Svetovni dan turške kave(Foto: Profimedia-izrez zaslona)
BalkanEvropaSlovenijaSvetzanimivozgodovina

Danes je svetovni dan turške kave. Dišiii!

Danes je svetovni dan turške kave, ki je eden od nenadomestljivih elementov kulturne dediščine tradicionalne turške kuhinje. Kultura in tradicija priprave in uživanja turške kave je bila leta 2013 uvrščena na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva, 5. december pa razglašen za »Svetovni dan turške kave«. Obeležujejo ga  v več balkanskih prestolnic…

Turška kava je narejena iz visokokakovostnih kavnih zrn, ki izvirajo iz Brazilije in Srednje Amerike, v večini primerov je počasi pražena in nato zelo zelo drobno zmleta.

Menijo, da je ta vrsta pijače poleg espressa med najbolj uživanimi vrstami kave na svetu.

Pijačo postrežemo v majhnih kozarcih skupaj s kozarcem vode. Sama tradicija je simbol gostoljubja, prijateljstva in zabave, ki prežema vsa področja življenja. Turška kava ima tudi pomembno vlogo pri različnih priložnostih, kot so zaroke in vse vrste praznikov. Usedlina, ki ostane v prazni skodelici, se pogosto uporablja za napovedovanje človekove usode.

Turško kavo naj bi leta 1543 v Istanbul prinesli iz Jemna. od Özdemirja paše, ki je bil jemenski valija(po zahodnjaško guverner province).

V zelo kratkem času se je turška kava po zaslugi trgovcev, popotnikov in diplomatov, ki so obiskali Istanbul, razširila najprej po Evropi in nato po celem svetu. Po podatkih istanbulske univerze Aydan se je v zadnjih letih v Turčiji znatno povečala poraba turške kave. Medtem ko je leta 2011 povprečna letna poraba kave na osebo v državi je bila 350 gramov, leta 2021. poraba se je potrojila na 1,1 kilograma na osebo.

 

Kako je pri nas?

V Sloveniji torej kave običajno sploh ne pripravljamo po turško, ampak je bližje takšni, kot jo poznajo v Bosni in Hercegovini. Tam namreč vodo najprej segrejejo, ko zavre, pa dodajo kavo. Ponekod nato kavo še enkrat “dvignejo” z vretjem.

Turška kava je v Sloveniji precej priljubljen napitek, za koga poživitev, za drugega zgolj navada, za tretjega obred. Čeprav so zadnja leta precej priljubljeni aparati za kavo, s pomočjo katerih doma pripravite takšno kot v kavarni, je tista iz džezve še vedno nekaj posebnega. Turška kava gre v hladno vodo

Pri kuhanju turške kave(po turško in ne po bosansko) naj bi kavo vmešali že v hladno vodo in jo šele nato postavili na kuhalnik. Voda se nato segreva že skupaj s kavo, do vretja, zatem jo ugasnemo in pustimo, da se posede na dno. Nato prelijemo v skodelico. Pri enih in drugih jo postijo da se umiri( da se grobi del kave seseda na dno džezve.

Starinski mlinček za ročno mletje kave(foto: izrez zaslona)

Bistvo vsega pri turški  kavi, je  pravzaprav ritual priprave. Za katerega si moraš vzeti čas. Najprej sam pri mletju, najrajši ga melješ ročno in ne preveč na silo.  Moraš vedeti kdaj in za koga jo pripravljaš, in kdaj kdo pride, da ko pride »obisk« moraš vedeti  ali pride uživalec ali nekdo ki se zglasi mimogrede. Omamni vonj se zazna predno prideš k gostitelju.

Če  kdo želi  in si ga privošči naj to počne z užitkom!

VTC

 

 

Mogoče vam bo všeč

Več v:Balkan