(Nevarno) Nov bližnjevzhodni “primat” bi naj prevzela Turčija: Njihov Erdogan zagrozil da lahko vojaško vstopi v Izrael.
Blodnje Recepaa Tayyip Erdogana o možnosti turške vojaške intervencije v Izraelu v podporo Palestini. Izraelski zunanji minister je v odzivu poudaril, da gre “Erdogan po stopinjah nekdanjega strmoglavljenega iraškega voditelja Sadama Huseina”.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je dejal, da bi Turčija lahko vstopila v Izrael, kot je to storila v preteklosti v Libiji in Gorskem Karabahu, čeprav ni navedel, kakšno posredovanje predlaga, poroča Reuters.
Erdogan, odločen nasprotnik izraelske ofenzive v Gazi, je začel razpravo o konfliktu v govoru, v katerem je pohvalil obrambno industrijo svoje države.
“Moramo biti zelo močni, da Izrael ne more početi teh grdih stvari s Palestino. Tako kot smo vstopili v Karabah, tako kot smo vstopili v Libijo, lahko naredimo isto stvar z njimi,” je dejal Erdogan na srečanju vladajoče stranke v svojem domače mesto.
“Ni razloga, zakaj tega ne bi mogli storiti. Moramo biti močni, da lahko naredimo te korake,” je dodal turški predsednik v televizijskem govoru.
Izrael opomnil Erdogana na morebitno usodo Sadama Huseina
V odgovor je izraelski zunanji minister Israel Katz na “X” dejal, da “Erdogan sledi stopinjam Sadama Huseina in grozi z napadom na Izrael. Naj se spomni, kaj se je tam zgodilo in kako se je končalo.”
Zdi se, da je Erdogan mislil na prejšnja dejanja Turčije. Leta 2020 je Ankara poslala vojaško osebje v Libijo v podporo libijski vladi narodnega soglasja, ki jo priznavajo ZN in jo vodi libijski premier Abdel Hamid Dbeiba.
Ankara zanika kakršno koli neposredno vlogo v azerbajdžanskih vojaških operacijah v Gorskem Karabahu, vendar je lani dejala, da uporablja “vsa sredstva”, vključno z vojaškim usposabljanjem in modernizacijo, da podpre svojega tesnega zaveznika Baku, je opozoril Reuters.
Pa vendar..
Zaenkrat bo ostalo pri tem. Turčija, ki želi biti zaveznica ZDA in je v NATO aliansi si težko privošči napako z direktno vojaško intervencijo. To da ima Erdogan kompleks več vrednosti, to je znano in ni od včeraj. Erdoganu peruti rastejo tudi na račun tega, da ga skoraj vse nekdanje sovjetske republike, današnje samostojne in pretežno muslimanske države, imajo za naravnega zaveznika. Mnogi med njihovimi vodilnimi mlajše generacije, posebej v Azerbajdžanu, Uzbekistanu, Tadžikistanu, so se šolali v Turčiji. Obenem s temi dejanji grožnje odvrača da bi se morebitni val ob zelo očitni zmagi Izraela v sporu z Palestinci, usmeril proti Turčiji. Do določene stopnje se ga morda tolerira, v trenutku, ko pa kaže na to ali pa meji na nerazsodnost, ga je treba ustaviti. O tem je govoril in mislil Izraelski zunanji minister Izrael Katz.
Če pa se v resnici Erdoganu potrdi diagnoza nerazsodnosti, omenjeno “zdravilo« ni izključeno. Sicer pa je najboljše da do teh morebitnih potreb diagnosticiranja ne pride.
Vane T. Costa