GospodarstvoSlovenijaTurizemV fokusu

Aktualne informacije o ukrepih za blažitev vpliva in širitve koronavirusa na slovenski turizem (25.2.2022)

V gospodarstvu konec epidemioloških omejitev. Pri vstopu v Slovenijo ni več pogoja PCT. Še naprej je potrebno upoštevati splošna pravila uporabe zaščitnih mask, razkuževanja, medosebne razdalje in zračenja prostorov.

Aktualne informacije o ukrepih za blažitev vpliva in širitve koronavirusa na slovenski turizem

I. Informacije o aktualnih objavah in ukrepih MGRT in Vlade RS za blažitev negativnega vpliva koronavirusa

V gospodarstvu konec epidemioloških omejitev

Stanje okužb s korona virusom se v Sloveniji izboljšuje, zato je Vlada RS sprejela odloke, s katerimi sprošča omejitvene epidemiološke ukrepe.

Pogoj PCT in vse ostale omejitve na gospodarskem področju so povsem odpravljene tako v industriji, trgovini, turizmu in gostinstvu ter drugih storitvenih dejavnostih, od ponedeljka, 21. februarja 2022. Potrošnikom in zaposlenim tako ne bo potrebno več dokazovati pogoja PCT ob vstopu v podjetja, prodajalne ali trgovske centre, gostinske lokale ali pri koriščenju različnih storitvenih dejavnosti in v nastanitvenih obratih (hoteli, apartmaji…). V trgovinski, turistični ali drugih storitvenih dejavnostih ne veljajo več omejitve dovoljenega števila ljudi, načina priprave, prevzema, strežbe ali uživanja hrane in pijače, delovnega časa ipd.  Prav tako se po novem sprošča delovanje diskotek in nočnih klubov.

Še naprej pa bo potrebno upoštevati splošna pravila uporabe zaščitnih mask, razkuževanja, medosebne razdalje in zračenja prostorov. Izpolnjevanje pogoja PCT bo potrebno za zaposlene in uporabnike storitev v nastanitvenih objektih dejavnosti zdravstva, socialno varstvenih storitev in zavodov za prestajanje kazni zapora oziroma prevzgojnem domu.

Pri vstopu v Slovenijo ni več pogoja PCT. Še vedno pa so v veljavi priporočila EU o začasni omejitvi nenujnih potovanj, ki veljajo za prihod v Slovenijo iz tretjih držav in se izvajajo na zunanji schengenski meji. Na podlagi teh priporočil je potovanje iz nenujnih razlogov v EU omogočeno vsem polno cepljenim osebam in vsem osebam, ki prihajajo iz držav ali entitet iz Priloge 1.

Od ponedeljka, 21. februarja, je ukinjeno brezplačno presejalno testiranje HAG in HAG za samotestiranje. Proračun bo kril zgolj še testiranje HAG za dejavnosti, kjer se le to še naprej zahteva.

Prav tako v Sloveniji od 21. februarja 2022 ni več omejitev zbiranja (druženja), javnih prireditev in shodov zaradi koronavirusa. Zaradi še vedno prisotne možnosti okužbe s koronavirusom je treba pri izvajanju vseh dejavnostih ali v okoljih upoštevati priporočila NIJZ za preprečevanje okužbe.

Sprostile so se omejitve tudi na področju kulturnih dejavnosti in kolektivnega uresničevanja verske svobode. Prenehale so veljati vse začasne epidemiološke omejitve pri izvajanju kulturnih prireditev in drugih kulturnih storitev ter pri kolektivnem uresničevanju verske svobode. Preventivni higienski ukrepi ostajajo odločilnega pomena.

Prav tako bodo v upravnih zadevah neposredno do organov lahko dostopale vse stranke, vendar bodo namero za vložitev vloge morale predhodno najaviti in se dogovoriti za termin. S tem bo omogočen dostop, a preprečeni ne nujni stiki med strankami, ki čakajo na izvedbo upravne storitve, kar bo povezano zmanjšalo možnost okužbe med več strankami in strankami ter uradnimi osebami. Organi imajo že sedaj na javno dostopnem mestu in na spletni strani objavljene telefonske številke in elektronske naslove, preko katerih je možno naročanje ves poslovni čas.

II. Aktualne objave in napovedi ključnih mednarodnih institucij

Svetovna turistična organizacija (UNWTO) in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sta pozvali k odpravi omejitev na področju potovanj, saj le-te ne zagotavljajo dodane vrednosti in še naprej prispevajo k gospodarskemu in socialnemu stresu. Najnovejša priporočila WHO za varno mednarodno mobilnost poudarjajo neučinkovitost splošnih omejitev pri nadzoru prenosa virusov. Splošne omejitve bi bilo treba nadomestiti s politikami, ki temeljijo na tveganju in dokazih ter posamični specifiki. Poleg tega finančno breme morebitnih ukrepov ne bi smelo biti naloženo potnikom. Obe agenciji poudarjata potrebo po jasnih in doslednih pravilih vezanih na zdravje in potovanja.

III. Poročilo o stanju na italijanskem, nemškem in avstrijskem trgu

Italija

V Italiji so 24. februarja zabeležili 49.040 novih okužb s Covid-19, delež pozitivnih testov se je znižal za 30% v zadnjih 10 dneh in je stabilen od 10%. Na evropskem zemljevidu ECDC je še vedno vsa Italija obarvana v temno rdeče. Glede na italijansko zakonodajo pet regij ostaja v oranžnem območju, in sicer: Furlanija Julijska Krajina, Piemont, Dolina Aoste in Abruci, Sicilija pa je prešla v rumeno območje z nižjo stopnjo omejitev. Lombardija je prešla spet v rumeno območje.

