Nekategorizirano

Donosni balkanski posli s šoferji v Sloveniji

Zadnje dni se naveliko piše o donosnih poslih in lahkih zaslužkih na področju prometnih dovoljenj in licenc. Najnovejše medijske zgodbe se nanašajo na precejšnji kaos in močno dvomljive posle, ki potekajo na trgu usposabljanja tujih voznikov tovornjakov in avtobusov za temeljno kvalifikacijo, ki prek Sloveniji iščejo bližnjico do evropskih cest in boljših zaslužkov.. Po nekaterih ocenah gre za eno izmed najslabše urejenih področij, kjer številni mešetarji lahko in lepo služijo, odgovorni za nered pa si zatiskajo oči pred številnimi pomanjkljivostmi.

Pomanjkanje voznikov v EU

V Evropi v zadnjem desetletju strmo narašča povpraševanje po voznikih tovornjakov, že leta in leta jih kronično primanjkuje, posledično tudi zato ker opravljanje tega poklica poteka v izjemno zapletenih in težkih okoliščinah. Kljub temu je delo voznika tovornjakov v EU še vedno zelo mikavno za številne voznike iz držav bivše Jugoslavije, ki v svojih državah opravljajo enake posle, v enako težkih pogojih a za veliko manj denarja. Pogoj za opravljanje tega posla je izpit iz temeljne kvalifikacije, ki ga številni vozniki iz Bosne, Srbije in Makedonije opravijo in vsake 5 let obnavljajo v Sloveniji. Pri nas je kakšnih 20 podjetij s pooblastili za izvajanje usposabljanja iz temeljne kvalifikacije, vendar jih se s tem poslov dejansko ukvarja pol manj.

Kaos je organiziran povzročajo ga mešetarji, največjo škodo imajo  tisti, ki delajo  pošteno.

Kot poročajo mediji glavna zasluga za nered na trgu pripada ohlapni zakonodaji, ki jo zelo donosno izkoriščajo tisti,  ki so najbolj podjetni prav v neurejenih razmerah. To so »podjetniki« z območja nekdanje skupne države, ki se pojavljajo kot glavni posredniki med zainteresiranimi vozniki in tistimi, ki opravljajo storitve usposabljanja za temeljno kvalifikacijo. Najbolj naj bi jim ustrezal prav slab nadzor nad izvajanjem dejavnosti. Štirje inšpektorji z Inšpektorata za infrastrukturo, ki poleg vseh drugih obveznosti izvajajo občasne nadzore, temu zagotovo niso kos.

Verjetno se je tudi zaradi tega, kot poročajo na portala Siol, ministrica Alenka Bratušek odločila za imenovanje komisije za izredni nadzor.  Lahko samo ugibamo kakšna vse dvomljive posle omogoča pomanjkanje nadzora na  tem področju.  Slišati je številne očitke, od tega, da nekateri ponudniki zagotavljajo svojim kandidatom vnaprej izpitna vprašanja, zato da jim sploh ni treba posebej se pripravljati na izpit. Nekateri menda sploh nimajo ustreznih pogojev za izvajanje usopsabljanja voznikov a to nikogar ne moti.  Veliko denarja naj bi se pretakalo iz roke v roko, kar neposredno škoduje državnem proračunu. Spremembe zakona o prevozih v cestnem prevozu, in Pravilnika o temeljnih kvalifikacijah za voznike motornih vozil v cestnem prometu, ki so bile sprejete preteklo jesen, ob  precejšnji zmedi, ki jo spremljamo na slovenskem političnem prizorišču, so bile vse prej kot resno in temeljito pripravljene. Zato menda niso prinesle nič več reda v omenjeni posel.

Preberi še:

https://www.prnjavor.info/mladenovic-falsifikovao-uvjerenja-o-vozackom-ispitu/

Doma jih preganjajo, v Sloveniji jih priporočamo

Ob vsem tem je prav neverjetno s kako lahkoto v Sloveniji delajo posle tujci, ki jih v njihovih državah sumijo resnih kršitev zakona, ki naj bi jih zagrešili v podobnih poslih.. Najbolj razvpit je vsekakor primer Dalibor Dado Mlađenović, ki je v Bosni  obtožen za ponarejanje vozniških dovoljenj. O tem so na veliko poročali bosanski mediji v zadnjih dveh letih, sedaj se je njegovo ime pojavilo tudi v slovenskih medijih.   Mlađenović kot je razvidno iz Ajpesa ima tudi v Sloveniji podjetje Koda 95, ki se ukvarja prav s temeljno kvalifikacijo. in po nekaterih informacijah, naj bi bi eden večjih zaslužkarjev, ki delodajalce menjava po načelu “kdor ponudi več” za to da jim pripelje čim več kandidatov iz Srbije in Bosne.  Po njegovi balkanski poti naj bi v Slovenijo prišlo vsaj nekaj tisoč voznikov, ki so izpit za temeljno kvalilfikacijo opravili pri različnih podjetjih. Kljub temu da je v Bosni ovaden resnih kaznivih dejanj Mlađenović v Sloveniji lahko povsem nemoteno opravlja svoje posle. Še več, za pičlih 100 ali 200  EUR, kolikor stane članarina v Obrtno podjetniški zbornici Slovenije ga uslužbenci zbornice priporočajo svojim članom, ki zaposlujejo voznike. Ob vsem tem se je smiselno vprašati, ali ne živimo v državi, ki je postala zavetje in dobra priložnost tistim balkanskim podjetnikom, ki podobnih nečednosti ne morejo več opravljati doma???? Se še spomnite časov, ko je veljalo obratno?

 

Mogoče vam bo všeč