Napoved izgradnje in ustanovitve muslimanskega "Vatikana" v Tirani.(Foto:EPA)
BalkanEvropaSlovenijaV fokusuzanimivo

Albanija v Tirani gradi svoj muslimanski “Vatikan”?

Albanski premier Edi Rama je napovedal, da bo njegova država preoblikovala muslimanske Bektaše (muslimanski sufijski red), pravzaprav derviški red, s sedežem v Tirani v suvereno državo, ki spodbuja zmernost, strpnost in mirno sobivanje, poroča Associated Press.

 

Rama je ponedeljek  v govoru v Združenih narodih v New Yorku izpostavil, da je Albanija rešila judovske begunce pred nacisti med drugo svetovno vojno in dala zatočišče Afganistancem po prihodu talibanov na oblast pred tremi leti. Albanci so tudi ponosni, da so svetu dali Mati Terezo(rojena v Skopju), ki “predstavlja ljubezen do človeštva”, je dejal Rama.

 

»Povedala nam je, da vsi ne moremo delati velikih stvari, lahko pa vsi delamo majhne stvari z veliko ljubeznijo,« je izpostavil. “To je naš navdih, da podpremo preoblikovanje Svetovnega bektaškega reda v suvereno državo v naši prestolnici Tirani, kot novem središču zmernosti, strpnosti in miroljubnega sobivanja.”

Ali bodo muslimanski bektaši imeli suvereno državo?

2,4-milijonsko prebivalstvo Albanije je približno 50 odstotkov muslimanov, preostalo prebivalstvo pa sestavljajo katoličani, pravoslavci in druge manjše verske skupnosti, ugotavlja AP. Po zadnjem popisu prebivalstva Bektaši predstavljajo okoli 10 odstotkov muslimanov v državi.

Govor  Edija rame ni pojasnil, kako bo red zakonito pridobil suverenost, vendar je red dejal, da vidi to potezo kot začetek novega obdobja, ki spodbuja globalno versko strpnost.

 

“Namen takšnega zgodovinskega koraka je priznati bektaški red kot suvereno, samoupravno državo, ki je zavezana ohranjanju svoje stoletne kulture zmernosti in duhovne udeležbe,” so zapisali v izjavi in ​​dodali, da bo državljanstvo podeljeno le najbolj višji verski člani in osebe, ki sodelujejo pri upravljanju verske države.

Turbe, naglavno pokrivalo Dervišev(izrez zaslona)

Sam Bektaši  red, je nastal v Otomanskem cesarstvu v 13. stoletju, a so bektaši pridobili politični pomen v 15. stoletju, ko je red prevladoval v janičarskem korpusu, spominja AP. Po ustanovitvi Republike Turčije je njen voditelj Kemal Atatürk prepovedal verske ustanove, ki niso bile del direktorata za verske zadeve, skupnost bektašijev pa se je preselila v Albanijo, kjer se je vključila v politiko. Eden od njenih članov, Ismail Kemali, je leta 1912 razglasil neodvisnost Albanije od Otomanskega cesarstva.

Danes je še kar nekaj derviških(bektaških) skupin  izven Albanije še na območju Kosova, Sandžaka, morda še v posameznih delih BIH. Znani so po svojih derviških plesih ko plešejo do onemoglosti, do nezavednosti in s tem dosežejo  stadij približanja svojemu bogu, edino oni in na samo njim znan način. Pokrivala(Turbe) ki jih imajo na glavi  bi naj simbolizirali  podrejenost  lastnega ega za višje cilje in predanost  njihovemu vsemogočemu.

VTC

Mogoče vam bo všeč

Več v:Balkan