Slika je simbolična. Foto Shutterstock
naravaSlovenijaSvetV fokusuvreme

Vročina brez primere: “Pretekli julij je bil najbolj vroč mesec, odkar se vodijo evidence”

Iz Svetovne meteorološke organizacije (WMO)  poročajo, da bo pretekli  julij najverjetneje najbolj vroč mesec v zgodovini, potem ko so prve ocene pokazale, da ne bo presegel rekorda iz leta 2023, poroča DPA.

Potem ko se ameriška nacionalna uprava za oceane in atmosfero (NOAA) in evropska služba za podnebne spremembe Copernicus nista strinjali glede tega, ali je julij dosegel nov rekord, je WMO sporočila, da so razlike “znotraj statistične napake, uporabljene za izračun globalnih temperatur”.

Po navedbah WMO objavljeni  podatki znova dokazujejo, “da toplogredni plini zaradi človekove dejavnosti spreminjajo naše podnebje”.

 

“V preteklem letu so vse celine prizadeli obsežni, intenzivni in dolgotrajni vročinski valovi. Vsaj deset držav je na več kot enem mestu zabeležilo dnevne temperature nad 50 stopinj Celzija. Postaja prevroče, da bi ga lahko obvladali,” je dejala generalna  sekretarka  WMO Celeste Saulo.

 

Copernius prav tako  ugotavlja, da je bil  v  letošnjem  juliju  ugotovljen  in izmerjen temperaturno  najbolj vroč dan, kar so jih kdaj  koli zabeležili po vsem svetu. Po podatkih WMO naj bi bil še en rekord postavljen v Dolini smrti v Kaliforniji, kjer je bila povprečna mesečna temperatura 42,5 stopinje Celzija.

Saulo je ob tem  poudarila potrebo po boljših sistemih zgodnjega opozarjanja in akcijskih načrtih za zaščito pred vročino. Od leta 2000 do 2019 so vročinski valovi vsako leto zahtevali približno pol milijona žrtev, ugotavlja DPA.

Svetovna meteorološka organizacija (WMO) in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ocenjujeta, da bi lahko samo z izdajo opozoril pred vročino vsako leto rešili skoraj 100.000 življenj v 57 državah.

Ali bo to  zgodnje obveščanje  z izdajo opozoril prineslo tudi  izboljšanje  pa si ne upajo predvidevati.

Vane T. Costa

 

Mogoče vam bo všeč

Več v:narava