Julijsko skromnejše povišanje osnovnih življenjskih potrebščin v ZDA za 0,3 odstotka medmesečno nakazuje, da se povišanje cen, povezano s ponovnim odpiranjem, umirja. Potem ko je junijski odčitek medletne inflacije znašal 4,5 odstotka, se je ta julija znižal na 4,3 odstotka. Julijsko nižje zvišanje cen v primerjavi s preteklimi meseci je predvsem rezultat manjšega povišanja cen v sektorjih, ki jih je pandemija najbolj prizadela, kar potrjuje pričakovanja ameriške centralne banke (FED), da je dobršen del pričakovane višje inflacije prehoden. Julijski podatki sicer kažejo, da začetni poskok v inflaciji v ZDA pojenja, a najverjetneje lahko pričakujemo, da bo postpandemična raven inflacije v prihodnjih nekaj letih le višja, kot je ta bila v letih pred pandemijo.
Potem ko smo v ZDA že nekaj mesecev priča višjim inflacijskim ravnem, to počasi prihaja tudi v Evropo, na kar kažejo julijski odčitki inflacije nemških zveznih dežel. Na Bavarskem so tako julija zaznali 3,8-odstotono medletno povečanje cen, medtem ko so se cene v tej deželi samo v enem mesecu povišale za 0,9 odstotka. Še višja 4,3-odstotna inflacija v medletni primerjavi je bila zabeležena v zvezni deželi Brandenburg, kjer so se cene na mesečni ravni povišale za odstotek.
V tem tednu smo bili priča objavi podatkov glede rasti industrijske proizvodnje v območju evra. Drugi zaporedni upad rasti industrijske proizvodnje v medmesečni primerjav (0,3-odstotni upad) je predvsem rezultat problemov v dobavnih verigah. Težave v pridelovalnem sektorju so dobro znane in vključujejo pomanjkanje mnogih komponent, vključno s polprevodniki, ki trenutno zavirajo rast nemške avtomobilske industrije. Kljub temu lahko pričakujemo, da bo v evropskem gospodarstvu močnejše povišanje vhodnih in izhodnih cen začasno. V območju evra bo v prihodnjih mesecih storitveni sektor, in ne pridelovani, tisti, ki bo dodal levji delež h gospodarski rasti. Na to je že pokazalo junijsko povečanje PMI-kazalnikov, ki je bilo v celoti posledica izboljšanja aktivnosti v storitvenem sektorju.
Za nami je tudi že skoraj celotna sezona objav poslovnih izidov podjetij, zajetih v ameriškem S&P 500 indeksu, kjer je bila v agregatu dosežena 28-odstotna rast prodaje in 100-odstotna rast dobička. Pretežno na račun povišanih cen energentov je za največ presenetila raven prodaje energetskih podjetij, medtem ko je raven dobička najbolj presenetila pri sektorju ne nujnih potrošnih dobrin. V prihodnjem tednu bodo svoje poslovne izide za drugi letošnji kvartal objavila še podjetja, kot so NVIDIA, Walmart, Home Depo in Cisco. Raven rasti BDP evrskega območja, maloprodaja v ZDA ter odločitev glede obrestne mere s strani kitajske centralne banka pa spadajo med pomembnejše makroekonomske dogodke prihodnjega tedna.
Razmere na trgih se spreminjajo iz minute v minuto, zato je hitro odzivanje ključno. Naši upravljavci skrbno spremljajo analize trgov, gospodarstev in izbranih podjetij. S pravočasno alokacijo premoženja med različnimi naložbenimi razredi (delnice, obveznice idr.) ohranjamo nadzor nad nihanjem vrednosti premoženja in skušamo dosegati boljše rezultate od tržnega povprečja (primerljivega indeksa).
Spletno mesto za pravilno delovanje in izboljšanje uporabniške izkušnje uporablja piškotke. Preberi več V redu
Zasebnost in piškotki
Pregled zasebnosti
Spletno mesto za izboljšanje vaše uporabniške izkušnje uporablja piškotke. Osnovni piškotki se shranijo v vaš brskalnik, saj so ključni za delovanje osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi zunanje piškotke, ki nam pomagajo analizirati in razumeti, kako uporabljate to spletno mesto. Ti piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Prav tako imate možnost, da izklopite te piškotke. Toda izklop nekaterih piškotkov lahko vpliva na vašo izkušnjo brskanja.
Osnovni piškotki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletnega mesta. V to kategorijo spadajo samo piškotki, ki zagotavljajo osnovne in varnostne funkcionalnosti spletnega mesta. Ti piškotki ne hranijo nobenih osebnih podatkov.