izobraževanjekoronavirusSlovenijaTurizemZdravje

Aktualne informacije o ukrepih za blažitev vpliva in širitve koronavirusa na slovenski turizem – 7.10.2021

Po podatkih UNWTO je mednarodni turizem v mesecih juniju in juliju pokazal znake okrevanja. Vabljeni k branju aktualnega stanja na nemškem, avstrijskem in italijanskem trgu.

Aktualne informacije o ukrepih za blažitev vpliva in širitve koronavirusa na slovenski turizem

I. Informacije o aktualnih objavah in ukrepih MGRT in Vlade RS za blažitev negativnega vpliva koronavirusa

Vlada je sprejela odgovore na zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti 10.a člena Odloka o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2.

Vlada pojasnjuje, da predlagatelju s cepljenjem ne bo nastala škoda na zdravju, saj je cepljenje medicinsko varen ukrep, ki je tudi splošno dostopen. V primeru nezadostne precepljenosti in s tem pomanjkanja kolektivne imunosti pa bo zagotovo nastala škoda na zdravju ljudi. Vlada meni, da so škodljive posledice za življenje, zdravje in zdravo in varno delovno okolje, ki bi jih povzročilo neizvrševanje izpodbijane ureditve pogoja cepljenosti ali prebolevnosti v državni upravi, bistveno večje od pavšalno zatrjevanih škodljivih posledic za delavce. Vlada poudarja, da je pri izdaji odloka delovala v skladu s pristojnostmi, ki jih ima po zakonodaji kot delodajalec ter na ustavno skladen način s ciljem izvajanja sorazmernih ukrepov za zagotavljanje zdravja prebivalstva. S tem vlada izpolnjuje pozitivnopravno obveznost zagotavljanja javnega zdravja v skladu z 51. členom ustave in obveznostmi, ki izhajajo iz zakonodaje s področja varnosti in zdravja pri delu. Vlada ustavnemu sodišču predlaga, naj ob upoštevanju navedenih argumentov zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti kot neutemeljeno zavrne.

Vir: Ministrstvo za zdravje

 

II. Aktualne objave in napovedi ključnih mednarodnih institucij

UNWTO: Cepivo in odprte meje vodijo okrevanje turizma

Mednarodni turizem je v mesecih juniju in juliju 2021 pokazal znake okrevanja, ki je posledica omilitev omejitev potovanj na določenih destinacijah in uspešno globalno uvajanje cepiva. Najnovejša izdaja svetovnega turističnega barometra kaže, da je julija 2021 mednarodne meje prestopilo približno 54 milijonov turistov, kar je 67 % manj kot v juliju 2019 (164 mio). Je pa rezultat vzpodbuden v primerjavi z letom 2020, ko je bilo v mesecu juliju 2020 zabeleženih okvirno 34 milijonov mednarodnih prihodov. Več v novici.

III. Poročilo o stanju na italijanskem, nemškem in avstrijskem trgu

Italija 

V Italiji so 6. oktobra zabeležili 3.235 novih okužb s Covid-19, delež pozitivnih testov je pod 1%. Glede na najnovejše vladno poročilo je v Italiji polno cepljenega 79 % prebivalstva, 84,5% prebivalstva starejšega od 12 let. Nobena italijanska regija ne presega mejnih vrednosti zasedenosti za hospitalizacije in intenzivno nego: naslednji teden bo morda Sicilija spet postala belo območje.

Raziskava glede poletnih počitnic Italijanov je razkrila, da je v Italiji dopustovalo preko 91% anketirancev. Raziskava, ki jo je študijsko središče Touring Club Italiano izvedlo v sodelovanju s podjetjem Hertz Italia o članih kluba TCI, ki zružuje več kot 300 tisoč ljudi, razkriva turistične trende tega poletja v iskanju nove normalnosti v vedenju in izkušnjah potovanj. Skoraj vsi anketiranci – okoli 94% (leta 2020 je bilo 90%) – so si od junija do danes vzeli vsaj en dopust. Odzivi razkrivajo, da je koronavirus bistveno spremenil način preživljanja počitnic (62%), čeprav je ta številka nižja v primerjavi s poletjem 2020 (69%). Tako kot lani, so bile izbrane destinacije bližje kraju bivanja (68%) in značilno je bilo bolj preudarno vedenje za zmanjšanje tveganja okužbe: manj prireditev in muzejev kot pred pandemijo (55%), raje manj znane in domnevno manj obljudene destinacije (55%), manj pogosto obiskovanje barov in restavracij (50%).

