Hisense Gorenje lani s 55 milijonov evrov izgube-leto poprej enkrat več, pozabljeno ali »farbanje« javnosti?
Skupina Gorenje je lani zabeležila 55,2 milijona evrov čiste izgube, leto pred je izguba znašala enkrat vel, 111,2 milijona evrov oz., ob neupoštevanju enkratnih dogodkov, 37,3 milijona evrov. Prihodki so lani za štiri odstotke presegli predlanske, znašali so 1,23 milijarde evrov, se da dojeti iz letnega poročila, objavljenega na spletni strani Ajpesa.
Vendar v upravi družbe Hisense Gorenje Europe razlagajo , da je ta novica že preteklost, saj Skupine Gorenje uradno ne obstoja, s 1. januarjem so podjetja Skupine preoblikovali. Tako je sedaj vodstvo “prezaposleno” v novo družbo Hisense Gorenje Europe s sedežem v Ljubljani , pod njegovo okrilje sodijo vsi Hisensovi obrati v Evropi, proizvodni del pa je ostal v velenjskem podjetju Gorenje prej delniška družba, sedaj v obliki d.o.o, ali z.o.o, izguba pa od predhodne pravne osebe pa izhlapela ali kako?
Neskladje je očitno med spodbudnimi in po mojem prirejenimi novicami, da rabijo veliko novih ljudi da bi jih zaposlili zaradi povečanja naročil za določen čas po sistemu »self-sevice«, po izteku roka pa ostani doma, pa ne zaradi Covida 19, ampak zaradi izpolnitve naročila. Teh »gasilskih« zaposlitvenih akcij bo vse manj in manj, dokler konica pritiska odpuščenih in čakajočih ne otopi.
Prejšnje leto bi naj začeli optimistično, vendar kmalu naj bi našli neurejena področja ki niso bila ob prevzemu pravilno prezentirana ter da v nekaterih ozirih da vse skupaj vleče dol v stroškovnem smislu. Ušteli bi se naj novi lastniki tudi glede sinergiskih učinkov njihove prisotnosti ter položaja samega Gorenja v branži.
Vmes so spremenili prodajno strategijo lokalno reorganizirali prodajo, zaostrili politiko upravljanja terjatev ali v prevodu, skrajšali plačilne roke stopili ven iz megalomanskih kompenzacijskih zapletenih in mnogokrat zamegljenih verig , nato optimizirali višino zaloge, uvedli številne spremembe v upravljanju in podobno. Glavno gonilo izboljševanja poslovnega izida pa je prav povečanje zasedenosti proizvodnih zmogljivosti, spodbujeno z višjo prodajo, kar je razvidno tudi iz bistveno boljših rezultatov poslovanja od septembra dalje.
Pa vendar.
Predimenzioniranost kadra niso mogli odpraviti takoj. Nekaj je šlo dol na račun odprodaje določenih podjetij, ki niso sodila pod osnovno dejavnost kot je gostinstvo ekologija in ostalo Noben segment v Velenju ne stoji na trdnih nogah. Tega kar so bili vajeni od prej, da se pretaka denar med posameznimi podjetji v obliki internega financiranja , bo kmalu in zagotovo konec. Poslovna in kadrovska konsolidacija bo vzela še nekaj delovnih mest, odpadlo bo še nekaj napajalnih mest za podpiranje lokalne skupnosti. Glavno vodilo kapitala, kitajskega ali katerikoli drugega, dobiček bo vzel še časa, tudi delovnih mest, dodal bo še nekaj socialne nestabilnosti, vse do takrat dokler ne bo kazalo znake dviga v smeri dolgo pričakovanega povratnega učinka in zadovoljstva vlagateljev.
Do takrat bo pa igra številk in predstave za javnost bolj ali manj za lokalne potrebe, vse ostalo pa se bo dogajalo vstran od oči javnosti ki trepeta za svoj obstoj .
Gorenju bo moral pomagati Hisense ter mu zagotoviti ustrezno dolgoročno finančno stabilnost in da bo hišno financiranje lastnik ohranil in ohranjal dokler bo to potrebno, po njegovih ocenah.
Jasno mar ne?
Vane T.Costa