Maša in spominska slovesnost na Teharjih
Dogodki in prireditveljudjeSlovenijaV fokusuzgodovina

Teharje mesto pietete in spomina: »Spominska slovesnost in sveta maša za žrtve povojnih pobojev«

Spominska slovesnost s sveto mašo na Teharjah je bila danes, 6. oktobra, na rožnovensko nedeljo od  11. ure naprej, pri spomeniku v Spominskem parku na Teharjah obletna spominska maša za žrtve taborišča Teharje, ki jo   je daroval upokojeni nadškof Anton Stres.

»Kar nas tukaj zbere, pa tudi drugod po naši domovini, je sočutje. Sočutje je plemenito čustvo. Na povezuje z vsemi trpečimi in nas varuje pred hudobnimi dejanji. V letih takoj po vojni za takšno sočutje  ni bilo mesta, žal pa tudi danes ga ni v zadostni meri. Če bi ga bilo, danes bi vsi izvensodno pobiti  bi bili pokopani primerno človekovemu dostojanstvu in vsa grobišča bi bila primerno urejena  kakor je to tukaj na Teharjah.  In hvala bogu, Teharje bilo urejeno   v času visoke zavesti v javnosti  o nujnosti poprave krivic in sprave  ter potrebi po urejanju tovrstnih grobišč. Žal po dobrih dveh desetletjih ponovnega vzpona in vedno bolj napadalne ideologije potomcev  nekdanjih revolucionarjev je uplahnela tudi  volja do poprave krivic in obsodbe komunizma. Če bo šlo tako naprej se ne bomo mogli, tako kot danes tukaj,  več zbirati« je v svojem nagovoru povedal upokojeni nadškof, dr. Anton Stres.

Mašo je vodil dr. Anton Stres, upokojeni nadškof

Tukaj na Teharju vsako leto obhajamo spomin  na največje dejanje sprave, sprave med bogom in ljudmi.

Po maši je sledil  kulturni program, ki ga pripravila  Nova slovenska Zaveza, izvedli so ga pevce in pevke mešanega pevskega  zbora župnije Nova Cerkev.

Glavni govorec na spominski slovesnosti je bil dr. France Cukjati,  ki je v svojem nagovoru dejal da: “Ne moremo se ne spominjati. Ne moremo molčati o žrtvah komunističnega nasilja, katerega pekel ali katedrala je tudi na tem mestu, Teharjah. Ni jih bilo malo, neposredno med vojno, predvsem pa po vojni je bilo pomorjenih kakih 20 tisoč fantov in mož, starih od 18 do 35 ali 40 let. Naj bi ob tem sklonili glavo in molčali? Ob tem, ko nam je slovenska vlada ukinila dan spomina?” Ne,  ne bomo molčali!

Osrednji govorec dr. France Cukjati

Živimo v svetu, ki je preplavljen z lažjo. Z lažjo o tem, kdo so bili osvoboditelji in kdo kolaboranti. Z lažjo o tem, kako socializem bogati in osrečuje človeštvo in družbo, vse tja do neverjetne in usodne laži o prosti izbiri spola. Obstajajo državne oblasti, ki sledijo tem lažem in celo take, ki te laži propagirajo in vsiljujejo in preganjajo vse tiste, ki spoštujejo in javno zagovarjajo resnico. Resnico o zgodovini, o človeški družbi, o človeški naravi. Spopad svetov je dejstvo, ki se ga moramo zavedati in biti sposobni soočiti se z njim, je še dejal med drugim dr. France Cukjati.

 

Spomenik na Teharjih in prisotni na slovesnosti

Na  Teharjih so med drugo svetovno vojno Nemci zgradili vojaško taborišče, kjer so ob koncu vojne zaprli ujetnike, ki so sodelovali pri obrambi Celja. Po koncu vojne je bilo taborišče krajši čas opuščeno, znova pa je začelo delovati konec maja 1945. Vanj so namestili domobrance in tudi  nekatere civiliste, ki so se zatekli v zavezniška taborišča na avstrijskem Koroškem. Po ocenah je šlo skupaj za okoli 5000 ljudi, ki jih je povojna oblast brez sojenja usmrtila mesec ali dva po koncu druge svetovne vojne v Evropi. Mnogi so bili ubiti v neposredni  bližini, več tisoči pa odpeljani v smrt drugam. Spoštovanje do tolikega trpljenja, ki se je dogajalo in sočutje do vseh žalujočih, ki so ostali za njimi, nas kot krajane in kristjane spodbuja, k  udeležbi na tej maši in k molitvi  za večni mir umorjenih ter za trajni mir v sedanjosti in prihodnosti. Kristjani to zmoremo.

Teharje so simbol povojnih mučenj in pobijanj ljudi: Spominski park Teharje je s simbolno arhitekturno krajinsko ureditvijo osrednji državni spominski park, posvečen spominu na žrtve vseh povojnih pobojev na območju Republike Slovenije.

Spominski slovesnosti žrtvam povojnih pobojev  so se udeležili tudi predsednik SDS  Janez Janša in poslanca Andrej Kosi ter Anton Šturbej.

Vane T. Costa

 

.

 

 

You may also like