Nekategorizirano

13. programski kongres NSi: Nič več opozicija, gremo v naslednjo vlado, vendar ne za vsako ceno!

Okoli 500 delegatov in 200 drugih članov Nove Slovenije – krščanskih demokratov je na današnjem 13. programskem kongresu sprejelo prenovljen strankin program, poimenovan Za vse ljudi. Ta, kot pravijo, ponuja rešitve za skemnove izzive kot so migracije, podnebne spremembe, digitalizacija in nove tehnologije, okoljevarstvo, demografski izzivi. 

V svojem govoru je predsednik NSi Matej Tonin pozicioniranje stranke v politično sredino utemeljil z zavračanjem obeh skrajnosti, neosocializma, ki  Slovenijo želi spremeniti v državo uravnilovke, razvrednotiti delo in uzakoniti teorijo enakih želodcev in neoliberalizma,  za katerega sta značilna podlo izkoriščanje delavcev in dogovorna ekonomija politično-finančnih omrežij. Strankino sidro pa še vedno temelji na evropskih in krščanskih vrednotah, je dodal Tonin. Aktualno vladajočo politiko pa je opisal kot “vladno tragikomedijo”, ob kateri “človek ne ve, ali bi se smejal ali jokal”.

Sicer pa se je Tonin v svojem, kar čustveno obarvanem nagovoru (se kar vidi, da so v ozadju 13. kongresa ostali prstni odtisi Sebastjana Jeretiča), kritično sprehodil po vseh področjih delovanja države. Tako je v kritiki javnega zdravstva jasno povedal, da se rešitev kaže v aktiviranju vseh zmogljivosti, tudi pri koncesionarjih in zasebnikih, ne pa povečevanju zdravstvene blagejne in ukinitve dopolnilnega zavarovanja.

Kritičen je bil tudi do pravosodja,  obregnil se je ob več let trajajoče sodne postopke brez epiloga, zastaranja, procesne napake in založene oporoke. Zato si bodo v NSi prizadevali za korenito reformo v pravosodju, čeprav se je lustraciji izrecno odpovedal. 

Za vprašanje ilegalnih migracij je Tonin dejal, da bi to moralo biti vprašanje skupne evropske politike, zavzel pa se je za krepitev slovenske policije in vojske, ki “nam danes razpada pri živem telesu,”  vsako leto je v njeej za en bataljon osipa. Po Toninovi oceni Hrvaška še ni pripravljena na vstop v schengensko območje, saj ni sposobna zagotoviti nadzora nad svojimi mejami.  Kritičen je bil tudi do “blokade civilnega nadzora” nad obveščevalnimi službami in izključitve opozicije iz Sveta za nacionalno varnost.

Poseben poudarek je Tonin v svojem govoru namenil spodbujanju družine, otrok, varovanju življenja. Izognil se ni niti problematiki podnebnih sprememb, za njihovo reševanje pa so potrebne skupne akcije. Ob tej priložnosti je povzel nekaj izhodišč prenovljenega programa stranke, ki delovanje NSi opira na človekovo dostojanstvo, svobodo, pravičnost in varnost. Zavzel se je za varovanje začetka od spočetja do naravne smrti, za več otrok, za nedotakljivost človekovega dostojanstva. Da smo priče resni demografski krizi, je dejal Tonin, zato: “otroci nam prinašajo mladost in upanje. Otroci niso strošek, ampak naša prihodnost. Prinašajo nam blaginjo.”

Kot je še izpostavil Matej Tonin, Nova Slovenija na široko odpira vrata vsem, ki želijo pomagati graditi drugačno Slovenijo. “Ne zanima nas, koliko ste stari, od kje prihajate, kako debelo denarnico imate, kaj ste po poklicu, kakšna je vaša etnična in verska pripadnost, spolna usmerjenost ali kakšne so vaše druge osebne okoliščine.”

Matej Tonin o sredini: “Slovenija, Evropa in zahodna civilizacija so naša smer pri vprašanju vrednot. ”Krščanske vrednote so neločljivo povezane z ohranjanjem slovenstva skozi stoletja. So del naše identitete. Pravičnost, resnicoljubnost in spoštovanje sočloveka so osrednja vodila naše družbe že več kot 2000 let. Plebiscit je temelj za uresničitev naših stoletnih sanj o samostojni državi. Združena Evropa je naš dom. To so dejstva in prelomnice, na katerih se je razvila naša družba, zato predstavljajo naše središče, našo hrbtenico.”

Kongres je z nekaj pripombami in amandmaji sprejel predlagano besedilo prgramske deklaracije, v svoje vrste so sprejeli stranko Reset. Program Za vse ljudi na 32 straneh izpostavlja nekaj ključnih točk, za katere se, kot je poudaril generalni tajnik Robert Ilc, v prihodnji vladi želi zavzemati NSi in ga ne več “držati v izložbi” v opoziciji, kot so jim to do sedaj med vrsticami očitali.

Mogoče vam bo všeč