Utrinki slovenskega predsedovanja
Drugo slovensko predsedovanje Svetu EU se zaključuje. Epidemiološkim razmeram navkljub je Slovenija uspešno izvedla vse načrtovane dogodke, dosegla pomembne rezultate ter ustvarila mnogo priložnosti za sodelovanje in povezovanje. Predsedovanje lahko vidimo kot mozaik ljudi, ekip, dogodkov in posameznih nepozabnih trenutkov. Peščico takšnih vam predstavljamo v tem prispevku.
Slovesnost ob začetku predsedovanja
S krstno uprizoritvijo baleta Povodni mož smo slavnostno obeležili začetek slovenskega predsedovanja Svetu EU. Baletno predstavo v koreografiji mednarodno priznanega koreografa Edwarda Cluga na plavajočem baletnem odru, pripetem ob otok sredi Blejskega jezera, so si ogledali predstavniki slovenske vlade ter evropski komisarji in komisarke.
Obisk Evropske komisije
Delovni del obiska kolegija komisarjev je vključeval dvostransko srečanje predsednika vlade Janeza Janše s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, zasedanje članov slovenske vlade z evropskimi komisarji in skupno delovno kosilo.
Obisk medijev
V skladu s tradicijo predsedujočih držav tudi Slovenija ob začetku predsedovanja Svetu EU gosti pri institucijah EU akreditirane dopisnike iz Bruslja. Z najvišjimi predstavniki vlade so se pogovarjali o prednostnih nalogah slovenskega predsedovanja, obenem pa spoznavali Slovenijo kot butično, trajnostno in varno turistično deželo.
Razstava Alana Hranitelja na sedežu Sveta EU v Bruslju
Za svoje ustvarjanje je Alan Hranitelj prejel številna domača in tuja priznanja. Omara norega klobučarja je avtorjev pogled v neskončno barvit svet vzorcev, materialov, struktur in odsevov. Klasične, večinoma enobarvne moške srajce, telovnike, kravate, čevlje, klobuke in manšetne gumbe je avtor povezal s celotnim vesoljem.
Blejski strateški forum
Eden osrednjih dogodkov slovenskega predsedovanja Svetu EU je bil 16. blejski strateški forum. Tako program predsedovanja Slovenije Svetu EU kot program letošnjega foruma sta bila zasnovana z namenom, da bi našli rešitve za obstoječe izzive in svojo pozornost usmerili v prihodnost Evrope.
Turneja Perpetuum Jazzile
Eden od osrednjih kulturnih prireditev predsedovanja je bila koncertna turneja zbora Perpetuum Jazzile, svetovnega glasbenega fenomena. Posebnost zbora je, da nastopajo popolnoma brez instrumentalnega ozadja, vse zvočne učinke ustvarijo a capella. Nastopili so s širokim repertoarjem tako slovenskih kot tudi različnih evropskih skladb ter sporočilom, da je Evropa brez meja.
Evropski teden športa
Evropski teden športa je pobuda Evropske komisije za spodbujanje športa in telesne dejavnosti v Evropi. V času predsedovanja je bil organiziran četrtič, v ljubljanskem parku Tivoli se ga je udeležilo veliko otrok in mladih iz vse Slovenije.
Vrh EU – Zahodni Balkan
Kljub močnim nalivom smo najpomembnejši dogodek slovenskega predsedovanja, vrh EU – Zahodni Balkan, uspešno izpeljali.
Razstava sodobne slovenske umetnosti
V Evropskem parlamentu v Bruslju je bila v času predsedovanja na ogled razstava sodobne slovenske likovne umetnosti Živimo v vznemirljivih časih. Razstava je nastala kot plod sodelovanja med Ministrstvom za kulturo Republike Slovenije, Koroške galerije likovnih umetnosti iz Slovenj Gradca in Evropskega parlamenta.
Slovenski teden v Bruslju
Na začetku decembra je Slovenija v Bruslju organizirala prireditev Slovenski festival, kjer smo predstavili slovensko kulturo in organizirali razgovor o vplivu umetne inteligence na družbo. Vrhunec festivala je bil obisk slovenskih športnikov, ki si sodelovali na okrogli mizi o vlogi športa v družbi.
Osemnajst neformalnih ministrskih srečanj v Sloveniji
V navadi je, da predsedujoča država pripravi neformalna srečanja, na katerih ministri razpravljajo o vsebinskih vprašanjih, povezanih z EU, in poskušajo doseči napredek pri zakonodajnem delu v bolj sproščenem ozračju. V času tokratnega predsedovanja jih je Slovenija izvedla osemnajst.