Danes na Arehu žalna slovesnost ob odkritju spomenika-pomnika na po vojni izvensodno pobitih žrtev
Sredi dneva je danes na Pohorju v bližini smučišča na Arehu potekla žalna slovesnost z odkritjem pomnika-spomenika na več kot 6000 izvensodno pobitih s strani komunistične povojne oblasti ter brez imen zagrebenih na doslej odkritih 23 takšnih moriščih na Pohorju.
Na tej in več drugih lokacij so bili pripeljani iz mariborskih zaporov. Po pričevanju ki ga povzema slavni govorec dr. Mitja Ferenc, so v »transportih » večji del Nemci in tudi Štajercev. Celo nekateri največji trdosrčneži partije so spraševali v slogu » zakaj to počnemo«.
Po koncu druge svetovne vojne, na ukaz nove takratne jugoslovanske oblasti, so na Slovenskem pobili več deset tisoč vojakov in civilistov nasprotnikov partizanskega gibanja in revolucije. Tam pobiti so več desetletij so bili izbrisani iz javnega spomina. Po demokratičnih spremembah v devetdesetih letih je bilo popisan in evidentiranih več sto takšnih prikritih grobišč oziroma morišč. Šele leta 2006 se je začelo z načrtnim raziskovanjem teh prikritih grobišč. Da se je to začelo dogajati, tudi za te lokacije, so bili potrebni pogumni in pokončni ljudje kot je Martin Kostrevc, danes 90 letni droben možak, ki je zaslužen za izgradnjo spomenika.
Na eni strani zahvala takratne vlade Janeza Janše, da se sploh začelo raziskovati, dokumentirati vse v zvezi z povojnimi poboji. Škoda pa je da aktualna oblast in tudi drugi ki sledili za Vlado Janeza Janše niso imeli niti posluha niti tako razvito senzibiliteto do tovrstnih delih in obdobjih slovenske polpretekle zgodovine. Celo tako daleč so šli da so ukinili določene praznike in datume kjer se poudarja odgovornost vseh vrst totalitarizmov. S tem imamo neupravičen izostanek k upoštevanju civilizacijsko dorečenih norm kar se tega tiče. Tu smo pri določenih početjih na nivoju antične Grčije kjer vladar ni dovolil pokop vojakov poražencev, je v svojem govoru povedal zgodovinar dr. Mitja Ferenc.
Ta dogodek je sočasno tudi opomin na tragično zgodovinsko obdobje, ki še vedno vpliva na slovensko kolektivno zavest. Nepomirjeno. Žal.
Vane T. Costa