Vlada razpravlja o možni odpravi Green Pass po 31. marcu, ko naj bi se sprostile vse omejitve. Od 1. marca ni več potreben dodaten test ob prehodu meje z Italijo, zadostuje green pass torej pogoj PCT. Vlada je sporočila, da po 31. marcu ne bo podaljšala izrednega stanja s postopnim odpravljanjem green pass za večino aktivnosti. Tudi za sejme in kongrese bo po vsej verjetnosti po 31. marcu odpravljen green pass.

Vir: Predstavništvo STO v Italiji

Nemčija

Trenutno bolj kot pandemija Nemčijo skrbi in obremenjuje rusko-ukrajinska kriza. Na trgu se zazna občutek nelagodja in nujnost pomoči preko EU, NATA in drugih zavezniških paktov. Vsi dnevni časopisi vse več pišejo o tem, pandemija se nekako postavlja v ozadje.

Vseeno na trgu vsesplošnih sproščanj še ni, še vedno veljajo sproščanja v korakih, trenutno še vedno skoraj povsod velja pravilo PC (2G), od 4.3. bodo veljala sproščanja za gastronomske obrate, hotele, klube in večje prireditve/dogodke – za gastronomske obrate in hotele bo od tega datuma naprej veljal pogoj PCT (3G) in ne več PC, odpirajo se klubi s pogojem PC+ (2G+). Večje prireditve bodo možne v zaprtih prostorih do max. 60% zasedenosti kapacitet ali 6000 ljudi, na prostem do 75% ali 25.000 ljudi. V tretjem koraku naj bi od 20. marca opustili vse večje zaščitne ukrepe.

V marcu bo sprejet tudi umik omejitev prihoda iz drugih držav, predvsem za družine, ki imajo necepljene otroke, za necepljene te omejitve zaenkrat še vedno držijo. Umaknjeno naj bi bilo tudi splošno odsvetovanje potovanj.

Zaenkrat pa še vedno veljajo omejitve za države na listi visokorizičnih območij. Večina držav iz EU in celotnega sveta se še vedno nahaja na tej listi, ki jo tedensko osvežuje Robert Koch Institut. Na tem seznamu je tudi Slovenija. Ob vstopu v državo je nujen vpis v sledilnik www.einreiseanmeldung.de ter pravilo 2G (PC) za vstop brez karantene.

Vir: Predstavništvo STO v Nemčiji

Avstrija

V Avstriji so se od 19. februarja začela sproščanja po celotni državi (izjema je Dunaj). Povsod, kjer se je zahtevalo dokazilo 2G (PC), sedaj zadostuje 3G (PCT). To je v nastanitvenih in gostinskih obratih (izjema je Dunaj, ki še vedno zahteva 2G v gostinskih obratih), kulturnih dogodkih in prostočasnih dejavnostih, žičnicah ter na prireditvah. V muzejih zadostuje FPP2 maska. Zahteva za nošenje FPP2 maske še naprej velja za vse javne zaprte prostore npr. živilske trgovine, javni prevoz, bolnice in lekarne, domovi za ostarele, itd. Zaprtje gastronomskih lokalov se je prestavilo na polnoč. Otroci mlajši od 12 let so oproščeni dokazovanja 3G (PCT), izjema je Dunaj kjer je dokazilo 3G potrebno za otroke od 6 leta starosti naprej.

Od 5. marca so napovedana še nadaljnja sproščanja in sicer:

  • Povsem naj bi se ukinilo preverjanje 3G (PCT oziroma zelenih digitalnih potrdil), izjema bodo le domovi za ostarele, negovalnih domovih in bolnišnicah.
  • Obvezno nošenje mask FFP2 bo potrebno le še v domovih za ostarele, negovalnih domovih, bolnišnicah, na javnem prevozu in v živilskih trgovinah.
  • Odprla se bo lahko nočna gastronomija in après-ski, policijska ura bo odpravljena
  • Vstop v državo bo mogoč s potrdilom 3G (PCT).
  • Vlada v naslednjih korakih razmišlja o uvedbi plačljivih testov.

Dunaj je kot običajno uvedel strožjo politiko rahljanja trenutno veljavnih ukrepov. V gastronomiji bodo tako od 19.2. obdržali preverjanje 2G (PC), nočno gastronomijo bodo sicer odprli 5. marca ampak s potrdilom 2G (PC) in morda dodatno še test. Nošenje FFP2 mask o obvezno kot do sedaj v vseh zaprtih prostorih ter na javnem prevozu. Župan mesta Dunaj Michael Ludwig vztraja pri brezplačnih testih.

Število novih okužb na dan po celotni Avstriji počasi pada. V sredo je bilo zabeleženih 34.409 novih okužb in niso zabeležili nobenega smrtnega primera.

Od torka, 22. februarja, veljajo nova pravila za vstop v državo in sicer je za prečkanje meje dovolj izpolnjen pogoj 3G (PCT), pri čemer je veljavnost PCR testa 72 ur, HAT testa pa 24 ur. Otrokom mlajšim od 12 let  ni potrebno priložiti potrdila o 3G (PCT). Veljavnost potrdila pa se za prebolele in pozneje cepljene skrajša iz 270 na 180 dni. Informacije o aktualnih vstopnih pogojih v Avstrijo najdete tukaj.

Vir: Predstavništvo STO v Avstriji

 vir: https://www.slovenia.info/sl/novinarsko-sredisce/novice/18745-aktualne-informacije-o-ukrepih-za-blazitev-vpliva-in-siritve-koronavirusa-na-slovenski-turizem?utm_campaign=sI-feb22-pr-tta-8&utm_medium=email&utm_source=Net-Results&utm_content=sI-feb22-pr-tta-8#

Mogoče vam bo všeč