[๐. ๐๐๐๐ซ๐ฎ๐๐ซ โ ๐๐ฏ๐๐ญ๐จ๐ฏ๐ง๐ข ๐๐๐ง ๐๐จ๐ฃ๐ ๐ฉ๐ซ๐จ๐ญ๐ข ๐ซ๐๐ค๐ฎ]
Ob obletnici napovediย Evropskega naฤrta premagovanja rakaย bo ta tudi predstavljen. Naฤrt bo oblikovan okrog ลกtirih kljuฤnih toriลกฤ, ki jih predstavljajo: primarna preventiva, presejanja in zgodnja diagnostika, zdravljenja ter sledenje z izzivi celostne rehabilitacije. Evropska komisija naฤrtuje, da bo v naslednjih letih vzpostavljen tkim. Center znanja za podroฤje raka, ki bo deloval v okviru Skupnega raziskovalnega centra Evropske komisije (https://ec.europa.eu/jrc/en/science-area/health-and-consumer-protection).
Poleg tega bodo v okviru raziskovalnega programa Obzorje Evropa in v okviru javnozdravstvenega programaย EU4Healthย razpisani ลกtevilni projekti, ki bodo podprli tako razvoj znanja kot tudi podporo evropskim in nacionalnim politikam na podroฤju raka v Evropski Uniji. Projektย Skupnega ukrepanjaย iPAAC, ki ga koordiniramo na NIJZ bo aktivno vkljuฤen v te aktivnosti v celotnem letu 2021. S svojimi izsledki in priporoฤili bo sooblikoval pripravo ukrepov, ki bodo sprejeti ob sodelovanju vseh drลพav ฤlanic v okviru Usmerjevalnega odbora za promocijo zdravja in prepreฤevanje bolezni (angl. Steering Committee on Health Promotion and Disease Prevention). Skozi vse naลกteto se bodo prepletala tudi priporoฤila Misije na podroฤju raka, ki jih je objavila koncem leta 2020 v 13 toฤkah.
Evropski projekti NIJZ na podroฤju obvladovanja raka bodo pomembno prispevali k zasnovi novega Evropskega naฤrta za premagovanje raka. Aktivnosti projekta skupnega ukrepanja iPAAC namreฤ omogoฤajo vpogled v javne politike drลพav ฤlanic na podroฤju obvladovanja raka in izmenjavo dobrih praks med drลพavami ฤlanicami. Hkrati na NIJZ deluje tudi projekt programaย Interreg INTENT, ki v osrฤje svojega poslanstva postavlja izkuลกnje bolnika in nanj osredotoฤeno onkoloลกko oskrbo. Pri obeh projektih sodeluje tudi Onkoloลกki inลกtitut Ljubljana. Projekt INTENT je bil uspeลกno zakljuฤen ob koncu leta 2020, medtem ko bo projekt iPAAC zakljuฤil s svojim delom ob koncu leta 2021, z zakljuฤno konferenco v ฤasu slovenskega predsedovanja Svetu Evropske Unije.
Doc. dr. Tit Albreht, znanstveni koordinator skupnega ukrepa iPAACย podrobneje razlaga, da je: ยปsedaj ฤas za poglobitev izmenjave izkuลกenj o uveljavljanju politik na razliฤnih podroฤjih. Poleg tega je nujno vzpostaviti mehanizme sodelovanja, ki bodo omogoฤala drลพavam ฤlanicam hitrejลกi dostop do najnovejลกih spoznanj ne le na podroฤju novih doseลพkov pri zdravljenju raka, temveฤ tudi celostni rehabilitaciji. Priฤakujemo tudi bistveno okrepljeno sodelovanje na podroฤju raziskav, ki pa ne bodo usmerjene samo v temeljne vede, temveฤ tudi v aplikativne projekte na podroฤjih organizacije zdravstvenega varstva na podroฤju raka. Vzpostavitev centra znanja pri JRC bo vsekakor omogoฤila bolj usmerjen in usklajen pristop k temam, ki smo se jim dosedaj posveฤali le v okviru projektov Skupnega ukrepanja (Joint Actions). Ob vsem naลกtetem pa je tudi epidemija COVID-19 postavila pred celovito obravnavo, ki vkljuฤuje tudi dostopnost in pravoฤasnost, vrsto izzivov, ki jih bomo reลกevali ลกe v naslednjih letih. Evropski naฤrt pri tem predstavlja obetaven skupen pristop.ยซ
vir: https://www.nijz.si/sl/4-februar-svetovni-dan-boja-proti-raku-1?fbclid=IwAR2uDg30NL2qFTisACRlJp5eR1xYoQ4NxCacAwgzhNtOytNiZzUxDxjFqlE
mib