Italija je bila vedno najljubša destinacija anketirancev, v zadnjih dveh letih pa se je ta trend okrepil: 91% Italijanov se je odločilo za domačo destinacijo, preostali delež (9%) je dopsutoval v Evropi. Najbolj priljubljene regije so Trentino-Alto Adige (14%), Toskana (11%) in Puglia (10%), ki so letos pred Sardinijo (8%). Da je bil za poletje 2021 značilen predvsem turizem v bližnje destinacije potrjuje dejstvo, da so se prebivalci Severne Italije odločili za domače kraje. Preference za potovanja v Lombardiji, Piemontu in Venetu so celo višje od potovanj v tujino, pri čemer je prišlo do koncentracije turizma v Francijo (23%), ki letos presega Grčijo (22%), sledita Španija (10%) in Hrvaška (8%).

Vir: Predstavništvo STO v Italiji

Nemčija

V tem tednu rast novih okužb v Nemčiji nekoliko stagnira. Naraščanja, kot je bilo v prejšnjem tednu, ni več očitno zaznati, le v nekaterih zveznih državah se okužbe v manjši meri povečujejo (Berlin, Turingija, Saška).

S 1. oktobrom je zvezna dežela Bavarska dovolila delovanje klubov s PCT (3-G) pogojem, možnost pogoja PC (2-G) prepušča v odločitev gostincem samim, ga pa priporoča. Sproščeni so tudi pogoji za organizacijo prireditev. Bavarska in Berlin s tem tednom tudi preklicujeta nujnost mask v šolah za otroke nižje stopnje oz. osnovne šole.

Slovenija ostaja na seznamu visokorizičnega območja (t.i. Hochrisikogebiet). V kolikor posameznik, ki se vrača iz tega območja zagotovi pogoju PC (2-G),  karantena ni obvezna. Karantena se upošteva za posameznike, ki niso cepljeni, po 5. dnevu se s testom za necepljene karantena lahko konča. Ob vstopu v Nemčijo se mora vsak posameznik, ki se vrača iz visokorizičnega območja (tudi iz Slovenije), vpisat v centralni sistem sledenja www.einreiseanmeldung.de.

V potovalni industriji nakateri organizatorji potovanj za svoje stranke že uvajajo pogoj PC (2G).  TO Studiosus je eden prvih organizatorjev potovanj, ki se je zavezal pogoju PC – 2G, ki ga uvaja s 1. oktobrom. Seveda je posledično organizator zaznal nekaj stornacij, vendar je po mnenju vodstva Studiosus-a, velika večina uredbo pozdravila. Enako velja za TO Gebeco in Wikinger Reisen, ki sporočata, da bodo skupinska potovanja pri njih od januarja 2022 možna le za cepljene ali prebolele goste.

Vir: Predstavništvo STO v Nemčiji

Avstrija

V Avstriji so v sredo zabeležili 2.693 novih okužb s Covidom. Trenutno se v bolnišnični obravnavi nahaja 854 oseb od tega 223 na intenzivnih oddelkih. Konzorcij za Covid-prognozo napoveduje v naslednjih 14 dneh strm porast pacientov, ki bodo potrebovali zdravljena na intenzivnih oddelkih bolnišnic. Številka naj bi namreč v naslednjih dneh presegla 300 zasedenih postelj na intenzivnih oddelkih, kar pomeni, da se bodo tudi ukrepi ravnali po, v začetku septembra predstavljenem, 3. stopenjskem sistem, kar pomeni prehod na drugo stopnjo ukrepov in s tem veljavnost sledečih ukrepov: Pri zasedenosti 15%, kar ustreza 300 posteljam na intenzivnem oddelku, bo 7 dni po prekoračitvi meje veljalo pravilo 2G (cepljen, prebolevnik) za nočno gastronomijo in podobno, za dogodke brez dodeljenih sedežev z več kot 500 osebami. Test HAT, ki se ga opravi doma, ne bo več veljal za 3G pravilo (PCT). PCR testi ostajajo brezplačni še do meseca marca.

Že od preteklega petka na Dunaju veljajo poostreni ukrepi in sicer je obisk nočne gastronomije možen le še z dokazilom o 2G (PC), tudi pri dogodkih nad 500 udeležence velja pravilo 2G (PC), nošenje mask nato ni potrebno. Za organizatorje prireditev oziroma osebje, ki skrbi za dogodek, velja pravilo 2,5G, kar pomeni, da se ga lahko udeležijo cepljeni, prebolevniki in testirani z veljavnim PCR testom, ki ne sme biti starejši od 48 ur, ne pa tudi tisti z HAT testom. Pri udeležbi več kot 25 oseb velja pravilo 2,5G tudi za obiskovalce. V trgovinah je nošenje FFP2 maske obvezno za vse.

Vir: Predstavništvo STO v Avstriji

vir: https://www.slovenia.info/sl/novinarsko-sredisce/novice/17710-aktualne-informacije-o-ukrepih-za-blazitev-vpliva-in-siritve-koronavirusa-na-slovenski-turizem?utm_campaign=SI-Okt21-PR-TTA-40a&utm_medium=email&utm_source=Net-Results&utm_content=sI-okt21-pr-tta-40a#

 

Mogoče vam bo všeč