Morebitna odmrznitev tega načrta iz leta 2009 bo spremenila marsikaj(Foto: izrez zaslona)
BalkanEvropaSlovenijaSvetV fokusu

Geostrateške in ekonomske premike. Asadov padec omogoča velik zasuk pri oskrbi Evrope s plinom

Turški minister za energijo in naravne vire Alpraslan Bayraktar je dejal, da bi se po padcu sirskega predsednika Bašarja al Asada lahko nadaljeval projekt izgradnje plinovoda med Turčijo in Katarjem prek Savdske Arabije, Jordanije in Sirije, ki je bil leta 2009 ustavljen. Asad ga je zamrznil  oziroma ni dovolil  izgradnje zaradi zavezništva z Rusijo. Asada ni,  ni vpliva Rusije.  Plin je še vedno strateška surovina in energent.

Turčija namerava na svojem ozemlju ustvariti plinsko vozlišče in prodajati plin v svojem imenu. Pričakovati je, da bo Izrael namenil denar za ta projekt, saj bo plinovod iz Katarja na poti v Turčijo dovajal plin tudi v Izrael.

 

Turčija bi lahko postala največja prodajalka energije v Evropi

Trije plinovodi: Katar-Evropa, Transkaspijski plinovod iz Azerbajdžana in Turški tok, zbrani v enem središču, bodo omogočili Turčiji, da oblikuje ceno za Evropejce. Vpliv, boljša pogajalska izhodišča in seveda moč.

Projekt je za Turčijo zelo donosen, ne samo zaradi tega. To bo dramatično povečalo njen politični status. Glede na dejstvo, da bo dobaviteljev plina veliko, bo to Turčiji dalo precejšen politični vpliv  in ji bo omogočil učinkovito pogajanje z njimi.

S časom bi se Evropa odvadila »odvisnosti« od Rusije. Rusi ga sebi ne prodajajo, pravzaprav ga morajo prodati drugim in nabaviti nekaj drugega bolj življenjsko pomembnega. Pravzaprav je plin zelo pomemben dejavnik v ruski ekonomiji.  Na dolgi rok je plin adut za oslabitev  ruskega gospodarstva in krepitev moči v drugi regiji  kjer bi  po pričakovanjih največ »iztržila« Turčija.

To energetsko in politično »šahiranje« zna vplivati še na kakšno drugo politično, vojaško in ekonomsko  premikanje. Bomo na preži!

VTC

Mogoče vam bo všeč

Več v:Balkan