Cetinjska komemoracija: Izguba 12 življenj pustila praznino v srcih. Iracionalni vzgibi jemljejo življenja. Do kdaj?
Ob poboju, pravzaprav masakru nad žrtvami, krivih ali ne, ki se je zgodil 1. januarja na Cetinju, ko je bilo ubitih 12 ljudi, so danes v vladni hiši v tem črnogorskem mestu pripravili komemorativno sejo v čast žrtvam.
Komemoracija se je začela z minuto molka za žrtve, nato pa je bilo poudarjeno, da gre za enega največjih izzivov, ki so prizadeli Cetinje in Črno goro.
Župan Cetinja Nikola Đurašković je poudaril, da so se z žalostjo, ki združuje vse, zbrali pred enim najtežjih izzivov, ki so prizadeli tamkajšnjo skupnost.
Še ena nezaslišana in težko dojemljiva tragedija je prizadela Cetinje in Črno goro. Izguba 12 življenj jih je pustila v šoku in nejeveri. Še posebej boli izguba dveh otrok, angelov, simbolov nedolžnosti. Edina stvar, ki jo v danem trenutku lahko storijo, je, da družinam izrazijo iskreno sožalje in jim pomagajo v njihovi bolečini, ješe dodal Cetinjski župan. Dodal je, da to ni le izguba za družine, ampak tudi za celotno družbo.
Črnogorska družba je soodgovorna na nezmožnost iskanja preventive za morebitne dogodke s tako žalostnim izidom tudi v bodoče. Ali kot mi je znanec, rojen Cetinjanin, s cmokom v grlu povedal, da bo to trajalo tako dolgo dokler se ne najdejo primerne zakonske okvirje zoper kršitve in kršitelje predpisov glede nošenja in posedovanja strelnega orožja in drugih nevarnih orodij s katerimi se povzroča terminalni izid, ki rezultira smrt oziroma izgubo človeških življenj. Znano je da je morilec posedoval strelno orožje na nezakonit način ter da je bil zato tudi obsojen. Ob administrativnem zavlačevanju se je čas od predaje primera do izvršbe odvzema in sankcioniranja z zaporom preteklo 19 let. Vmes se ga je vodilo kot nekaznovanega. Vsi se sedaj sprašujejo– zakaj se je kaj takega ponovilo in zakaj so kot družba to dopustili. Država mora reagirati sistemsko.
Tamkajšnje komemoracije so se danes udeležili predsednik Črne gore Jakov Milatović, minister za zunanje zadeve Črne gore Ervin Ibrahimović, številni ministri iz vlade Črne gore, predstavniki lokalne oblasti ter družinski člani tragično umrlih.
V streljanju, ki se je 1. januarja zgodilo na Cetinju, je bilo ubitih 12 ljudi, šest pa jih je bilo ranjenih. Napadalec Aco Martinović (45) je po krvavem napadu naredil samomor. Zaradi tragedije na Cetinju so v Črni gori 2., 3. in 4. januarja razglasili tridnevno žalovanje.
Epilog…
Le kako je možno da določene stvari navade, predsodke, načini reševanja ostanejo globoko iracionalne in po dojemanju normalno razmišljajočega človeka zelo zadaj nekam v stoletja nazaj, kljub temu da smo že več kot dvajset let v enaindvajsetem stoletju. To ni vprašanje samo za črnogorsko družbo ampak za vse družbe in okolja ki imajo ta pojav in to breme nad glavo. Ali bo kmalu kakšna rešitev ali bomo priča podobnim dogodkom še naprej v prihodnosti, je vprašanje za vsakogar ki mora vedeti kakšno družbo hočejo imeti. Črnogorcem se žal za enkrat ni posrečilo najti primernega odgovora.
VTC