The Golden City Gate 2022 za nove pristope komuniciranja.

Tematika gastronomije je vključena v globalno digitalno kampanjo My Way, ki bo potekala na izbranih tujih trgih predvidoma do maja 2023 prek kanalov Google in družbenih omrežij, kakor tudi v oglaševanje v izbranih specializiranih tujih spletnih in tiskanih medijih. V sklop promocijske strategije sodijo številna študijska potovanja tujih novinarjev in vplivnežev, objave v specializiranih medijih in prezentacija gastronomije na dogodkih doma in v tujini. STO podpira organizacijo in izvedbo odmevnih dogodkov, kot sta European Food Summit in Teden restavracij, in gastronomski vodnik Gault&Millau.

STO je lani nadgradila Zeleno shemo slovenskega turizma z znakom Slovenia Green Cuisine in tako inovativno razširila dosedanja prizadevanja za razvoj trajnostnega turizma v Sloveniji pod krovno platformo Zelene sheme slovenskega turizma.  Znak je do danes pridobilo 42 ponudnikov,  kar je svojevrsten doprinos k trajnostnemu razvoju slovenske gastronomije in prepoznavnosti celotne destinacije kot zdrave in trajnostno naravnane.  Zelena shema je za destinacije vpeljala nove kriterije s področja upravljanja gastronomske ponudbe.

Slovenia Unique Experience je zbirka najbolj edinstvenih butičnih, avtentičnih 5-zvezdičnih doživetij. Stroga pravila za podelitev oznake zagotavljajo, da se jih doživlja zelo osebno, na izvirnem prizorišču, v stiku z domačini, na način, ki ni bil prenesen od drugod in ki je v skladu s trajnostnimi načeli delovanja v turizmu. Med 16 zgodbami jih  kar  polovica prinaša gastronomska doživetja: Čuječe doživetje Intiniti Wine Bliss ob zgodbah iz Brd, Velenje Underground – gastronomska pustolovščina 160 metrov pod zemljo, Nepozabni dan v ribjem vrtu Fonda, Vintage Gourmet Tour, Dobimo se na plac’, Po poti najlepših vinskih zgodb do najstarejše trte na svetu, Meet Meat & Eat – zgodba o mesu, za katerega si je vredno vzeti čas in Zeliščna čarovnija v Savinjski dolini.

V podporo razvoju in promociji produkta gastronomija je bil v juniju 2020 vzpostavljen nov spletni portal www.tasteslovenia.si. Predstavlja celostno gastronomsko zgodbo Slovenije, ki temelji na filozofiji »z vrta na krožnik«, lokalnih dobaviteljih, vrhunskih sestavinah in tradiciji, ki jo slovenski kuharski mojstri nadgrajujejo s svojimi sodobnimi pristopi v avtentična gastronomska doživetja. Posebno pozornost namenja trajnostni usmeritvi slovenskega turizma.

Portal Taste Slovenia je prejel že več mednarodnih priznanj: zlato priznanje festivala The Golden City Gate 2021 v kategoriji spletnih strani; 2. mesto v kategoriji Turizem in priznanje za spletno mesto z najboljšo uporabniško izkušnjo na tekmovanju Websi spletni prvaki; zmago v kategoriji Trajnost in uvrstitev med 10 najboljših spletnih mest za gurmanske popotnike v letu 2022 po izboru mednarodne žirije IGCAT (Mednarodnega inštituta za gastronomijo, kulturo, umetnost in turizem).

Uradni slovenski turistični portal www.slovenia.info predstavlja krovno komunikacijsko spletno mesto po različnih vsebinah, katerega del so tudi gastronomske. Njegove vsebine se prevajajo v šest tujih jezikov (angleški, nemški, italijanski, francoski, španski, ruski jezik).

STO je producirala tudi gastronomski video Slovenian Gastronomy. You can’t spell Slovenia without love, ki predstavlja zgodbo o slovenski gastronomiji in njeni trajnostni naravnanosti skozi oči Michelinovih chefov. Predstavlja značaj in življenje šestih prejemnikov Michelinovih zvezdic v letu 2020 (Hiša Franko, Hiša Denk, restavracija Atelje, Vila Podvin, restavracija Dam in Gostilna pri Lojzetu) in ponuja vpogled v njihovo sodelovanje in povezanost z lokalnimi proizvajalci, ki jim s sezonsko razpoložljivimi sestavinami pomagajo oblikovati vrhunske kulinarične kreacije visoke kakovosti. V videu navdušujejo kadri neokrnjene narave, ki s svojo raznolikostjo omogočajo kreacijo mojstrovin na krožnikih.

Video je prejel precej prestižnih nagrad.

V letu 2022:

–        zlato priznanje mednarodnega festivala The Golden City Gate

–        zlato priznanje na Mednarodnem festivalu turističnega filma Afrika ITFFA v Južni Afriki v kategoriji turističnih produktov – gastronomije

–        finalist na festivalu turističnih filmov YWTFF na Japonskem v kategoriji turističnih produktov

–        zmagovalec Silafest, Srbija – mednarodni festival turističnih in okoljskih filmov

 

V letu 2021:

–        Zmagovalec natečaja Svetovne turistične organizacije »UNWTO Tourism Video Competition 2021«. Zmagal je v kategoriji izrednih zgodb trajnostnega turizma, v kateri so ocenjevali videe, ki turizem prikažejo z ljudmi iz turizma in pojasnjujejo pozitiven družbeni vpliv, ki ga ima turizem z oblikovanjem priložnosti za vse.

–        Prvo mesto v kategoriji Best International Video Promoting a Tourism Product FITUR 2021.

–        Zmagovalec v kategoriji New Food Trends na tekmovanju Film Food Menu, ki ga organizira Mednarodni inštitut za gastronomijo, kulturo, umetnost in turizem IGCAT.

 

STO uspešno povezuje gastronomijo z drugimi produkti, kot so Aktivnosti v naravi in šport. Tako je v promocijske namene združila zgodbi dveh izjemnih žensk, ki sta navdih mnogim: kuharske mojstrice  Ane Roš in športnice Janje Garnbret.

V podporo trajnostnim praksam v slovenski gastronomiji je bila STO pobudnica za podpis zaveze za izločanje plastike za enkratno uporabo iz gostinske in turistične ponudbe, ki jo je podpisalo že 100 deležnikov slovenskega turizma. Ambasador projekta in prvi podpisnik je chef Luka Košir, ki je letos ponovno prejel Michelinovo zvezdico in zeleno zvezdico.

vir: https://www.slovenia.info/sl/novinarsko-sredisce/sporocila-za-javnost/20674-michelinovi-inspektorji-so-slovenskim-restavracijam-v-tretjem-izboru-podelili-kar-stiri-nove-zvezdice-devet-restavracij-se-ponasa-z-eno-michelinovo-zvezdico-in-ena-z-dvema?utm_campaign=si-sept22-pr-tta-35&utm_medium=email&utm_source=Net-Results&utm_content=sI-sept22-pr-tta-35#

Mogoče vam bo všeč

Več v:hrana