Celje: »Porozna meja kot ementalski sir ali kako najlažje prestopiti Slovensko mejo
Že znan izraz lepa, in mirna nedelja, tudi v primeru dela policistov in obmejnih organov, je včasih imel nekakšen pomen, ki bi naj pomenil sproščeno ustaljeno delo. Pa zgleda da to nič več ne velja.
Že v petek so v Štorah( predmestje Celja) dopoldne pri razlaganju določenega tovora s tovornega
vozila našli šest Afganistancev, ki so ilegalno vstopili v Slovenijo. In spet oguljena fraza, da so v
tovorno vozilo najverjetneje vstopili na območju Srbije. Po opravljenih postopkih, češ da so jih predali hrvaškim varnostnim organom. Kaj drugega kot izraz nemoči ter birokratska formulacija. O tem da so zares šli in ali se je predaja hrvaškim varnostnim organom zares zgodila pa vemo pravzaprav nič.
Sobotni dan je bil, vsaj brez tovrstnih obvestil, dan ki ga naj ne bi zaznamoval dogodek iz segmenta ilegalnih migracij in njih učinka v številu prijetih že na meji ali nekje blizu. Nekje na meji, so v soboto popoldne, bolj proti večeru okoli zaselka blizu Rogaške Slatine, so domačini opazili nenavadna gibanja in seveda z vsemi vozili in iskalne tehnike prisotnosti policije, pa še vedno nihče ni dobil informacijo kaj se dogaja. Tudi nedelja je minila brez da bi javnosti bilo posredovano obvestilo o dogajanjih v sobot zgodaj zvečer in kasneje v noči na nedeljo. Glede na to da se je to dogajalo, vožnja policijskih avtomobilov in helikopterja z prižganimi modrimi lučmi, skozi strnjena naselja, so nekateri pisali na družbena omrežja in se spraševali o tem. Odgovor je sledil šele danes dopoldne in sicer o tem da so v soboto, okoli 22. ure, v naselju Rjavica, na območju Rogaške Slatine odkrili pet ilegalnih prebežnikov. Trije so bili državljani Alžirije, eden državljan Maroka in eden državljan Tunizije. In, da vsi so zaprosili za azil.
Konec zgodbe? Ne!
Iz tega bi moglo ali bi vsaj moralo biti nekaj kaj bi predstavljalo nekakšen izvleček, nauk, da se pojav ilegalnih prehodov čez mejo »oplemeniten« z določenim številom oseb iz nam znanih ali manj znanih obstoječih ali neobstoječih žarišč(vojnih, humanitarno ogroženih) ki imajo namen iti v lepše življenje pa četudi na tuje stroške in breme. »Proizvajalci« in podporniki teh gibanj pa naročujejo nove »študije« o poroznosti, pardon prehodnosti slovenske meje brez da bi jih srečali predstavniki obmejnih organov. Čas je že, ampak res čas da si nehamo zatiskati oči pred pojavom in priznamo da potrebujemo pomoč pri varovanju naše in obenem schengenske meje. Letni čas, ki se bliža bo prinesel še večji pritisk na mejo državo in Evropo. Otresimo se »Cerarjeve« maksime: «Jamram, iščem rešitve pa jo ne najdem«, drugače se bodo ponavljali razpisi za opremo za azilne domove, kar bo stopnjevalo jezo lastnih državljanov.
To ni naš cilj mar ne?
V.K.T.