Humanost in solidarnost soboških obrtnikov pri obnovi hiše za materinski dom
Tudi Murska Sobota bo v kratkem “dobila” materinski dom. Soboška škofijska Karitas se je s pomočjo donatorjev in soboških obrtnikov, ki se že tradicionalno odzovejo na različne solidarnostne akcije, pričela z obnovo starejše hiše. Že pred desetletjem so v škofijski Karitas prisluhnili pobudam po vzpostavitvi prvega materinskega doma v Pomurju in konec leta 2015 je začel nastajati materinski dom v Svetem Juriju ob Ščavnici. Ob tem pa so po besedah Jožefa Kocipra, generalnega tajnika soboške škofijske Karitas, razmišljali o podobnem objektu tudi v Murski Soboti, kar so ves čas narekovale potrebe, je dejal na današnji priložnostni tiskovni konferenci.
»Ves čas pa smo si prizadevali, da bi tudi v Murski Soboti imeli to hišo. Kajti matere, ki potrebujejo tovrstno pomoč, imajo veliko opravkov na CSD, zavodu za zaposlovanje, sodiščih, šolstvu in tako naprej, da lahko otroci hodijo v šolo. Zaradi tega smo veseli, da smo konec lanskega leta pridobili hišo v središču mesta Murska Sobota. To hišo celo leto že počasi urejamo iz družinske hiše v materinski dom, za kar je potrebno veliko preureditev.«
Po besedah Vlada Mandiča, predsednika OOZ Murska Sobota, se soboški obrtniki tradicionalno odzivajo na različne pobude za sodelovanje pri humanitarnih in solidarnostih akcijah.
Obrtniki Murska Sobota (OOZ), ki so se pridružili tej humanitarni akciji: Malar – pišt. d.o.o., Soboslikarstvo-fasaderstvo Janez Škraban s.p., Slikopleskarstvo in fasaderstvo Merica d.o.o. ter Sapač slikopleskarstvo in fasaderstvo d.o.o.
Samo naložbo ocenjujejo na 50 tisoč evrov, materinski dom pa bo imel vsaj pet sob s kopalnicami in kuhinjo. Hiša je v zelo dobrem stanju, družina, ki je bivala v njej prej, je bila skrben gospodar. Vseeno so morali zamenjati okna, napeljavo centralne kurjave in inštalacije, uredili pa so še dodatne podstrešne sobe.
Po besedah Vlaste Glavač, direktorice materinskega doma pri škofijski Karitas, bo Dom, ki bi ga naj predali namenu še pred letošnjim božičem, sprejel matere, ki so se znašle v stiski; matere, ki niso deležne podpore partnerja ali bližnjih ter potrebujejo začasno pomoč in podporo. Večinoma bežijo pred fizičnim ali psihičnim nasiljem, srečujejo pa se tudi z drugimi težavami, zaradi katerih ostanejo brez strehe nad glavo. Med njimi so tako zaposlene kot brezposelne ženske; mnoge so v preteklosti bile povsem odvisne od partnerjev.