Zgodovina: »Je bilo v Celju dovolj mostov? Odvisno od časa«!
V Zgodovinskem arhivu Celje, v Hiši pisanih spominov, kot ga radi imenujejo, smo bili danes priča otvoritvi zanimive razstave z naslovom: »Je bilo v Celju dovolj mostov«?
Razstava je pritegnila presenetljivo veliko število obiskovalcev še posebej tiste Celjane, ki radi odkrivajo zanimivosti o preteklosti mesta in se ob tem nostalgično sami spomnijo svoje mladosti. Spomin na mostove čez Sušnico, ki je več ni, prav tako Koprivnice, ki je ni več, je med drugim spodbudil avtorja dr. Bojana Himmelreicha, da se je poglobil v tematiko, pripraviti razstavo ter vsebinsko bogat in obsežen katalog. Sama razstava je dejansko nek »sok« iztisnjen iz obsežnega gradiva, ki je obdelano in predstavljeno v katalogu, meni med drugim direktor Zgodovinskega arhiva v Celju
Kot je dejal direktor arhiva dr. Borut Batagelj,« je to eden od presežkov v dejavnosti arhiva, saj je avtor nadgradil arhivsko gradivo z raziskovanjem in s poznavanjem tematike. “To ni zgolj pregled zgodovine 40 mostov v širšem mestnem jedru, pač pa gre za prispevek k zgodovini Celja.”
Zanimive so primerjave o vlogi mostov nekoč in danes. Primer iz Pečovnika do Polul ni daleč, nekoč, tam okoli leta 1860 pa je bil pravi podvig, ko ni bilo Polulskega mostu. Če si še po nakupih si moral najprej priti do mostu ki prečka Voglajno, potem pa čez drug most čez Savinjo in šele na to na Polule.
Ker so bili mostovi vitalnega pomena za življenje in preživetje, je bila nuja in discipliniranost pri izpolnjevanju obveznosti zapisana. Če se zgodilo da je nekdo zaradi nediscipline ali zaradi pomanjkanja opustil plačevanje obveznosti, je sledil rubež v obliki svinje, stenske ure in še kaj praktičnega.
Če so na sami razstavi na ogled kratke predstavitve mostov na Savinji, Voglajni, Koprivnici in Sušnici, prinaša katalog veliko več vsebin, na primer zapise o tem, kakšen je bil odnos ljudi do mostov, kaj so želeli, kako se je oblast odzivala na zahteve ljudi, kako so živeli z mostovi.
“To sem skušal ujeti tudi z nekaterimi odlomki iz spominov ljudi, iz zapisov v časopisih, z izjavami, sicer pa je v katalogu več kot 160 slikovnih prilog,” je povedal Bojan Himmelreich.
Zanimiv dogodek, še bolj zanimivo zanimanje za razstavo. Vsekakor potrebno in zaželeno, zanimanje in razstava.
Vane T. Costa